Քաղաքագետ. «Եթե նոր ուժը չի գալիս, հինը միշտ հաղթանակ է տանում»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը խոսելով ներքաղաքական իրավիճակից՝ նշել է, որ հասարակությունը նոր ուժի կարիք է զգում։
-Մեր հասարակության մեջ, ճիշտ է, խավեր կան, որ պաշտպանում են ՀՀԿ-ին, ԲՀԿ-ին, ՀՅԴ-ին, ՀԱԿ-ին, «Ժառանգությանը» և այլն, և այլն։ Բայց մի խավ կա, և այն մեծամասնություն է կազմում, որն ուղղակիորեն հիասթափված է բոլորից՝ թե՛ իշխանությունից, թե՛ ընդդիմությունից, թե՛ այն տարբեր խմբավորումներից, որոնք ինչ-որ խնդիրներից են խոսում, բարձրաձայնում են, բայց մեծ հաշվով հասարակությունը տեսնում է, որ սայլը տեղից չի շարժվում։ Նրա սոցիալական, տնտեսական խնդիրները չեն լավանում, այլ ավելի են վատթարանում, և այն ուժերը, որոնք եթե բարձրաձայնում էլ են իրենց խնդիրները, մե՛կ է, լծականեր չունեն, որպեսզի դրանց լուծում տան։ Եվ մարդկանց շրջանում այս իմաստով հիասթափություն կա։ Հասարակությունը, իմ կարծիքով, նոր դեմքերի, նոր գաղափարի, նոր տեսլականի, նոր քաղաքական ուժի կարիք ունի, որն ավելի համարժեք կլինի այսօրվա ժամանակին,-նշել է նա։
Այն հարցին, թե որքանո՞վ է հավանական այդ ուժի ի հայտ գալը, եթե 2003թ. և 2007թ. նույնպես նոր ուժի պահանջ էր նկատվում, բայց ի հայտ եկան հին ուժերը և բավական շատ ձայներ հավաքեցին, Երվանդ Բոզոյանը պատասխանել է.
-Քաղաքականության մեջ ընդհանրապես ոչ մի անգամ վակուում չի լինում։ Եթե նոր ուժը չի գալիս, հինը միշտ հաղթանակ է տանում։ Եթե այդ նոր ուժը չգա, հին ուժը դատապարտված է հաղթանակի։
Քաղաքագետի խոսքերով՝ մենք սովորում ենք, ոչինչ միանգամից չի լինում, և որոշակի գործընթացների շնորհիվ նոր ուժեր ի հայտ կգան։

Политолог: «Если новая сила не появляется, то старая всегда побеждает»
Говоря на встрече с журналистами о внутриполитической ситуации, политолог Ерванд Бозоян отметил, что общество нуждается в новой силе.
«В нашем обществе есть слои, которые защищают РПА, партию «Процветающая Армения», АРФД, АНК, «Наследие» и др. Однако есть составляющий большинство слой, который просто-напросто разочарован во всех: и во властях, и оппозиции, и в тех группировках, которые говорят о каких-то проблемах, поднимают эти проблемы. Но по большому счету, общество видит, что воз и ныне там. Социальные и экономические проблемы общества не только не решаются, но еще более усугубляются. Те силы, которые если даже поднимают эти проблемы, все равно не имеют рычагов для их решения. И в этом смысле среди людей есть разочарование. Общество, на мой взгляд, нуждается в новых лицах, новой идее, новом видении, новой политической силе, которая будет более адекватной сегодняшнему времени», - отметил он.
Отвечая на вопрос о том, насколько вероятно появление этой силы, если в 2003г. и 2007г. также было заметна потребность в новой силе, но появились старые силы и набрали достаточно много голосов, Ерванд Бозоян сказал:
«В политике вообще никогда не бывает вакуума. Если новая сила не появляется, то старая всегда побеждает. Если эта новая сила не появится, старая сила обречена на победу».
По словам политолога, мы учимся, ничего сразу не бывает, и благодаря определенным процессам, появятся новые силы.