Ստեփան Մարգարյան. «Անհասկանալի է, թե որն է այդ համաձայնության նվաճումը» (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 19–ին Ազգային ժողովի նիստի ընթացքում «Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ԱԺ պատգամավոր, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության փոխնախագահ Ստեփան Մարգարյանն անդրադարձել է ուրիշի փոխարեն քվեարկության մասին հաղորդման քրեականացմանը։
Այնուամենայնիվ, պահպանվում է ազատազրկումը՝ մի պարագայում 2–5 տարի, մյուս պարագայում՝ մինչև 2 տարի։ Այսինքն, ազատազրկումն այդպես էլ չի հանվել, և ուրեմն անհասկանալի է, թե որն է այդ համաձայնության նվաճումը,– ասել է պատգամավորն՝ ավելացելով.
–Սա ի սկզբանե ճնշում է վստահված անձի, դիտորդի և շահագրգիռ այլ կողմերի վրա։ Այստեղ կա օրենքի մեծ բաց։ Եթե դիտավորությունը հստակ բաժանվեր ոչ դիտավորությունից, և ոչ դիտավորության ժամանակ ազատազրկում չնախատեսվեր, գուցե ինչ–որ չափով հասկանալի լիներ։

Степан Маргарян: «Непонятно, о каком достижении идет речь» (видео)
В ходе обсуждения на внеочередном заседании НС проекта закона «О внесении поправок и изменений в Избирательный кодекс РА» депутат НС, вице-председатель партии «Консолидация» Степан Маргарян обратился к вопросу криминализации недоказанных заявлений о голосовании вместо других.
«Срок лишения свободы был снижен с 2-5 лет до 2 лет. То есть это положение так и не было изъято, поэтому непонятно, о каком достижении идет речь», – сказал депутат.
По его словам, это является давлением на доверенное лицо, наблюдателя и другие заинтересованные стороны.
«В законе присутствует огромный пробел. Если бы намеренное деяние было четко отделено от ненамеренного и в первом случае не предусматривалось лишения свободы, возможно, это и было бы в какой-то мере приемлемо», – добавил Маргарян.