Էրդողանն ազդարարել է «Եփրատի վահան» գործողության ընդգրկած տարածքի հնարավոր ընդլայնման մասին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ազդարարել է Սիրիայում ընթացող «Եփրատի վահան» գործողության ընդգրկած տարածքի հնարավոր ընդլայնման մասին։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը։
««Եփրատի վահան» գործողության շրջանակներում մենք ահաբեկիչներից մաքրել ենք մոտ 900 քմ տարածք։ Այդ տարածքն ընդարձակվում է դեպի հարավ։ Մենք այդ տարածքը կարող ենք ընդլայնել՝ հասցնելով մինչև 5 հազ քմ–ի՝ անվտանգության գոտի ստեղծելու շրջանակներում (թուրք–սիրիական սահմանի երկայնքով)»,–հայտարարել է Էրդողանը։
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 24–ին Սիրիայում Թուրքիայի սկսած հակաահաբեկչական գործողությունը դատապարտվել է Դամասկոսի կողմից. վերջինը ռազմական արշավն իր ինքնիշխանության խախտում է անվանել։

Эрдоган анонсировал расширение зоны операции в Сирии
Президент Турции Реджеп Эрдоган заявил о возможном расширении зоны проведения миссии «Щит Евфрата», передает «Lenta.ru».
«В рамках операции «Щит Евфрата» к настоящему времени мы очистили от террористов 900 квадратных километров. Эта область расширяется на юг. Мы можем увеличить эту площадь до пяти тысяч квадратных километров в рамках создания зоны безопасности [вдоль турецко-сирийской границы]», – заявил глава Турции.
Операцию «Щит Евфрата» Турция начала 24 августа. На территорию Сирии были введены регулярные части турецкой армии, включая танковые и моторизованные подразделения. Основная заявленная цель – освобождение сопредельных приграничных территорий от боевиков террористической группировки «Исламское государство», а также от курдских вооруженных формирований.
В боевых действиях на стороне Турции также принимают участие отряды из поддерживаемой Анкарой Сирийской свободной армии.