«Պատրաստված Է ԵԱՏՄ-ում». այս մակնշումը, հնարավոր է, ստանան ԵԱՏՄ-ում արտադրված ապրանքները
2017թ. հնարավոր է, որ ԵԱՏՄ երկրներում արտադրված ապրանքների վրա հայտնվի «Պատրաստված Է ԵԱՏՄ-ում» մակնշումը։ Այս մասին տեղեկացնում է «Российская газета»–ն՝ հղում անելով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերական քաղաքականության բաժնի տնօրեն Նիկոլայ Կուշնյարյովին:
««Պատրաստված Է Ռուսաստանում», «Պատրաստված Է Բելառուսում» կամ ԵԱՏՄ-ի ցանկացած այլ երկրում մակնշումից «Պատրաստված Է Եվրասիական տնտեսական միությունում» մակնշմանն անցումը ինտեգրացիոն համագործակցության կարևոր փուլերից է»,-ասել է Կոշնյարյովին։
Կուշնյարյովը պարբերականին պարզաբանել Է, որ «եվրասիական ապրանք» հասկացության ներմուծումը կարող է խթան հանդիսանալ «Պատրաստված Է ԵԱՏՄ-ում» մակնշմամբ արտադրանքի պահանջարկի համար։

Произведенные в ЕАЭС товары могут получить маркировку «Сделано в ЕАЭС»
Маркировка «Сделано в ЕАЭС» с 2017 года может появиться на товарах, произведенных в странах Евразийского экономического союза, сообщает «Российская газета» со ссылкой на директора департамента промышленной политики Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Николая Кушнарева.
«По его словам, переход от позиции «Сделано в России», «Сделано в Беларуси» или в любой другой стране ЕАЭС к позиции «сделано в Евразийском экономическом союзе» – важный этап интеграционного сотрудничества. Новая маркировка может стартовать в 2017 году», – говорится в сегодняшнем номере издания.
Как отмечается в «Российской газете», ЕЭК уже приступила к определению критериев «евразийского товара».
Кушнарев пояснил изданию, что введение понятия «евразийский товар», с одной стороны, упростит поддержку промышленности ЕАЭС, с другой – станет мощным инструментом продвижения промышленных товаров на общем рынке, а с третьей – простимулирует спрос на продукцию с маркировкой «Сделано в ЕАЭС».