Ալմաթիում ոստիկանների վրա հարձակում իրականացնողին մահապատժի են դատապարտել
Ալմաթիի քրեական գործերով մասնագիտացված միջշրջանային դատարանը մահապատժի է դատապարտել Ռուսլան Կուլեկբաևին, ով մեղադրվում է 10 հոգու սպանության մեջ։ Այս մասին փոխանցում է РИА «Новости»–ն։
«Ռուսլան Կուլեկբաևին պատիժ սահմանել՝ մահապատժի տեսքով»,դատավճիռը հայտարարել է դատավորը։
Նշվում է, որ Կուլեկբաևը դատական նիստի ընթացքում ընդունել է, որ սպանել է ոստիկանության մի քանի աշխատակիցների և քաղաքացիների, սակայն նա չի զղջում իր արարքների համար։ Նրա խոսքերով՝ մարդիկ, որոնց նա սպանել է, եղել են «սխալ ուղու» վրա։ Մեղադրյալը նաև հավելել է, որ վրեժխնդիր է եղել իրավապահ մարմինների աշխատակիցներից իր «մահմեդական եղբայրներին» ճնշելու համար։
Կուլեկբաևը մեղադրվում էր ահաբեկչական գործողություն իրականացնելու մեջ, որը հանգեցրել էր իրավապահ և հատուկ օրգանների 8 աշխատակցի և 2 խաղաղ բնակչի մահվան, ինչպես նաև 3 քաղաքացու դեմ մահափորձ իրականացնելու մեջ։

Совершивший нападение на полицейских в Алма-Ате приговорен к смертной казни
Специализированный межрайонный суд по уголовным делам Алма-Аты приговорил к смертной казни Руслана Кулекбаева, который обвиняется в убийстве 10 человек, передает РИА «Новости».
В ходе судебного заседания Кулекбаев признал свою вину в убийствах нескольких сотрудников полиции и гражданских лиц. Кроме того, он сказал, что не раскаивается в содеянном. По его словам, люди, которых он убил, были на «неправильном пути». Также он добавил, что мстил сотрудникам правоохранительных органов за притеснения его «братьев-мусульман».
Кулекбаев обвинялся в совершении террористического акта, повлекшего смерть 8 сотрудников правоохранительных и специальных органов, 2 мирных граждан, а также покушении на убийство 3 граждан
Напомним, что Руслан Кулекбаев вместе с подельниками совершил нападение на здание Алмалинского районного отдела полиции и местного департамента комитета национальной безопасности 18 июля.