Լավրով. «ԱՄՆ զինվորականներն այնքան էլ չեն ենթարկվում Օբամային»
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ԱՄՆ զինվորականները, հավանաբար, այնքան էլ չեն ենթարկվում իրենց գերագույն գլխավոր հրամանատարին՝ նախագահ Բարաք Օբամային։ Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն։
«ԱՄՆ գերագույն գլխավոր հրամանատար Բարաք Օբաման աջակցում էր, ինչպես ինձ հավաստիացնում էին, Ռուսաստանի հետ փոխգործակցությանը, նա ինքն է այդ մասին հաստատել նախագահ Պուտինի հետ հանդիպմանը։ Հավանաբար, զինվորականներն այնքան էլ չեն ենթարկվում իրենց գերագույն գլխավոր հրամանատարին»,–նշել է նախարարը։
Լավրովը հիշեցրել է նաև, որ իր ամերիկացի «լավ» գործընկեր Ջոն Քերրին զարմանալիորեն ՌԴ–ին է մեղադրել Հալեպում մարդասիրական օգնություն տեղափոխող շարասյան հրետակոծության մեջ։ Նախարարի խոսքով՝ դա Քերրիին նման չէ։
Լավրովն ընդգծել է՝ հավանաբար, նրան «մի լավ բաժին է հասել», քանի որ Քերրին ԱՄՆ զինվորական համակարգի կողմից մշտապես քննադատության է արժանացել։

Лавров: «Военные США не слишком слушаются Обаму»
Глава МИД России Сергей Лавров заявил, что американские военные, вероятно, не слушаются своего главнокомандующего – президента США Барака Обаму, передает РИА «Новости».
«Верховный главнокомандующий США Барак Обама поддерживал, как меня всегда заверяли, взаимодействие с Россией, он это сам подтвердил во время встречи с президентом Путиным в Китае. Видимо, военные не слишком слушаются верховного главнокомандующего», – сказал министр.
Лавров также отметил, что после ударов по гумконвою в Сирии 19 сентября Россия потребовала провести расследование, а «мой хороший партнер Джон Керри, на него это не очень похоже, заявил, что расследование можно провести, но мы знаем, кто это сделал – сирийская армия или Россия, но в любом случае, виновата Россия».
По словам российского министра, Керри «припекло сильно», так как он постоянно подвергается критике со стороны военной системы США.