ԱՄՆ–ը դիտարկում է Ասադին հարվածելու հնարավորությունը
ԱՄՆ իշխանությունները դիտարկում են Սիրիայի հակամարտությանը միջամտելու հնարավորությունը։ Այս մասին հայտնում է «The Washington Post»–ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ նախորդ շաբաթ Սպիտակ տանը Պետդեպի, ԿՀՎ–ի, ԱՄՆ ԶՈւ շտաբի պետերի միացյալ կոմիտեի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հանդիպում է կայացել, որի ժամանակ քննարկվել է սիրիական ռեժիմին ավիահարվածներ հասցնելու հարցը։
Հարցի քննարկումը, հավանաբար, կշարունակվի Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի գլխավորությամբ։ Հանդիպումը սպասվում է արդեն այս հանգստյան օրերին։
Հանդիպման մասնակիցներից մեկի խոսքով՝ քննարկվելիք հարցերի թվում է լինելու սիրիական ՌՕՈւ–ի թռիչքուղիներին թևավոր հրթիռներով և հեռահար գործողության շառավղով այլ զենքերով հարվածելու հնարավորությունը։ Առաջարկ է եղել նաև գործողությունը գաղտնի իրականացնել՝ Սպիտակ տան առարկությունից խուսափելու համար, քանի որ դա արվելու է առանց ՄԱԿ ԱԽ համաձայնության։
Բացի այդ, դիտարկվում է նաև Սիրիայի ղեկավարության դեմ կինետիկ գործողություններ իրականացնելու հարցը։
Միևնույն ժամանակ, նույն շրջանակները կարծում են, որ Հալեպի անկումը կարող է «վիժեցնել Սիրիայում ԱՄՆ–ի կոնտրահաբեկչական նպատակները»։

США изучают возможности удара по силам Асада в Сирии
Власти США рассматривают возможность военного вмешательства в сирийский конфликт, пишет газета «The Washington Post».
По информации издания, на прошлой неделе в Белом доме прошла встреча с участием представителей Госдепартамента, ЦРУ и Объединенного комитета начальников штабов вооруженных сил США, на которой обсуждался вопрос нанесения авиаудара по позициям сирийского режима.
Обсуждение вопроса, предположительно, продолжится на заседании Совета национальной безопасности под руководством президента Барака Обамы. Встреча может пройти уже в эти выходные.
По словам одного из участников дискуссии, среди рассматриваемых вариантов – нанесение удара по взлетно-посадочным полосам сирийских ВВС крылатыми ракетами и другими вооружениями дальнего радиуса действия. Также высказывалось предложение провести операцию тайно, чтобы обойти возражения Белого дома против нанесения ударов по позициям сирийского режима без одобрения Совбеза ООН.
Кроме того, утверждает издание, представители ЦРУ и Объединенного комитета начальников штабов поддержали возможность «кинетических» действий, направленных на руководство Сирии. В то же время в этих структурах считают, что падение Алеппо может подорвать «контртеррористические цели Америки в Сирии», отметил другой источник газеты. При этом маловероятно, что Обама одобрит нанесение авиаударов, подчеркивает «Washington Post».