Մադոննայի սխրանքը, Քիմ Քարդաշյանի հայրենասիրությունը և հայկական ժողովրդավարությունը
Ինչպես հայտնի է, ԱՄՆ–ում նախագահական ընտրություններ են սպասվում։ Ամերիկացիները պետք է ընտրություն կատարեն քաղաքական «բարբի տիկնիկ»Քլինթոնի և «կտցրած» օլիգարխ Թրամփի միջև։
Կողմերն ամեն ինչ անում են, որպեսզի ձայներ կորզեն։ Նույնն անում են նրանց թիմակիցները և համակիրները։
Օրինակ՝ աշխարհահռչակ երգչուհի Մադոննանհայտարարել է, որ սեքսով կզբաղվի յուրաքանչյուրի հետ, ով ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին կքվեարկի Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի օգտին:
Նկատենք, որ դա ընտրակաշառքի յուրօրինակ ձև է (հետո էլ ասում են, թե ԱՄՆ–ում օրինակելի ժողովրդավարություն է)։ Հայաստանյան ընտրակաշառքից այն տարբերվում է իր ձևով։ Տվյալ դեպքում ոչ թե փող է խոստացվում, այլ «բնամթերք»։ Թե որքանով այն արդյունավետ կլինի, թողնենք ամերիկացիների որոշմանը։
Իսկ ընդհանրապես, դա տարածված երևույթ է Արևմուտքում։ Այս կամ այն հայտնի դեմքն էպատաժային բան է խոստանում հաղթանակի դեպքում, ընդ որում՝ ոչ միայն ընտրությունների ժամանակ։
Եթե չեմ սխալվում, Ֆրանսիայի ֆուտբոլի հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ Քրիստիան Կարամբյուի մոդել ընկերուհին խոստացել էր հավաքականի յուրաքանչյուր ֆուտբոլիստի հետ մեկ գիշեր անցկացնել, եթե Ֆրանսիան չեմպիոն դառնա։
Կարամբյուի բախտը բերեց։ Ֆրանսիան այդ տարի չեմպիոն չդարձավ, բայց դե, «նստվածքը» մնաց։
Մի խոսքով, Արևմուտքում խրախուսական տարբեր «մրցանակների» կիրառման մշակույթ կա։ Այլ է վիճակը Հայաստանում։ Այստեղ ընտրողին իշխանությունները շահագրգռում են հիմնականում «չոր» փողով, իսկ ոչիշխանությունը ժողովրդին խոստումներ է տալիս ու փորձում գաղափարական պայքար մղել։ Առայժմ հաղթում է «չոր» փողը։
Իրավիճակը փոխելու համար կարելի է արևմտյան տեխնոլոգիաները մեզ մոտ էլ կիրառել։ Ի՞նչ պակաս Մադոննա է Քիմ Քարդաշյանը։ Վերջինս կարող է հանուն հայրենիքի և հայկական ժողովրդավարության հաստատման՝ գնալ ոչ ստանդարտ քայլի և ընտրակաշառքի սպասում ունեցող յուրաքանչյուր հայ տղամարդու խոստանալ, որ ընտրակաշառք չվերցնելու և իշխանությունների օգտին չքվեարկելու դեպքում ինքը պատրաստ է ... Մի խոսքով, պարզ է, թե ինչի է պատրաստ Քիմ Քարդաշյանը։
Այս ուղղությամբ մտածել է պետք։ Կարծում ենք՝ Մադոննայի համեմատ «տան աղջկա» կարգավիճակ ունեցող Քիմն էլ դեմ չի լինի, հատկապես որ դա ընդամենն իր կողմից հայտարարություն է լինելու, այլ ոչ թե գործնականում կյանքի կոչվող «միջոցառում»։ Թեև, ով գիտե։ Ինչեր չես անի հանուն հայրենիքի ու հայկական ժողովրդավարության հաստատման։
Ինչպես հայտնի է, ԱՄՆ–ում նախագահական ընտրություններ են սպասվում։ Ամերիկացիները պետք է ընտրություն կատարեն քաղաքական «բարբի տիկնիկ» Քլինթոնի և «կտցրած» օլիգարխ Թրամփի միջև։
Օրինակ՝ աշխարհահռչակ երգչուհի Մադոննան հայտարարել է, որ սեքսով կզբաղվի յուրաքանչյուրի հետ, ով ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին կքվեարկի Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի օգտին:

Подвиг Мадонны, патриотизм Ким Кардашьян и армянская демократия
Как известно, в США предстоят президентские выборы. Американцы должны сделать выбор между политической «куклой Барби» Клинтон и «чокнутым» олигархом Трампом.
Стороны идут на всё, чтобы заработать голоса. Аналогичным заняты их соратники и сторонники.
Например, всемирно известная певица Мадонна пообещала секс каждому, кто проголосует за кандидата в президенты США от Демократической партии Хиллари Клинтон.
Заметим, что это своеобразная форма избирательного подкупа (а потом говорят, что демократия в США – эталонная). От избирательных взяток в Армении это отличается лишь своей формой. В данном случае обещаются не деньги, а «натура». Насколько эффективным это будет, оставим на суд американцев.
А вообще, явление это на Западе распространенное. Та или иная известная личность обещает что-то эпатажное в случае победы, причем не только на выборах.
Если не ошибаюсь, подруга-модель бывшего футболиста сборной Франции Кристиана Карамбё пообещала провести ночь с каждым из игроков сборной, если Франция станет чемпионом.
Карамбё пронесло. Франция в том году чемпионом не стала, но «осадок» всё же остался.
Словом, на Западе существует практика применения различных поощрительных «призов». Иная картина в Армении. Здесь власти стимулируют избирателей в основном «кэшем», а невласти раздают народу обещания и пытаются вести идеологическую борьбу. Пока что побеждает наличность.
Для исправления ситуации западные технологии можно применить и у нас. А чем Ким Кардашьян хуже Мадонны? К примеру, она может пойти во имя родины и утверждения армянской демократии на нестандартный шаг и пообещать каждому предвкушающему избирательную взятку армянскому мужчине в случае отказа от этих денег и голосования за власти… Словом, понятно, на что готова Ким Кардашьян.
Это стоит обмозговать. Думаю, что в сравнении с Мадонной «паинька» Ким сама будет не против, тем более что это будет всего лишь заявлением, а не претворяемой на деле программой. Хотя, кто знает. Чего только не сделаешь во имя родины и утверждения армянской демократии.