Ալեքսան Հարությունյան.««Եվրոպական հեռարձակողների միությունը» պատժել է Ադրբեջանին»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հանրային հեռուստառադիոխորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանն ասել է, թե Հայաստանն անպայման կմասնակցի «Եվրատեսիլ-2010-ին», և արդեն ընթանում է նախապատրաստական փուլը։
«7օր»-ի այն հարցին, թե ի՞նչ արձագանքներ կան  Հայաստանի՝ «Եվրոպական հեռարձակողների միությանը» ներկայացրած Ադրբեջանի դեմ բողոքից, նա պատասխանել է, որ Ադրբեջանին տուգանել են։
-Մենք մինչև վերջ պնդեցինք, որ Ադրբեջանը պատժվի, և այդպես էլ եղավ։ Այնտեղ մի քանի տարբերակ կար՝ մեկը, որ  նրան 3 տարի զրկեն մասնակցությունից, բայց ընտրվեց տուգանելու միջոցով պատժելը, որովհետև Իսպանիան էլ էր խոշոր խախտում արել, իսկ նա հիմնադիր երկիր է և մեծ նշանակություն ունի թե՛ «Եվրոպական հեռարձակողների մության», թե՛ Եվրատեսիլի համար, և դրա համար երկուսին էլ տուգանքով պատժեցին։ Սակայն  Ադրբեջանին զգուշացում արվեց, որ եթե նման մի դեպք էլ կրկնվի, ապա Ադրբեջանը 3 տարով կզրկվի Եվրատեսիլին մասնակցելու իրավունքից։ Կարծում եմ՝ մենք բավարարված ենք, որովհետև այս պահին ավելին դժվար էր սպասել։ Կարծում եմ՝ դա այն էր, ինչին կուզենայինք հասնել,-ասել է Ալեքսան Հարությունյանը։

Алексан Арутюнян: «Союз европейских трансляторов» наказал Азербайджан
Во время встречи с журналистами председатель Общественного совета теле и радио Алексан Арутюнян сказал, что Армения обязательно примет участие в «Евровидении - 2010» и уже проходит подготовительный этап.
На вопрос «7or», какие существуют отклики относительно жалобы Армении против Азербайджана в «Союз европейских трансляторов», он ответил, что Азербайджан наказан.
«Мы до конца настаивали, чтобы Азербайджан был наказан, так и получилось. Там было несколько вариантов, один из которых - лишение его права на участие на 3 года, но был избран вариант наказания  посредством оштрафования, поскольку и Испания совершила крупное нарушение, а она страна-учредитель и имеет большое значения как для «Союза европейских трансляторов», так и для Евровидения и для этого обеих наказали штрафом. Однако было сделано предупреждение, что если подобное вновь повторится, то Азербайджан на три года будет лишен права участвовать в Евровидении.  Думаю, что мы удовлетворены, поскольку на этот момент ожидать большего было трудно. Думаю, что это было то, к чему мы стремились», - сказал Алексан Арутюнян.