Հարավային Կորեա փախած ԿԺԴՀ քաղաքացիների թիվն աճել է 15%–ով
Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետության (Հյուսիսային Կորեա) քաղացիների թիվը, ովքեր փախել են Հարավային Կորեա, 2016թ. աճել է 15%–ով՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս մասին, «Renhap»–ի փոխանցմամբ, հաղորդել է Կորեայի Հանրապետության միավորման նախարարությունը։
Նշվում է, որ այս տարի՝ հունվարից օգոսոտոս ընկած ժամանակահատվածում, Հարավային Կորեա է փախել ԿԺԴՀ 894 քաղաքացի։ 2015թ. նույն ժամանակահատվածում փախստականների թիվը կազմում էր 777 մարդ։ Ընդհանուր առմամբ, Կորեայի Հանրապետությունում ներկա պահին ապրում է 29 688 Հյուսիսային Կորեայի նախկին քաղաքացի։ Երկրի միավորման նախարարությունը կանխատեսում է, որ այս տարի ԿԺԴՀ–ից Հարավային Կորեա եկած փախստական քաղաքացիների թիվը կհասնի 30 հազարի։

Число бежавших в Южную Корею граждан КНДР выросло на 15%
Число граждан КНДР, бежавших в Южную Корею, выросло в 2016 году на 15% по сравнению с тем же периодом прошлого года. Об этом сообщило министерство объединения Республики Корея, передает «Ренхап».
В нынешнем году в период с января по август в Южную Корею бежали 894 гражданина КНДР. В 2015 году к тому же моменту число перебежчиков составляло 777 человек. В общей сложности в Республике Корея к настоящему моменту проживают 29 688 бывших граждан Северной Кореи. Министерство объединения страны прогнозирует, что в этом году число беглых граждан КНДР в Южной Корее пробьет отметку в 30 тыс.
Также подчеркивается, что пик перебежчиков из КНДР наблюдался в 2009 году, а с 2011 года их число стало снижаться. Однако в нынешнем году вновь был зафиксирован рост показателя, помимо прочего, среди беглецов из КНДР становится все больше представителей северокорейской элиты. В Сеуле считают, что это отражает нестабильность режима КНДР.