Պենտագոնը հայտարարել է ԻԼԻՊ–ի սիրիական «մայրաքաղաքը» գրոհելու ծրագրերի մասին
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը հայտարարել է, որ հակաահաբեկչական կոալիցիայի հարձակումը Ռաքքայի վրա կսկսվի իրաքյան Մոսուլի ազատագրումից առաջ։ Նրա խոսքով՝ այդպես է մտածվել ի սկզբանե։
Փարիզում հակաահաբեկչական կոալիցիայի ԱՄՆ գործընկերների հետ հանդիպմանը Քարթերը նշել է, որ ներկայումս նախապատրաստական աշխատանք է ընթանում Ռաքքան գրոհելու ուղղությամբ, որն «Իսլամական պետության» զինյալներն իրենց «մայրաքաղաքն» են հռչակել։ Այս մասին հայտնում է «rbc.ru»–ն՝ «Reuters»–ին հղումով։
Այդ տեղեկատվուևթյունը հաստատել է նաև Ֆրանսիայի ՊՆ ղեկավար Ժան–Իվ Լե Դրիանը։
Ավելի վաղ ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչները հայտնել էին, որ Մոսուլի ազատագրումը կարող է մի քանի շաբաթ կամ նույնիսկ մի քանի ամիս տևել, իսկ այդ ընթացքում չի բացառվում Ռաքքայի գրոհը՝ ահաբեկիչներին Իրաքից շեղելու նպատակով։
Հիշեցնենք՝ Մոսուլի ազատագրումն սկսվել է հոկտեմբերի 17–ին։ Չնայած որոշակի հաջողություններին՝ իրաքյան բանակին մինչ այժմ չի հաջողվել ընդհուպ մոտենալ 2014–ից ԻԼԻՊ–ի կողմից գրավված քաղաքին։

Пентагон заявил о планах атаковать столицу ИГ в Сирии до взятия Мосула
На встрече с союзниками по антитеррористической коалиции в Париже министр обороны США Эштон Картер заявил о подготовке операции по взятию Ракки, которую террористы «Исламского государства» называют своей столицей.
«Да, операции по освобождению Ракки и Мосула будут проходить одновременно, но это часть нашего плана, и мы готовы к этому», – цитирует главу Пентагона агентство «Reuters».
Информацию о подготовке операции по овладению Раккой подтвердил и министр обороны Франции Жан-Ив Ле Дриан. При этом никто из участников совещания не уточнил, когда примерно начнется наступление на востоке Сирии.
Ранее представители американской администрации признавали, что операция по взятию миллионного Мосула может занять много недель или даже месяцев. При этом не исключался вариант наступления на Ракку с целью отвлечения сил боевиков от Ирака.