Իսրայելը հրաժեշտ է տալիս Շիմոն Պերեսին (տեսանյութ)
Այսօր՝ սեպտեմբերի 30–ին, Իսրայելի նախկին նախագահ Շիմոն Պերեսի հուղարկավորությունն է։ Իսրայելի 9–րդ առաջնորդը մահացավ սեպտեմբերի 28–ին՝ ավելի վաղ տարած կաթվածի հետևանքով, 93 տարեկան հասակում։
Քաղգործչին հրաժեշտ տալու համար Իսրայել է մեկնել 70 երկրի պատվիրակություն՝ նախագահների, վարչապետերի և խորհրդարանական առաջնորդների գլխավորությամբ։ Ռուսաստանը ներկայացնելու է այդ երկրի Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն։
«Россия 24»–ի փոխանցմամբ՝ սգո միջոցառումները սկսվել են դեռևս նախօրեին։ Ազգային դրոշով ծածկված դագաղը խորհրդարանի շենքի մոտ գտնվող հրապարակում է, որին օրվա ընթացքում հազարավոր մարդիկ են մոտեցել։ Պերեսին հողին կհանձնեն Երուսաղեմի Հերցլի լեռան վրա։

В Израиле проводят в последний путь Шимона Переса (видео)
Сегодня в Израиле пройдут похороны бывшего президента страны Шимона Переса. Девятый президент Израиля скончался 28 сентября от последствий перенесенного ранее инсульта. Ему было 93 года.
Проститься с политиком приедут делегации из 70 стран во главе с президентами, премьерами и парламентскими лидерами.
Траурные мероприятия начались в Иерусалиме еще накануне, передает телеканал «Россия 24». Закрытый гроб, обернутый в полотнище национального флага, установили на площади у здания парламента. В течение дня туда непрерывным потоком шли тысячи жителей. Переса предадут земле на горе Герцля – там похоронены все руководители Израиля.