Դամասկոսը պատրաստակամություն է հայտնել խոցել Թուքիայի ինքնաթիռները
Սիրիայի բանակը պատրաստակամություն է հայտնել խոցել երկրի երկնքում Թուքիայի ՌՕՈՒ–ին պատկանող ցանկացած ինքնաթիռ սիրիական տարածքը նորից ռմբակոծելու դեպքում։ Այս մասին հայտնում է SANA–ն։
Սիրիայի բանակի հրամանատարությունը զգուշացրել է, որ երկրի օդային տարածքը վերստին խախտելու դեպքում Թուրքիայի ռազմական ինքնաթիռները կխոցվեն բոլոր հնարավոր միջոցներով։
Սիրիայի զինվորականները թուրքական ՌՕՈՒ–ին են մեղադրել Հալեպի հյուսիսում գտնվող գյուղերի ռմբակոծության մեջ, այդ թվում՝ Հասսաջեքի, Վարդիայի և Հեսիայի, որի հետևանքով 150 խաղաղ բնակիչ է զոհվել։
Հրամանատարությունից ընդգծել են՝ խաղաղ բնակչության հանդեպ նման ագրեսիվ քայլերը կարող են հակամարտության էսկալացիայի տանել։

Дамаск пригрозил сбивать турецкие самолеты в небе над Сирией
Армия Сирии заявила о готовности сбивать любые самолеты ВВС Турции всеми возможными способами в случае новых бомбардировок сирийской территории, сообщает SANA.
Командование армии Сирии предупредило, что при повторном нарушении воздушного пространства страны военные самолеты Турции будут сбиты любыми возможными средствами.
Военные Сирии обвинили турецкие ВВС в бомбардировке деревень на севере Алеппо, включая Хассаджек, Вардия и Хесья, в результате которых погибли более 150 мирных жителей.
В командовании подчеркнули, что подобные агрессивные действия по отношению к мирным гражданам могут привести к эскалации конфликта.