33 > 67, կամ մանդատագողություն Գյումրիում (տեսանյութ)
Որքան էլ, որ իշխող ուժը փորձել էր թաքնվել դաշինքի հետևում, միևնույն է ականջները թաքցնել չհաջողվեց, և Գյումրին կրկին «ոչ» ասաց այս իշխանությանը:
Գյումրին «ոչ» ասաց, բայց ընտրական օրենսգրքի խուճուճ ձևակերպումները, ԿԸՀ-ն ու Գյումրիում գործող թիվ 34 ԸԸՀ-ն «այո» ասացին ՀՀԿ-ն ներկայացնող «Բալասանյան» դաշինքին՝ վերջինիս 17 մանդատ շնորհելով: Մինչև այդ՝ ԲՀԿ-ն ստացել էր ավագանու 9 մանդատ, «Հայկական վերածնունդը»՝ 5, ԳԱԼԱ-ն՝ 4:
Թիվ 34 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովը, ԿԸՀ-ի ու Բ26-ի ուղղակի և քողարկված թելադրանքով, որոշեց մեկական մանդատ վերցնել ԲՀԿ-ից ու «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունից և տվեց «Բալասանյան» դաշինքին՝ այդպիսով վերասրբագրելով ու վերախմբագրելով հոկտեմբերի 2-ի՝ առանց այդ էլ կեղծիքներով տեղի ունեցած ընտրության վերջնական արդյունքները: Թիվ 34-ի հանձնաժողովի յոթ անդամից վեցը (ներառյալ հանձնաժողովի նախագահ Բաղրամյանը) «կողմ» քվեարկեց «Բալասանյան» դաշինքին 17 ավագանու մանդատ տալուն, իսկ մեկը՝ «ձեռնպահ»:
Թե ինչքան հավելյալ գումար «կնստի» այդ երկու մանդատը Ս. Բալասանյանի վրա՝ արդեն էական չէ: Էականն այն է, որ ընտրության արդյունքները կաբինետային որոշմամբ «կարվեցին» մեկ ուժի վրայով, որպեսզի քաղաքային իշխանության փոփոխություն տեղի չունենա:
Հիմա ստացվում է, որ «կարուսելի» ու այլ տեխնոլոգիաների օգնությամբ շուրջ 33 տոկոս (պաշտոնական տվյալներով) հավաքած ուժը ստանում է ավելի շատ մանդատ և տնօրինում քաղաքապետարանը: Այսինքն ըստ ԿԸՀ-ի՝ 33-ը ավելի մեծ տոկոս է, քան 67-ը և 33 տոկոս ստացած ուժը պետք է ունենա ավելի շատ մանդատ, քան մյուսները: Ահա այսպիսի բաներ:
Ահա այսպիսի «բարդակ» օրենսգրքի են կողմ քվեարկել խորհրդարանում, ահա այսպիսի ԿԸՀ վերընտրվեց նույն խորհրդարանի կողմից և ահա այսպես է Սերժ Սարգսյանը քաոսի վերածել երկիրը՝ իշխանագողությանը տալով «օրինական» տեսք:

33 > 67 или Мандатокрадство в Гюмри (видео)
Как бы правящая сила ни пыталась скрыться за альянсом «Баласанян», все равно спрятать уши не удалось, и Гюмри вновь сказал свое «нет» этим властям.
Гюмри сказал «нет», но витиеватые формулировки Избирательного кодекса, ЦИК и действующая в городе 34-я окружная избирательная комиссия сказали представляющему РПА альянсу «Баласанян» «да», выделив последнему 17 мандатов в Совете старейшин города. До этого партия «Процветающая Армения» получила 9 мандатов, «Армянское возрождение» – 5, а ГАЛА4.
Окружной избирком №34, с прямой и завуалированной указки ЦИК и президентского дворца, решил отнять у ППА и «Армянского возрождения» по одному мандату и отдать их альянсу «Баласанян», тем самым переписав и отредактировав окончательные результаты прошедших и без того с множеством фальсификаций выборов. 6 из 7 членов окружной ИК №34 (включая ее председателя Баграмяна) проголосовали «за» предоставление альянсу «Баласанян» 17 мандатов в Совете старейшин города, еще один при голосовании воздержался.
В какую дополнительную сумму обойдутся Самвелу Баласаняну эти два мандата, уже не столь важно. Важно то, что кабинетным решением результаты выборов были выкроены под одну силу, чтобы вдруг не произошло смены городской власти.
Сейчас получается, что набравшая благодаря «каруселям» и другим технологиям 33 процента (по официальным данным) сила получает большее количество мандатов и завладевает мэрией. То есть, согласно ЦИК, 33 процента – больше, чем 67 процентов, и набравшая 33 процента сила должна иметь больше мандатов, чем остальные. Вот такие вот пироги.
Именно за такой паршивый Избирательный кодекс и проголосовали в парламенте, именно такая ЦИК была переизбрана в полном составе в Национальном собрании страны и именно таким образом Серж Саргсян и посеял в стране хаос, придав воровству власти «законный» облик.