Ապստամբության իրավունքի մասին
«Սասնա ծռերի» տղաները ՊՊԾ գնդի տարածք մտնելուց հետո հայտարարեցին, որ իրենք զինված ապստամբություն են սկսել:
Ապստամբության հարցը տվյալ դեպքում պետք է դիտարկել ոչ միայն ու ոչ այնքան իրավական, որքան քաղաքական ու փիլիսոփայական հարթության մեջ:
Մարդու բնական իրավունքների պաշտպանության կողմնակիցները համարում են, որ քաղաքացիներն ունեն իշխանությունն ապօրինաբար յուրացնողների և իշխանությունը չարաշահողների՝ ուզուրպատորների դեմ ելնելու իրավունք, այդ թվում՝ զինված պայքարի ճանապարհով:
Քաղաքացիների ապստամբելու իրավունքն առաջին անգամ ամրագրեցին ԱՄՆ անկախության հռչակագրի նախաբանում: Նույնը 1789թ. արեցին ֆրանսիացիները մարդու և քաղաքացու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության հռչակագրում:
1948թ. ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված մարդու իրավունքների հռչակագրում առկա է ժողովուրդների ապստամբելու իրավունքը պաշտպանող դրույթը՝ որպես տիրանային ու բռնությանը հակադրվելու վերջին միջոց:
ՀՀ Սահմանադրության 2-րդ հոդվածում գրված է. «Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների, հանրաքվեների, ինչպես նաեւ Սահմանադրությամբ նախատեսված պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց միջոցով: Իշխանության յուրացումը որեւէ կազմակերպության կամ անհատի կողմից հանցագործություն է»:
Ունի՞ արդյոք ՀՀ քաղաքացին ապստամբելու իրավունք: Միջազգային նորմերի ու մեր Սահմանադրության համաձայն՝ այո, ունի:
Ուզուրպատո՞ր է արդյոք Սերժ Սարգսյանը: Պատասխանն է՝ այո՛:
Ապօրինաբար (տոկոս «խփելով») ու բռնությամբ (մարտի 1) յուրացրե՞լ է ՀՀԿ ղեկավարն իշխանությունը: Պատասխանն է՝ այո՛:
Պատկանո՞ւմ է արդյոք իշխանությունը ՀՀ-ում ժողովրդին: Այս հարցերի պատասխանը միանշանակ է՝ ո՛չ:
Ստացվում է, որ «Սասնա ծռերի» գործողությունները տեղավորվում են մարդու բնական իրավունքների պաշտպանության շրջանակում: Բայց, մյուս կողմից էլ, եթե զուտ մեր օրենսդրության տառին համապատասխան դիտարկենք տեղի ունեցածը, ապա կստանանք, որ մի խումբ զինված մարդիկ քրեական հանցագործություն են կատարել և պետք է պատժվեն: Թե ո՞ր տարբերակի (մարդու բնական իրավունքների պաշտպանությո՞ւն, թե՞ քրեական հանցագործություն) հետ գործ կունենանք, կախված կլինի հետագա զարգացումներից: Բայց որպեսզի արյունալի հաշվեհարդարներ չունենանք, և մեզանում իրավիճակ փոխվի, պետք է գտնել փոխզիջումային տարբերակ:
Սերժ Սարգսյանը որևէ պետական առաքելություն չունի. նա տապալել է արտաքին ու ներքին քաղաքականությունը, ձախողվել է պետականաշինության գործում և պետք է հեռանա, բայց շատ կարևոր է, որ նա հեռանա առանց ցնցումների, առանց երկրին ու անձամբ իրեն վնաս տալու: Դրա համար պետք է և՛ իշխանությունը, և՛ «Սասնա ծռերը» մեկ քայլ հետ անեն: Ժիրայր Սեֆիլյանը, թերևս, դա էր ուզեցել անել, երբ խոսել էր Վիտալի Բալասանյանի հետ, բայց քանի որ վերջինս միջնորդից վերածվել է կողմի, ուստի չի հաջողվել լուծում գտնել: Թե ինչպիսի նոր զարգացում կլինի, կախված է կողմերի գիտակցությունից ու պատասխանատվության զգացումից:
Մեկ բան ակնհայտ է՝ հարցը քաղաքական է և պահանջում է քաղաքական լուծում: Պետք է սողոմոնյան որոշում կայացնել և գտնել ոսկե միջինը ժողովուրդների ապստամբության իրավունքի իրացման ու երկիրը ցնցումներից զերծ պահելու միջև:

О праве на восстание
Вопрос восстания в данном случае нужно рассматривать не только и не столько в правовой, сколько в политической и философской плоскости.
Сторонники защиты естественных прав человека считают, что граждане имеют право выступления против незаконно присвоивших и узурпировавших власть людей, в том числе посредством вооруженной борьбы.
Право граждан на восстание впервые было закреплено в преамбуле к Декларации независимости США. То же самое в 1789 году французы прописали в Декларации прав человека и гражданина.
В принятой в 1948 году ООН Всеобщей декларации прав человека содержится пункт о праве народов на восстание, в качестве последнего средства, против тирании и угнетения.
Во 2-й статье Конституции РА прописано: «Власть в Республике Армения принадлежит народу. Свою власть народ осуществляет посредством свободных выборов, референдумов, а также через предусмотренные Конституцией государственные органы, органы местного самоуправления и должностных лиц. Узурпация власти какой-либо организацией или личностью является преступлением».
Обладает ли гражданин РА правом на восстание? Согласно международным нормам и нашей Конституции, да, обладает.
Является ли Серж Саргсян узурпатором? Ответ – да!
Присвоил ли незаконно («набивая» проценты) и посредством насилия (1 марта) власть руководитель РПА? Ответ – да!
Принадлежит ли в РА власть народу? Ответ однозначен – нет!
Получается, что действия «Сасна црер» умещаются в рамки защиты естественных прав человека. С другой стороны, если рассматривать произошедшее исключительно согласно букве нашего закона, то получим, что группа вооруженных людей совершила уголовное преступление, и должна понести за это наказание. С каким из вариантов (защита естественных прав человека или уголовное преступление?) мы будем иметь дело, зависит от последующих развитий. Но чтобы не произошло кровавых расправ и ситуация в стране изменилась, нужно пойти на взаимные уступки.
Серж Саргсян не имеет какой-либо государственной миссии, он провалился во внутренней и внешней политике, государственном строительстве, и должен уйти, но важно, чтобы это произошло без потрясений, без нанесения вреда стране и самому себе. Для этого и власти, и «Сасна црер» должны сделать шаг назад. По-видимому, Жирайр Сефилян именно это и имел в виду, говоря с Виталием Баласаняном, но поскольку последний превратился из посредника в одну из сторон, найти решение так и не удалось. Какие же развития нас ожидают, зависит от сознания и чувства ответственности сторон.
Одно очевидно: вопрос является политическим, и он требует политического решения. Нужно принять соломоново решение, найдя золотую середину между реализацией права народов на восстание и удержанием страны от потрясений.