ԼՂՀ ԱԺ նախագահ. «Ի՞նչ է ուզում Եվրոպան՝ որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում իշխանություն չձևավորվի՞»
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 28-ին ընդունել է նույն օրը ճանաչողական կարճատև այցով Արցախ ժամանած Եվրոպական խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների: Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախի և եվրոպական հանրության միջև կապերի ընդլայնման, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, ինչպես նաև տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Արցախի արտաքին քաղաքականությունը հիմնված է հավասարակշռության և բազմաուղղվածության սկզբունքների վրա, և այս համատեքստում ԼՂՀ-ն շահագրգռված է խորացնել հարաբերությունները Եվրոպայի և այն ներկայացնող տարբեր կառույցների հետ:
Երկուստեք նշվել է Մինսկի խմբի շրջանակներում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտության մասին:
Հյուրերը բարձր են գնահատել Արցախի Հանրապետության հաջողությունները ժողովրդավարական պետություն կառուցելու ուղղությամբ՝ այն համարելով կարևոր ողջ տարածաշրջանի համար:
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին ընդունել է նաև Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։ Ողջունելով հյուրերին՝ նա եվրոպացի պատգամավորներին հակիրճ ներկայացրել է Արցախում անկախ պետականաշինության ուղին՝ նշելով, որ այն հետևողականորեն և անշեղ իրականացվում է ժողովրդավարության համընդունելի սկզբունքների ու նորմերի հիմքով: Միևնույն ժամանակ, նա տարակուսանք է հայտնել, որ ամեն անգամ եվրոպական կառույցները որոշակի դժկամությամբ են արձագանքում Արցախում անցկացվող նախագահական, խորհրդարանական կամ թե տեղական ինքնակառավարման մարմինների յուրաքանչյուր ընտրության փաստին:
«Այդ դեպքում, ակամա հարց է ծագում՝ ի՞նչ է ուզում Եվրոպան՝ որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում իշխանություն չձևավորվի՞, մանավանդ ընտրովի իշխանություն»,-ասել է Ա. Ղուլյանը։
Խորհրդարանի նախագահը հիշեցրել է Եվրախորհրդարանի դեռևս 1989թ. դրական դիրքորոշումը ղարաբաղյան շարժման հարցում, երբ իր ընդունած որոշման մեջ այն որակել էր որպես միանգամայն ժողովրդավարական:

Председатель НС НКР: «Чего хочет Европа, чтобы в Нагорном Карабахе не формировалась власть?»
28 октября президент Республики Арцах (НКР) Бако Саакян принял депутатов Европейского парламента, прибывших в тот же день с ознакомительным визитом. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся расширения связей между Нагорным Карабахом и европейским сообществом, урегулирования Карабахского конфликта, а также региональные процессы. Глава НКР подчеркнул, что внешняя политика Арцаха основана на принципах сбалансированности и многовекторности, и в этом контексте, республика заинтересована в углублении связей с Европой и различными ее структурами. Обоюдно была отмечена необходимость мирного урегулирования Карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.
Гости высоко оценили успехи НКР в построении демократического государства, подчеркнув при этом его важность для всего региона.
Депутатов Европейского парламента принял также председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян. Приветствуя гостей, он отметил, что Арцах последовательно и неукоснительно идет по пути строительства независимой государственности на основе общепринятых норм демократии, при этом добавил:
«За 19 лет созданы институты, присущие правовому государству. Однако Европа остается безучастной ко всему этому. Та самая Европа, которая ежегодно тратит миллиарды с целью создания в различных уголках мира демократической системы, не только игнорирует внутренние достижения НКР, но и каждый раз, в преддверии проводимых здесь выборов различных уровней, выступает с осуждающими заявлениями. В таком случае возникает невольный вопрос: "Чего хочет Европа, чтобы в Нагорном Карабахе не формировалась власть? Тем более, что это избираемая власть"».
Спикер напомнил о положительной позиции Европарламента, проявленной еще в 1989 году в вопросе Карабахского движения - в принятом этой структурой решении оно было квалифицировано как однозначно демократичное.