Զախարովան Էյրոյին առաջարկել է ներողություն խնդրել ՌԴ–ի մասին իր խոսքերի համար
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան–Մարկ Էյրոն պետք է ներողություն խնդրի Սիրիայի դպրոցի ռմբակոծման մեջ Ռուսաստանին մեղադրելու համար։
«Երեկ... Էյրոն հայտարարեց, որ սիրիական Իդլիբում դպրոցի գնդակոծման համար պատասխանատու են կա՛մ Մոսկվան, կա՛մ Դամասկոսը... Բարեկիրթ մարդիկ նման դեպքերում ներողություն են խնդրում։ Ահա և մենք կիմանանք»,–գրել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը նաև գրել է՝ փորձագիտական վերլուծությունից պարզվել է՝ դպրոցը չի գնդակոծվել, զոհեր էլ չեն եղել. դպրոցի գնդակոծման լուսանկարները «համակարգչային գրաֆիկա» են, իսկ «սպանված աշակերտները»՝ «ակտիվիստների» սարսափելի երևակայությունը։
Ավելի վաղ ՅՈՒՆԻՍԵՖԸ հայտնել էր, որ Իդլիբի դպրոցի գնդակոծության հետևանքով 22 աշակերտ և 6 ուսուցիչ են զոհվել։

Захарова предложила МИД Франции извиниться за фейки о России
Официальный представитель МИД России Мария Захарова на своей странице в «Facebook» заявила, что министру иностранных дел Франции Жан-Марку Эйро стоит принести извинения за обвинения в причастности России к авиаударам по школе в Сирии.
«Вчера... Эйро заявил, что ответственными за обстрел школы в сирийском Идлибе являются либо Москва, либо Дамаск... Приличные люди в подобных случаях извиняются. Вот мы и узнаем», – написала она.
При этом Захарова отметила, что после экспертного анализа фотографий из сирийской деревни Хаас оказалось, что «не было никакого обстрела школы и жертв тоже не было».
Представитель МИД России добавила, что фотографии – «компьютерная графика», а «убитые школьники – страшная фантазия «активистов».
Ранее Эйро заявил, что авиаудары по школе в сирийском городе Идлиб были нанесены либо Сирией, либо Россией.