Վարդան Օսկանյան. «Հայաստանում սկսվում է քաղաքական գործընթացի նոր փուլ»
Վերջին օրերին մենք ապրում էինք թերևս մեր նորագույն պատմության ամենադրամատիկ էջերից մեկը: Հայ ժողովուրդը Հայաստանում և Սփյուռքում կանգնած էր մեծ փորձության ու նոր իրականության առաջ:
Ցավոք, ունեցանք մարդկային կորուստներ: Ես ևս մեկ անգամ ցավակցում եմ զոհերի հարազատներին ու մտերիմներին։ Արագ ապաքինում եմ մաղթում վիրավորներին։
Բոլորիս ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ խուսափել ավելի մեծ արյունահեղությունից, և դա առաջին հերթին հասարակության հստակ պահանջի և «Սասնա ծռերի» խոհեմ ու խիզախ որոշման արդյունքն էր:
Դեռ վաղ է ամբողջական գնահատական տալ տեղի ունեցածին, բայց երկու բան ակնհայտ է՝
1.Այս երկու շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցող զարգացումները արտացոլումն էին տարիներ շարունակ հայ ժողովրդի մոտ կուտակված հիասթափության, անելանելիության, հուսալքության և դժգոհության, ինչպես նաև խորացող չքավորության։
2.Այսպես այլևս հնարավոր չէ կառավարել մեր երկիրը, ուստի անհրաժեշտ են խորքային փոփոխություններ։
Հայաստանում սկսվում է քաղաքական գործընթացի նոր փուլ՝ նոր, լեգիտիմ և գործունակ իշխանություն ձևավորելու նպատակով:
Նոր իշխանության ձևավորումն այլընտրանք չունի. այսօր դա արդեն պարզ է բոլորին, և այդ գործին մասնակից պետք է լինեն իրական փոփոխությունների ձգտող կուսակցությունները, հասարակական կազմակերպությունները, քաղաքացիական նախաձեռնությունները և անհատները: Սա՛ է ժողովրդի պահանջը, և սա՛ է միակ հնարավորությունը` խաղաղ և զարգացող Հայաստան ունենալու:
ՀՀ քաղաքացին ուզում է ապրել անվտանգ, բարեկեցիկ և արդար երկրում: ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը մյուս քաղաքական ուժերի հետ պատրաստ է ժողովրդին առաջարկել այդ քաղաքական փոփոխություններին միտված գործընթացի ճանապարհային քարտեզը։
Ես կարևորում եմ նաև Սփյուռքի ներուժի ներգրավումը հայաստանյան փոփոխություններին: Հայաստանի ժողովուրդը կարիք ունի աջակցության, և մենք այն անպայման կստանանք:
Այս փուլում կարևորում եմ նաև մի քանի հրատապ խնդիրներ, որոնց լուծմանը պետք է ուղղված լինեն մեր ջանքերը:
Մենք պետք է շատ արագ հասնենք վերջին օրերի խաղաղ հավաքների ընթացքում ձերբակալվածների ազատ արձակմանը` Արմեն Մարտիրոսյանի, Անդրիաս Ղուկասյանի, Ալեք Ենիգոմշյանի և մյուսների:
Մեր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն խաղաղ քաղաքացիների նկատմամբ բիրտ ուժ կիրառելու հանգամանքները բացահայտելուն։
Մենք պետք է հասնենք նրան, որ պատժվեն լրագրողների նկատմամբ ցուցադրական և քստմնելի հարձակումների բոլոր կազմակերպիչներն ու կատարողները:
Ես հիմա, առավել քան երբևէ, համոզված եմ, որ քաղաքական կամքի դրսևորման, նեղ անձնական շահերից վեր կանգնելու և համախմբման միջոցով հնարավոր է հասնել դրական փոփոխությունների։

Вардан Осканян: «В Армении начинается новый этап политического процесса»
Последние дни мы переживали, по-видимому, один из самых драматичных периодов нашей новейшей истории. Армянский народ в Армении и Диаспоре стоял перед большим испытанием и новой реальностью.
К сожалению, были человеческие потери. Вновь выражаю свои соболезнования родным и близким погибших. Пострадавшим желаю скорейшего выздоровления.
Благодаря совместным усилия, нам удалось избежать большего кровопролития, и, в первую очередь, это является результатом четкого требования общества и благоразумного и смелого решения «Сасна црер».
Пока рано давать произошедшему целостную оценку, но две вещи очевидны:
1. Развития последних двух недель явились отражением копившегося в течение многих лет у армянского народа чувства разочарования, безысходности, отчаяния и недовольства, как и постоянно растущего обнищания.
2. Править страной таким образом более невозможно, поэтому нужны коренные изменения.
В Армении начинается новый этап политического процесса – с целью формирования новой, легитимной и деятельной власти.
Формированию новой власти нет альтернативы: сегодня это понятно всем, и к этому делу должны быть сопричастны стремящиеся к реальным изменениям партии, общественные организации, гражданские инициативы и индивиды. Таково требование народа, и в этом единственный шанс добиться мирной и развивающейся Армении!
Гражданин Армении хочет жить в безопасной, обеспеченной и справедливой стране. Партия «Консолидация» готова вместе с остальными политическими силами предложить народу «дорожную карту» направленного на политические изменения процесса.
Признаю важность привлечения потенциала Диаспоры к процессу изменений в стране. Народ Армении нуждается в поддержке, и мы обязательно ею заручимся.
На данном этапе признаю также важность решения нескольких неотложных проблем, на которые должны быть направлены наши усилия.
Мы должны добиться скорейшего освобождения задержанных в ходе мирных собраний последних дней людей – Армена Мартиросяна, Андриаса Гукасяна, Алека Енигомшяна и остальных.
Наши усилия должны быть направлены на расследование обстоятельств применения насилия в отношении мирных граждан.
Мы должны добиться наказания для всех организаторов и исполнителей показательных и подлых нападений на журналистов.
Сейчас я, как никогда, убежден, что посредством проявления политической воли, становления превыше узколичностных интересов и консолидации возможно добиться позитивных изменений.