Ստեփան Գրիգորյանին արգելել են մուտք գործել Ռուսաստանի տարածք
«Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի» ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանին արգելել են օգոստոսի 30-ին մուտք գործել Ռուսաստանի տարածք։ Մոսկվայի «Շերեմետևո» օդանավակայանում ռուս սահմանապահները նրան տեղեկացրել են, որ իր մուտքը ՌԴ արգելված է մինչև 2030թ: Այս կապակցությամբ Ստեփան Գրիգորյանը հետևյալ հայտարարությունն է տարածել։
«Ինձ տրամադրված ծանուցման մեջ հղում էր կատարվում «Ռուսաստանի Դաշնություն մուտք գործելու կարգի մասին» դաշնային օրենքին, որում հիմնականում խոսվում է օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից տարբեր տեսակի քրեական և օրինախախտ գործողությունների մասին։ Այս ամենն ինձ հետ որևէ առնչություն չունի, քանի որ ես վերջին 20 տարիների ընթացքում գործունեություն չեմ իրականացրել ՌԴ-ում։
Իմ դեպքում կարևոր էր 26-րդ հոդվածի 9-րդ կետը՝ այն օտարերկրյա քաղաքացիների վտարում, որոնք մասնակցում են միջազգային կազմակերպությունների գործունեությունների, որոնք ցանկալի չեն Ռուսաստանի տարածքում։ Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ իմ կողմից ղեկավարվող «Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնն» ակտիվ կերպով համագործակցում է տարբեր եվրոպական ՀԿ-ների, վերլուծական կենտրոնների և ժողովրդավարական ֆոնդերի հետ, որոնք աջակցում են մեր նախաձեռնություններին։
Բացի այդ, մենք չենք թաքցնում, որ հայ ժողովրդի ապագան տեսնում ենք եվրոպական ընտանիքում, որը հիմնված է ժողովրդավարական արժեքների վրա։ Ակնհայտ է, որ ռուսական իշխանությունների որոշումը քաղաքական դրդապատճառներ ունի»։

Степану Григоряну запретили въезд на территорию России
Директору Центра «Глобализация и региональное сотрудничество» Степану Григоряну 30 августа запретили въезд на территорию России. В аэропорту «Шереметьево» российские пограничники проинформировали его о запрете на въезд до 2030 года.
В связи с инцидентом Григоряном распространил заявление, в котором, частности, отмечается:
«В предоставленном мне уведомлении были ссылки на Федеральный Закон России «О порядке выезда и въезда в РФ», где в основном говорилось о разного рода криминальных и нарушающих закон действиях со стороны иностранных граждан. Все это не имеет ко мне никакого отношения, так как последние 20 лет я не вел в России никакой деятельности.
В моем случае был важен лишь пункт 9 статьи 26 этого Закона, касающийся выдворения иностранных граждан, которые участвуют в деятельности международных организаций не желательных на территории России. Ни для кого не секрет, что возглавляемый мною Центр «Глобализация и региональное сотрудничество» активно сотрудничает с европейскими НПО, аналитическими центрами и разными демократическими Фондами, поддерживающими их инициативы.
Кроме того, мы не скрываем, что видим будущее армянского народа в европейской семье, опирающейся на демократические ценности. Очевидно, что решение российских властей было политически мотивированным».