Ծրագիր VS գործողություններ
Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարության ծրագիրն ԱԺ–ում ընդունվեց 85 կողմ ձայնով։ Ծրագրին հավանություն են տվել ՀՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն ու խորհրդարանում գտնվող և «տակից» ՀՀԿ–ություն անող պատգամավորները, ովքեր ներկայացված են տարբեր խմբակցություններում։
Լա՞վն է արդյոք Կարապետյանի «կաբինետի» ծրագիրը, թե՞ վատն է։ Հարցն ունի փիլիսոփայական բնույթ։
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Կարապետյանն ասաց, որ կարծիք է եղել, թե ծանր «շտանգա» են պատվիրել ու միգուցե «գրիժա» ստանան, բայց ինքը չի վախեցել «գրիժայից»։ Թե ինչ «բժշկական» հետևանքներ կլինեն առաջիկայում, «հերձումը» ցույց կտա։
Նկատենք, որ աշխարհի գրեթե ոչ մի կառավարություն վատ ծրագիր գրեթե չի ներկայացրել։ Կարապետյանինը բացառություն չէ։ Այսինքն՝ ծրագիրը, որպես այդպիսին, վատը չէ։ Ժողովրդական լեզվով ասած՝ «կպնելու» տեղ քիչ կա, մանավանդ որ չափելի և կոնկրետ խոստումներ չկան տրված, որ հետո դրանցից բռնենք ու բան պահանջենք։
Թվով չափելի խոստումներ չկան և չեն էլ կարող լինել, քանի որ վեց ամսվա կառավարության հետ գործ ունենք, այսինքն՝ անցումային գործադիր մարմին է ձևավորված, որից հանրության որոշակի շերտերի մոտ, այդուհանդերձ, կա որոշակի սպասում։
Կկարողանա՞ Կարապետյանը քայլեր կատարել, որոնք կբավարարեն այդ սպասումները, դժվար է ասել։ Ինչպես ասում են, ժամանակը ցույց կտա։
Ժամանակը ցույց կտա նաև, թե որքանով Կարեն Կարապետյանը կկարողանա ինքնուրույն գործիչ դառնալ և դիստանցավորվել Սերժ Սարգսյանից (ՀՀԿ ղեկավարի նախագահության պարագայում կառավարությունից տնտեսական դաշտի լուրջ բարեփոխումներ ակնկալելն առնվազն միամտություն է)։
Եթե նոր վարչապետն անի այն, ինչը չկարողացավ անել Հովիկ Աբրահամյանն ինքնուրույն գործիչ դառնալու առումով, ապա կարող ենք ասել, որ նա ինչ-որ չափով կհաջողի։ Իսկ եթե վեց ամսում այս ուղղությամբ ոչինչ տեղի չունենա, ապա դա կնշանակի, որ նա կամա, թե ակամա համաձայնել է ստանձնել ժամանակավոր աթոռապահի դերը, ինչը ոչինչ չի տա ո՛չ իրեն, ո՛չ հանրությանը։

Программа VS действия
Программа возглавляемого Кареном Карапетяном правительства была принята в Национальном собрании 85 голосами «за». Поддержали программу РПА и АРФД, а также находящиеся в парламенте и занимающиеся исподтишка «республиканством» некоторые депутаты, которые представлены в различных фракциях.
Хороша или нет программа кабинета Карапетяна? Вопрос скорее носит философский характер.
В ходе встречи с журналистами Карапетян отметил, что прозвучало мнение, будто они заказали тяжелую «штангу», и в итоге могут получить «грыжу», но он «надорваться» не боится. Какие же «медицинские» последствия нас ожидают в ближайшем будущем, покажет «вскрытие».
Заметим, что практически ни одно правительство в мире не представляло плохую программу деятельности. То есть программа, как таковая, не плохая. Выражаясь народным языком, зацепиться в ней не за что, тем более что измеримых и конкретных обещаний в ней не дано, чтобы впоследствии схватиться за них и требовать.
Измеримых в цифрах обещаний нет, да и не может быть, так как мы имеем дело с правительством на шесть месяцев, то есть сформирован переходный исполнительный орган, в отношении которого в некоторых слоях общества, тем не менее, имеются определенные ожидания.
Сможет ли Карапетян сделать шаги, которые удовлетворили бы эти ожидания, сказать трудно. Как говорится, время покажет.
Время покажет также, насколько Карену Карапетяну удастся стать самостоятельным деятелем и дистанцироваться от Сержа Саргсяна (ожидать от правительства в условиях президентства руководителя РПА серьезных реформ экономического поля как минимум наивно).
Если новому премьеру удастся то, чего не смог Овик Абрамян по части становления самостоятельным деятелем, то можно будет говорить об определенном успехе. Если же за полгода в данном направлении ничего не произойдет, это будет означать, что он, волей-неволей, согласился взять на себя роль временно занимающего кресло, что не в состоянии принести что-либо позитивное ни ему, ни обществу.