Օրակարգային միակ հարցը
Ներքաղաքական պայքարի օրակարգային միակ հարցը պետք է լինի իշխանափոխությունը՝ Սերժ Սարգսյանին պետական կառավարման համակարգից կիլոմետրերով հեռու պահելու վերջնարդյունքով: Դա այն անհրաժեշտ նվազագույն պայմանն է, որը Հայաստանին այս վիճակից դուրս գալու հնարավորություն կտա:
Ընդունված է ասել, որ քաղաքական պայքարը պետք չէ անձնավորել, կարևորը համակարգային փոփոխություններն են և այլն: Այդ ամենը ճիշտ է, բայց ՀՀԿ ղեկավարն իրենով է փոխարինել պետական ինստիտուտները և ապահովել խայտառակ արդյունքներ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքական ոլորտներում: Հետևաբար, Սերժ Սարգսյանի հեռացման հարցը ոչ թե անձնավորված է, այլ համակարգային բնույթ ունի: Եվ ուրեմն, կրկնենք՝ փոփոխությունների հասնելու համար իշխանափոխություն է պետք:
Ցանկացած այլ օրակարգ, որը կվերաբերի արտաքին կողմնորոշմանը, կլինի հակաարևմտյան կամ հակառուսական, չի կարող համարվել իրական: Դրսի ուժերի դեմ պայքարի կոչը ձեռնտու է բացառապես Սերժ Սարգսյանին:
Ներսի կոնկրետ մարդուն թողած՝ դրսի ուժերի դեմ պայքարի կոչ անողները կա՛մ ազնիվ քյարփինջ են, կա՛մ դհոլ: Մեծ հիմարություն է Պուտինի կամ Օբամայի հրաժարականը պահանջելն այն դեպքում, երբ Երևանում են հարցերը որոշվում, երբ ՀՀ քաղաքացին է որոշում կայացնողը, և երբ կա տեղական նշանակության անձ, ով հեռացման է ենթակա:

Единственный вопрос повестки
Единственным вопросом повестки внутриполитической борьбы должна быть смена власти – с намерением окончательного отстранения Сержа Саргсяна от системы государственного управления. Это то минимально необходимое условие, которое предоставит Армении шанс для входа из этого состояния.
Принято говорить, что политическую борьбу не нужно персонифицировать, главное – системные изменения и т.д. Всё это верно, но руководитель РПА подменил собой государственные институты и обеспечил позорные результаты как во внутри-, так и во внешнеполитической сферах. Следовательно, вопрос отстранения Сержа Саргсяна не персонифицирован, а носит системный характер. Поэтому, повторимся, для достижения изменений необходима смена власти.
Любая иная повестка, которая будет касаться внешнеполитической ориентации, будь то антизападная или антироссийская, не может считаться реалистичной. Призывы к борьбе с внешними силами выгодны исключительно Сержу Саргсяну.
Призывающие к борьбе с внешними силами, которые оставили конкретного человека внутри страны, являются либо «честными кирпичами», либо «барабанами» власти. Непомерная глупость – требовать отставки Путина или Олланда в условиях, когда вопросы решаются в Ереване, когда принимающим решение является гражданин РА и когда есть лицо местного значения, которое подлежит отстранению.