ԵՄ գագաթաժողովը Ռուսաստանի դեմ Սիրիայի հարցով պատժամիջոցներ չի սահմանել
Համաձայն Բրյուսելում տեղի ունեցած գագաթաժողովի առաջին օրվա ամփոփիչ արդյունքների՝ ԵՄ անդամ պետություններըՍիրիայում ստեղծված իրավիճակի պատճառով Մոսկվայի և Դամասկոսի նկատմամբ պատժամիջոցներ չեն սահմանել:
Մինչ գագաթաժողովի սկսելը ԶԼՄ-ն լուրեր էր տարածել, որոնց համաձայն՝ ԵՄ անդամ երկրները քննարկելու էին Ռուսաստանի և Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանման հարցը։ Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն։
–ԵՄ խոշոր երկրները կողմ են պատժամիջոցների սահմանմանը, սակայն վերջնական որոշում կայացնելու համար անհրաժեշտ է փոխհամաձայնության գալ,– լրագրողներին հայտնել է ԵՄ-ի աղբյուրը։
–Մենք դեռևս չենք կարող մեկնաբանել Սիրիայի հարցով Մոսկվայի նկատմամբ պատժամիջոցների հնարավոր սահմանման հարցը,–ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ հավելելով, որ պետք է սպասել գագաթաժողովի արդյունքում ներկայացվելիք վերջնական բանաձևին:
Այնուամենայնիվ, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը նշել է, որ ԵՄ երկրները քննարկելու են ՌԴ նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանման հարցը, եթե Հալեպում ներկայումս իրականացվող ինտենսիվ ավիահարվածները շարունակվեն նույն ոգով:
Համաձայն Բրյուսելում տեղի ունեցած գագաթաժողովի առաջին օրվա ամփոփիչ արդյունքների՝ ԵՄ անդամ պետությունները Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի պատճառով Մոսկվայի և Դամասկոսի նկատմամբ պատժամիջոցներ չեն սահմանել:

Саммит Евросоюза не принял санкции против России в связи с ситуацией в Сирии
Страны ЕС по результатам первого дня саммита в Брюсселе не приняли санкции в отношении Москвы и Дамаска из-за ситуации в Сирии, не упомянув такую возможность в тексте итогового документа. Об этом сообщает РИА «Новости».
В преддверии саммита агентство «Bloomberg» сообщало, что в проекте итоговой резолюции рассматривается введение санкций против России из-за Сирии. Источник в ЕС уточнил, что крупные страны Евросоюза поддерживают упоминание о возможном введении ограничений, но для согласования документа нужен консенсус.
Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков накануне не стал комментировать возможное введение санкций из-за Сирии, отметив, что необходимо дождаться итоговой резолюции европейского саммита.
По итогам саммита Евросоюз не упомянул о возможности введения новых санкций в заключениях по внешней политике, однако ряд лидеров ЕС не исключили такой перспективы в качестве реакции на дальнейшие шаги Дамаска и Москвы.