Մեքսիկայի դատարանը հաստատել է Գաճաճ մականունով նարկոբարոն Հոակին Գուսմանին ԱՄՆ–ին արտահանձնելու մասին որոշումը՝ չընդունելով նրա պաշտպանի դիմումները։ Այս մասին, «Life.ru»–ի փոխանցմամբ, հայտնել են երկրի Գլխավոր դատախազությունից։
Սակայն «Սինալոա» թմրակարտելի ղեկավարի արտահանձնման ժամկետները հստակ որոշված չեն, ինչը նշանակում է, որ Գաճաճի փաստաբանները դեռ հնարավորություն ունեն կասեցնելու այդ գործընթացը։
«France-Presse»–ի փոխանցմամբ՝ իրավաբաններից մեկն արդեն իսկ հայտարարել է, որ մտադիր է բողոքարկել այդ որոշումը բարձրագույն ատյանում։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ ԱՄՆ–ում Գուսմանին մի քանի ցմահ ազատազրկում է սպառնում նրա կատարած հանցագործությունների՝ սպանությունների, մարդկանց առևանգելու և թմրադեղերի վաճառքի համար։
Մեքսիկան կարտահանձնի նարկոբարոն Գաճաճին

Суд в Мексике утвердил экстрадицию наркобарона Коротышки в США
Суд в Мексике утвердил решение об экстрадиции в США наркобарона Хоакина Гусмана, известного под прозвищем Коротышка, отклонив несколько прошений, поданных его защитой. Об этом сообщила Генеральная прокуратура страны.
Сроки выдачи главаря наркокартеля «Синалоа» по-прежнему не определены, поэтому у адвокатов Коротышки ещё есть возможность приостановить этот процесс. Как сообщает агентство «France-Presse», один из юристов, представляющих интересы Гусмана, уже заявил, что обжалует вынесенное решение в суде высшей инстанции.
Напомним, в США Гусману грозит несколько пожизненных сроков за совершённые им преступления – убийства, похищения людей, торговлю наркотиками.