Փոխզիջումային լուծման հնարավորություն դեռ կա
Ապրիլյան մարտերից հետո մենք հայտնվել էինք լրիվ այլ Հայաստանում, բայց իշխանությունները դասեր չքաղեցին ու հետևություններ չարեցին։ Ավելի ճիշտ՝ սխալ դասեր քաղեցին ու ոչ ադեկվատ հետևություններ արեցին՝ է՛լ ավելի խորացնելով խնդիրները։
ՊՊԾ տարածքի գրավումից հետո Հայաստանը կրկին այլ է դարձել, ու դարձյալ իշխանությունները դասեր չեն քաղում ու սխալ որոշումներ են կայացնում. ոստիկանական մեքենան գործի դնելը, մարդկանց փողոցներից ապօրինաբար բերման ենթարկելն ու հանրային երկխոսության չգնալն ասվածի ապացույցներից են։
Հունիսի 17–ից հետո ներքին կյանքում շարունակվում է պատային վիճակը. «Սասնա ծռերի» տղաները վայր չեն դնում զենքն ու չեն նահանջում իրենց պահանջներից, իսկ իշխանությունները չեն կարողանում իրենց օգտին հանգուցալուծել խնդիրը (իշխանությունների լեգիտիմության պակասը հնարավորություն չի տալիս նրանց իրագործել ուժի կիրառման բացառիկ լիազորությունը)։
Ստեղծված իրավիճակում առաջին հետքայլը պետք է կատարեն իշխանությունները։ Առայժմ չի երևում, որ նրանք պատրաստ են դրան, սակայն եթե այս վիճակը երկար շարունակվի, ապա փոխզիջումային լուծման հավանականությունը կփոքրանա, և կմեծանա արյունալի սցենարի հավանականությունը։ Ընդ որում՝ դժվար է ասել, թե հարվածի տակ կողմերից որը կընկնի։
Արյունահեղության տարբերակում չենք ունենա շահողներ։ Կպարտվենք բոլորս ու տանուլ կտանք պետականաշինության գործում։ Հետևաբար, լարվածության հաղթահարման երրորդ տարբերակ գտնելը դառնում է օրակարգային հարց։ Դեռ ուշ չէ։

Шанс для компромиссного решения всё еще остается
После апрельских боев мы оказались в совершенно другой Армении, но власти не извлекли уроков и не сделали соответствующих выводов. Вернее, извлекли неверные уроки и сделали неадекватные выводы, еще более усугубив проблемы.
После захвата полка полиции Армения вновь стала другой, и власти снова не извлекают уроков и принимают неверные решения: задействование полицейской машины, незаконные приводы людей с улиц и отказ от общественного диалога – яркие тому подтверждения.
После 17 июля во внутренней жизни страны продолжается патовая ситуация: ребята из «Сасна црер» не складывают оружие и не отступаются от своих требований, а властям не удается разрешить ситуацию в свою пользу (дефицит легитимности властей не дает им возможности для реализации исключительных полномочий по применению силы).
В сложившейся ситуации первый шаг навстречу должны сделать власти. Пока готовности на это с их стороны не видно, но если подобная ситуация затянется, шанс компромиссного решения уменьшится, и возрастет вероятность кровопролитного сценария. При этом трудно сказать, какая из сторон окажется под ударом.
При кровопролитии не будет победителей. Проиграем мы все, понеся поражение в деле государственного строительства. Следовательно, нахождение третьего варианта преодоления напряженности становится главным вопросом повестки. Пока еще не поздно.