«Բոլոր ազատ արձակվածների մոտ եղել է մարմնական վնասվածք»
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ Ոստիկանության ՁՊՎ-ներում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի անդամ Սուրեն Իսկանդարյանը։
–Առհասարակ, ըստ մեզ՝ ոստիկանության կողմից միջոցներ են ձեռնարկվում մարդկանց վախեցնելու և ինչ-որ արդյունքների հասնելու համար,–նշել է Իսկանդարյանը։
–Ում հետ որ խումբը հանդիպել է, կամ նրանք, ովքեր արդեն ազատ են արձակված եղել, բոլորի մոտ անխտիր եղել է մարմնական վնասվածք: Վնասնվածքները ևս տարբեր էին: Ոստիկանությունը, իհարկե, կարող է մեկնաբանել, թե մարմնական վնասվածքները բերման ենթարկելուց և դիմադրություն ցույց տալուց են եղել: Ես ձեզ ասեմ, որ որպես փորձառու փորձագետ այս ոլորտում` կային մարմնական վնասվածքներ, որոնք բերման ենթարկելու ժամանակ չէին կարող առաջանալ: Օրինակ` մարդու աչքի տակի կապտուկը, այտուցը: Դրանք միայն հարվածի դեպքում են լինում,–հավելել է բանախոսը։
Իսկանդարյանի խոսքով՝ օրենքի ոչ մի կետով կանոնակարգված չէ բերման ենթարկված անձանց բացի ոստիկանությունից` որևէ այլ տեղ տեղափոխելու հանգամանքը. դա օրենքի 100–տոկոսանոց խախտում է:
–Դա արվել է մարդկանց մեկուսացնելու համար. վառ օրինակ` Լևոն Բարսեղյանի դեպքը: Փաստացի, նա մեկուսացված է։

Член мониторинговой группы: «У всех освобожденных были телесные повреждения»
Об этом в ходе сегодняшней встречи с журналистами сообщил член Общественной мониторинговой группы, осуществляющей контроль за условиями содержания задержанных лиц в КПЗ Сурен Искандарян.
«Считаем, что полицией принимаются меры по запугиванию людей, чтобы добиться желаемых результатов», – отметил Искандарян.
«У всех без исключения освобожденных были различные телесные повреждения. Наш 10-летний опыт работы показывает, что в подобных случаях сотрудники пытаются представить телесные повреждения задержанных как результат оказания сопротивления при задержании. Однако у задержанных были синяки и подтеки под глазами, которые могут быть только следствием удара», – добавил он
По словам Искандаряна, по закону нет никакого положения о том, чтобы подвергнутых приводу лиц доставляли не в отделения полиции, а в прочие места, например, в воинскую часть, и содержали там.
«Это предпринималось для изоляции людей. Яркий тому пример – случай Левона Барсегяна. Фактически, он изолирован», – сказал Искандарян.