Սուղ բյուջեի պատճառով իտալացի քաղաքապետն իր մեքենայով է բնակիչների երեխաներին դպրոց տանում (լուսանկար)
Իտալական Զապոնետա քաղաքի սուղ բյուջեն թույլ չի տալիս գումար հատկացնել դպրոցական ավտոբուսի գնման համար։ Այդ հարցը որոշել է ինքնուրույն լուծել 47–ամյա քաղաքապետ Վինչենցո Դալոիզիոն, ով ամեն օր իր մեքենայով հավաքում է բնակիչների երեխաներին ու տանում դպրոց և մանկապարտեզ: Այս մասին հայտնում է «italia-ru.com»–ն։
«Մենք ունենք 17 մլն եվրոյի պարտք»,- «La Stampa»–ի հետ զրույցում ասել է պաշտոնյան՝ հավելելով, որ քաղաքի բյուջեն հազիվ է հասնում 2 մլն եվրոյի:
Աղբյուրը նշում է, որ սա քաղաքապետի առաջին հասարակական նախաձեռնությունը չէ. մի քանի ամիս առաջ էլ նա հավաքել էր տեղի բնակիչներին, զինել նրանց ավելներով ու դույլերով, և ինքն էլ կնոջ հետ մասնակցել շաբաթօրյակի։

Мэр итальянского городка возит детей жителей в школу на собственном авто
Мэр итальянского городка Дзаппонета возит детей жителей в школу на собственном авто, пишет «La Stampa». Муниципальный бюджет не позволяет приобрести школьный автобус, поэтому мэр принял решение возложить ответственность за сопровождение детей в школу на себя.
«Дзаппонета – один из наиболее погрязших в долгах городов в Европе, – заявил в интервью изданию мэр города Винченцо ДАлоизио. – Мы имеем 17 миллионов евро долга, из которых 10 млн – ипотека, которую нужно выплачивать до 2040 года. Мы платим 700 тысяч евро годовых взносов в год, а наш общий городской бюджет едва достигает двух миллионов евро».
Отмечается, что это не первая общественная инициатива, исходящая от 47-летнего мэра Дзаппонета. Пару месяцев назад мэр собрал местных жителей, вооружил их метлами и ведрами и устроил общегородской субботник, на котором присутствовал лично с женой и детьми.