ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության հայտարարությունը հալեպահայության խնդրի վերաբերյալ
Հալեպում ակնհայտորեն վիճակն այսօր օրհասական է, և հալեպցիների, այդ թվում՝ հալեպահայերի անվտանգությունն էապես խաթարված է:
Դժբախտաբար, Հալեպը դարձել է Սիրիայի հակամարտությանը ներգրավված ուժերի գլխավոր կռվախնձորը, որը և էապես մեծացնում է, թերևս, համեմատաբար քիչ տուժած քաղաքի արևմտյան հատվածը՝ արևելյանի դաժան ճակատագրին արժանանալու հավանականությունը:
Համաձայն լավատեղյակ աղբյուրների՝ այսօր Հալեպում դեռ ապրում է 8-10 հազար հայ՝ հիմնականում կենտրոնացած քաղաքի արևմտյան թաղամասերում: Այս իրավիճակը, բնականաբար, պետք է մտահոգի բոլորին, և ողջունելի են հայկական տարբեր կազմակերպությունների գործնական քայլերը հալեպահայությանն աջակցելու համար:
Հակամարտության առաջին օրվանից էլ հակասական մոտեցումներ են եղել հալեպահայերի՝ քաղաքում մնալ-չմնալու հարցում՝ հաշվի առնելով Սիրիայի կառավարության և ընդդիմության՝ այս հարցում ունեցած դիրքորոշումը և հնարավոր արձագանքը, ինչպես նաև մտահոգվելով հալեպահայ գաղութի դատարկման հեռանկարով:
Հաշվի առնելով այսօր ստեղծված ծանր իրավիճակը՝ խնդրի լուծման բանաձևը, մեր համոզմամբ, հետևյալն է: Հալեպում ապրող ցանկացած հայ ցանկության դեպքում պետք է ունենա քաղաքից հեռանալու և Հայաստան տեղափոխվելու նյութական և տեխնիկական հնարավորություններ:
Կոչ ենք անում ՀՀ իշխանություններին, բարեգործական հիմնադրամներին և ունևոր անհատներին գործուն և համակարգված աջակցություն ցուցաբերել վերոհիշյալ խնդրի լուծման համար:
ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ այս խնդրի լուծմանը:

Заявление партии «Консолидация» касательно проблемы армян Алеппо
Ситуация в Алеппо сегодня стала роковой, и безопасность алепцев, в том числе местных армян, находится под серьезной угрозой.
К несчастью, Алеппо стал главным яблоком раздора вовлеченных в сирийский конфликт сил, что существенно повышает шансы сравнительно менее пострадавших западных районов города удостоиться жестокой участи восточных районов.
Согласно осведомленным источникам, сегодня преимущественно в западных районах Алеппо компактно проживают примерно 8-10 тыс. армян. Естественно, сложившаяся ситуация должна вызывать у всех беспокойство, и приветствия здесь достойны все действенные шаги различных армянских организаций по оказанию помощи армянам Алеппо.
С первого же дня конфликта в вопросе дальнейшего пребывания армян в городе имелись противоречивые подходы.
Принимая во внимание позицию правительства страны и возможную реакцию сирийской оппозиции в этом вопросе, будучи обеспокоены перспективой дальнейшего опустошения армянской общины Алеппо и учитывая сложившуюся сегодня тяжелую ситуацию, формула решения проблемы, на наш взгляд, заключается в следующем: любой проживающий в Алеппо армянин должен иметь материальную и техническую возможность покинуть при желании город и перебраться в Армению.
Призываем власти РА, благотворительные организации и состоятельных индивидов проявить действенную и систематизированную помощь для решения указанной проблемы.
Партия «Консолидация» готова внести свой посильный вклад в дело решения данной проблемы.