Թուրքիայի բանտերում հեղաշրջման փորձից հետո 62 երեխա է պահվում
Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո 62 երեխա է ձերբակալվել։ «The Telegraph»–ի փոխանցմամբ՝ նրանք մինչ օրս բանտերում են և չեն կարողանում կապվել ծնողների հետ։
Խոսքը «Kuleli» ռազմական դպրոցում սովորողների մասին է, որոնց ձերբակալել են պետության դեմ դավադրություն կազմակերպելու կասկածանքով։ Նրանց փաստաբանների խոսքով՝ 14–17 տարեկան դեռահասներին ստիպել են կամուֆլյաժ հագնել, չլիցքավորված զենք վերցնել և պարեկություն անել ուսումնական հաստատության մոտ։ Արդյունքում՝ հրամանատարները փախել են, իսկ նրանց ձերբակալել են։
Որոշ ծնողներ էլ հայտարարել են, որ իրենց երեխաներին գայթակղել ու դպրոց են կանչել՝ խաբելով, թե հայտնի ֆուտբոլիստի հետ են հանդիպելու։
Ավելի վաղ էլ հայտնի էր դարձել, որ Թուրքիայի դատախազությունը 42 լրագրողի ձերբակալության օրդեր է տվել։

После попытки переворота в тюрьмах Турции удерживаются 62 ребенка
После попытки военного переворота в Турции были задержаны 62 ребенка, которые до сих пор удерживаются в тюрьмах и не могут связаться с родителями, пишет «The Telegraph».
Речь идет об учащихся военной школы «Kuleli», которых задержали по подозрению в участии в заговоре против государства. По словам их адвокатов, незадолго до мятежа подростков, которым от 14 до 17 лет, заставили надеть камуфляжную форму и взять незаряженное оружие.
По рассказам родителей, один из кадетов оказался в тот день в школе во время летних каникул из-за того, что ему надо было пересдать экзамен. Его матери позвонили из школы и сообщили, что после экзамена мальчик приглашен на вечеринку. Сын связался с ней только в четыре утра и рассказал, что командиры школы отобрали у него телефон, дали ему и одноклассникам форму и оружие и заставили их охранять учебное заведение. В итоге командиры сбежали, а воспитанников задержали.
Родители некоторых других учащихся заявили, что их детей заманили в тот день в школу, пообещав встречу с известными футболистами.