Սերժ Սարգսյանը 2013–ին Շիրակի մարզում գլուխ գովեց, թե բա՝ ինչքան ուզեք՝ էնքան կխփեմ (նկատի ուներ, որ ահագին տոկոսներ կհավաքի ընտրությունների ժամանակ)։ «Խփոցին» չստացվեց։ Ավելի ճիշտ՝ ստացվեց, բայց հակառակ իմաստով. գյումրեցիք «խփեցին» այնքան, որքան ուզում էին։
Դրանից հետո ՀՀԿ ղեկավարը չկարողացավ տոկոս «խփել» նաև սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ։ Գյումրեցիք կրկին իրենց բարձրության վրա գտնվեցին։
Սարգսյանն այս երկու համապետական ընտրություններից հետո հասկացավ, որ Գյումրիում չի կարողանում աշխատացնել ընտրակեղծիքների մեքենան, և դա է պատճառը, որ փոխվեց ՏԻՄ օրենսդրությունը։ Սարգսյանը որոշեց չերևալ գյումրեցիների աչքին։ Հիմա նրան թվում է, թե իր ցավերի համար «բալասան» է գտել՝ ի դեմս Սամվել Բալասանյանի։ Այդպիսով փորձ է արվում ցույց չտալ, որ Գյումրիի գործող քաղաքապետը Բ26–ի դրածոն է։
Իշխանությունները, փաստորեն, ուզում են ֆռռացնել գյումրեցիներին ու տարածել այն միտքը, թե, իբր, ՀՀԿ–ն ու իր ղեկավարը չկան, բայց ստացվել է ավելի վատ, քանզի Սամվել Բալասանյանը ոչ միայն ՀՀԿ–ի, այլ նաև ՀՀԿ–ի «դուստր ձեռնարկությունների» համատեղ թեկնածուն է։
Իր այդ վարքագծով Սերժ Սարգսյանը խոստովանել է, որ վախենում է գյումրեցիներից։ Մնում է, որ վերջիններս Բալասանյանի հանդեպ անհրաժեշտ վերաբերմունք ցույց տան, ու ևս մեկ անգամ «ո՛չ» ասեն Սերժ Սարգսյանին։
Սերժ Սարգսյանի «բալասանը»

В ходе посещения Ширакского марза в 2013 году Серж Саргсян козырнул, мол, «сколько хотите, столько и набьем» (имел в виду, что наберет на выборах большие проценты). «Набор» провалился. Вернее, состоялся, но в противоположном смысле – гюмрийцы «набили» столько, сколько захотели сами.
После этого руководитель РПА не сумел «набить» проценты также на референдуме по конституционным изменениям. Гюмрийцы вновь оказались на высоте.
После этих двух общереспубликанских выборов Саргсян понял, что не может задействовать в Гюмри машину избирательных фальсификаций, почему и изменил законодательство о выборах органов местного самоуправления. Саргсян решил не показываться гюмрийцам на глаза. Сейчас ему кажется, что он нашел отдушину (на арм. – «баласан») в лице Самвела Баласаняна. Тем самым предпринимается попытка показать, что действующий мэр Гюмри не является ставленником президентского дворца.
Фактически, власти хотят провести гюмрийцев и распространить ту мысль, что руководитель РПА тут не при делах, но получилось еще хуже, так как Самвел Баласанян является кандидатом не только от РПА, но и от ее «дочерних предприятий».
Подобным своим поведением Серж Саргсян признался, что боится гюмрийцев. Остается лишь, чтобы последние проявили в отношении Баласаняна соответствующих подход, в очередной раз сказав «Нет!» Сержу Саргсяну.
«Баласан» Сержа Саргсяна