«Դրայվոտ» թեմաներ Կարեն Կարապետյանի համար
Նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շատ ակտիվ ելույթներ է ունենում։ Առայժմ գործ չկա և չի էլ կարող լինել, քանի որ օբյեկտիվ պատճառներ կան. մի քանի օրում հնարավոր չէ հանրության համար տեսանելի գործեր անել։ Նախարարներ փոխելն ու նորերին նշանակելը հաշիվ չեն։ Կարևորն արդյունքն է։
Ընդունված է 100 օր հետո գնահատել նորանշանակ կամ նորընտիր պաշտոնյայի աշխատանքը։ Եթե ընդունված է, մենք էլ կընդունենք այդ խաղի կանոնը և առարկայական գնահատականներ կտանք Կարապետյանին մի որոշ ժամանակ անց։
Մինչ այդ արձանագրենք մի քանի խնդիրներ, որոնց վերաբերյալ առայժմ չի լսվում Կարապետյանի տեսակետը։ Խոսքն, օրինակ, վերաբերում է «կոպեկներով» սեփականաշնորհած և գերշահույթ ապահովող Որոտանի կասկադին։
Երբ 2015–ի փետրվարին ՀՀԿ–ի «պադվալում» տեղի ունեցավ հակասահմանադրական հայտնի հավաքը, դրանից անմիջապես հետո Որոտանի կասեցված սեփականաշնորհման գործընթացը Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը հասցրեցին «տրամաբանական» ավարտին՝ օգտագործելով «ամերիկյան ներդրումներ» բլեֆը։ Կարապետյանին հետաքրքրո՞ւմ է այս թեման, թե ոչ։
Մինչև 2008թ. Հայաստանում հեղուկ վառելիքի շուկայում մի քանի ընկերություններ էին գործում։ Չէինք ասի, թե կար բարձր մրցակցություն, բայց առնվազն չորս ընկերություն ակտիվ խաղացող էր, և շուկան գոնե կիսամրցակցային էր։ Ասել է թե՝ բարեփոխման համար պետք է կիսամրցակցայինը դառնար մրցակցային շուկա, բայց Սերժ Սարգսյանի նախագահության օրոք վիճակը կտրուկ փոխվեց, և հիմա հեղուկ վառելիքի շուկան ՀՀԿ ղեկավարի ընտանեկան բիզնեսի մաս է կազմում՝ «Ռոսնեֆտ–Արմենիա» ծրագրի շրջանակներում։ Տվյալ դեպքում բլեֆը «ռուսականի» անվան տակ է հրամցվում։ Թեմա է, այնպես չէ՞։
Հաջորդը՝ մենաշնորհների դեմ պայքարը միայն ապրանքային շուկային չպետք է վերաբերի։ Լրատվական դաշտը գրեթե հարյուր տոկոսով կառավարվում է Բ26–ից։ Սրանից ավելի սարսափելի մենաշնորհի տեսակ չկա, քանզի քարոզչական մանիպուլյացիաներն ավելի մեծ վնաս են տալիս հանրությանը, քան բոլոր տեսակի լֆիկները՝ միասին վերցրած։ Նախորդ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իր վրա ամբողջությամբ զգացել է «Գեբելսյան» քարոզչության բոլոր հետևանքները։ Շուտով կզգա նաև Կարապետյանը, եթե արդեն իսկ չի զգում։
Մի խոսքով, ահագին «դրայվոտ» թեմաներ կան, որոնց մասին կարող է խոսել կամ որոնց մասով կարող է աշխատանք իրականացնել Կ. Կարապետյանը։

«Драйвовые» темы для Карена Карапетяна
Новоназначенный премьер-министр Карен Карапетян активно выступает на публику. Дел пока не заметно, да и вряд ли будет, так как имеются объективные причины – добиться заметных обществу результатов за несколько дней невозможно. Смена министров и назначение новых – не в счет. Главное – результат.
Работу новоназначенного или новоизбранного чиновника принято оценивать по прошествии 100 дней. Если принято, то мы тоже последуем этому правилу игры, и дадим предметную оценку деятельности Карапетяна некоторое время спустя.
До этого же коснемся нескольких проблем, мнения Карапетяна вокруг которых пока не раздавалось. Речь, например, о приватизированном за копейки и получающем сверхприбыли Воротанском каскаде ГЭС.
Когда в феврале 2015 года в «подвале» РПА прошло известное антиконституционное собрание, приостановленный до этого процесс приватизации Воротана сразу же был доведен Сержем Саргсяном и его узким окружением до «логического» завершения – с использованием блефа «Американские инвестиции». Интересует или нет Карапетяна данная тема?
Пойдем дальше.
До 2008 года на рынке жидкого топлива Армении действовали несколько компаний. Говорить о высокой конкуренции не приходилось, но активными игроками были как минимум четыре компании, и рынок был хотя бы полуконкурентным. То есть для реформирования сферы из полуконкурентного рынок должен был стать конкурентным, но в период президентства Сержа Саргсяна ситуация резко изменилась, и сейчас рынок жидкого топлива является частью семейного бизнеса руководителя РПА – в рамках программы «Роснефть-Армения». В данном случае блеф втуляется под именем «российского». Тема, не так ли?
Далее: борьба с монополиями должна касаться не только товарного рынка. Информационное поле практически полностью управляется президентским дворцом. Это намного более ужасная монополия, так как пропагандистские манипуляции наносят обществу намного больший вред, чем всякого рода лфики вместе взятые. Предыдущий премьер Овик Абрамян почувствовал на себе все последствия «геббельской» пропаганды. Вскоре почувствует и Карапетян, если уже не начал.
Словом, есть достаточно «дравовых» тем, которых может коснуться или вокруг которых может провести работу Карапетян.