Սամվել Բաբայան. «Կոչ եմ անում համախմբվել. հայը հայի արյուն չպետք է թափի»
«7 օր» լրատվավերլուծական կայքէջի բացառիկ հարցազրույցը ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար, ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ–լեյտենանտ Սամվել Բաբայանի հետ։
–Պարո՛ն Բաբայան, Էրեբունիում տեղի ունեցած հայտնի դեպքերից հետո բավական լարված իրավիճակ է ստեղծվել։ Ո՞րն է Ձեր գնահատականը։
–Լարված իրավիճակը ստեղծվել է ոչ թե ոստիկանության բաժանմունքի գրավումից հետո, այլ շատ ավելի շուտ։ Հիմա մենք հետևանքներն ենք տեսնում։ Երբ որ մարդկանց արհամարհում են ու նվաստացնում, երբ որ ժողովրդին հասցնում են այս վիճակին, ոմանց մոտ նյարդերը տեղի են տալիս ու մարդիկ հուսահատ քայլերի են դիմում։ Դանակը ոսկորին է հասել: Ես, իհարկե, չեմ ընդունում քաղաքական պայքարում բռնության կիրառումը, բայց եկեք անկեղծ լինենք՝ տարիներ շարունակ ժողովուրդն է բռնության ու ահաբեկման ենթարկվում՝ կլինի դա տնտեսական, սոցիալական կամ հոգեբանական բնույթի։ Չեմ ուզում արդարացնել կամ քննադատել տղաների արարքը։ Դրա ժամանակը չէ։ Կարևորը հետագա լարվածություն թույլ չտալն ու ելքեր գտնելն է։ Եթե խնդիրները չեն լուծվում, ապա դրանք կուտակվում ու պայթում են: Այս անգամ այս ձևով պայթեց: Եթե այսպես շարունակվի, ապա հետագայում ավելի մեծ պայթյուններ կարող են լինել:
–Նրանք, ովքեր Ձեր ասած հուսահատ քայլի են դիմել՝ իշխանության և իշխանություններին սատարող շրջանակների կողմից որակվում են որպես ահաբեկիչներ։ Համամի՞տ եք այդ որակումների հետ։
–Եկեք մի փոքր հետ գնանք, հետո կանցնենք գնահատականներին։ Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում իշխանությունները մի քանի խումբ են ձերբակալել՝ հայտարարելով, որ նրանք փորձում էին ահաբեկչության միջոցով զինված հեղաշրջում իրականացնել։ Հիմա էլ այս մի խմբին են ահաբեկիչ անվանում, վաղն էլ կարող են ուրիշներ ի հայտ գալ։ Ի՞նչ է, վերջում ամբողջ ժողովրդի՞ն են ահաբեկիչ որակելու։ Այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ բոլորի մոտ զինված հեղաշրջման ցանկություն է առաջանում: Պետք է ուրեմն պատճառները հասկանալ։
Հայաստանի շուրջ օղակը սեղմվում է, արտաքին ու ներքին ոլորտներում համատարած խնդիրներ կան, որոնք ոչ մի կերպ չեն լուծվում և չի երևում, թե ինչպես են պատրաստվում լուծել։ Պետք է սրա մասին մտածել, այլ ոչ թե հետևանքների դեմ կռիվ տալ։
Ինչ վերաբերում է այդ տղաներին, ապա նրանց մի մասին անձամբ եմ ճանաչում։ Պատերազմի տարիներին նրանք աչքի են ընկել մարտական բարձր պատրաստվածությամբ։ Նրանք գաղափարական տղերք են։ Նրանց հնարավոր չէ վախեցնել կամ կաշառել։ Ցավալի է, անշուշտ, որ ոստիկան է զոհվել։ Ես ցավակցում եմ զոհվածի հարազատներին ու մեծ ցավ եմ ապրում, որ հայ սպան մայրաքաղաքում զոհվել է։ Կան վիրավորներ, որոնց շուտափույթ ապաքինում եմ ցանկանում։ Համոզված եմ, որ տղաների նպատակը ոստիկան սպանելը չէր։ Մեր պետությունը լուրջ հիվանդ է և այդ հիվանդությունն այս անգամ այդ ձևով է արտահայտվել։ Մեր պետական օրգանիզմը գոռում է և ահազանգում։ Սրա մասին մտածեք։
–Ստեղծված իրավիճակում ո՞րն եք տեսնում լուծումը։
–Հիմա պատային վիճակ է։ Տղաները հանձնվող չեն։ Եթե իշխանությունները փորձեն ուժ կիրառել, ապա կունենանք նոր զոհեր։ Դա ամեն գնով պետք է կանխել։ Ողջամիտ մարդկանց միակ խնդիրն այս պահին պետք է լինի արյունահեղությունը կանխելը։ Ես կարծում եմ, որ ժողովուրդը պետք է թույլ չտա այդ արյունահեղությունը, իսկ դա հնարավոր է միայն առողջ քաղաքական ուժերի առաջնորդությամբ։
Քաղաքական ուժերը պետք է մի կողմ դնեն իրենց ամբիցիաները, համախմբվեն ու թույլ չտան նոր բախումներ։ Այսօր քաղաքական գլխավոր կարգախոսը պետք է լինի՝ «Հայը հայի արյուն չպետք է թափի»։
Իշխանությունների ու տղաների արանքում պետք է լինի հեղինակավոր միջնորդ կամ արբիտր, իսկ այս պահին այդ միջնորդության հավաքական սուբյեկտը միայն ժողովուրդը կարող է լինել՝ իր համախմբվածությամբ ու հաստատակամությամբ։ Ժողովուրդը պետք է տեր կանգնի երկրին, այլապես ամեն ինչ կարող ենք կորցնել։ Իշխանությունները պետք է հասկանան, որ պարտավոր են ընդառաջ քայլ կատարել, քանի որ հիմա տղայականության պահը չէ։ Այսպես շարունակվել չի կարող։ Կրկնեմ՝ հայը հայի արյուն չպետք է թափի։

Самвел Бабаян: «Призываю сплотиться: армянин не должен проливать крови собрата»
Эксклюзивное интервью бывшего командующего Армией обороны НКР, экс-министра обороны НКР генерал-лейтенанта Самвела Бабаяна информационному сайту «7or»
-Господин Бабаян, после известных событий в Эребуни сложилась довольно напряженная ситуация. Как Вы оцениваете происходящее?
-Напряженная ситуация сложилась не после нападения на отделение полиции, а намного раньше. Сейчас мы видим последствия. Когда людьми пренебрегают, унижают, когда народ доводят до сегодняшнего состояния, у некоторых сдают нервы, и люди идут на отчаянные шаги. Чаша терпения переполнилась. Конечно, я не приемлю применение силы в политической борьбе, но давайте будем искренни – на протяжении лет народ подвергается насилию и терроризируется, как экономически, так и социально и психологически. Не хочу оправдывать или осуждать действия парней. Сейчас не время для этого. Важно не допустить дальнейшей эскалации и найти выходы из сложившейся ситуации. Если проблемы не решаются, они накапливаются и в один день выплескиваются. На этот раз – подобным образом. Если так продолжится, впоследствии могут быть более мощные проявления.
-Те, кто пошли на указанные Вами отчаянные шаги, называются властями и поддерживающими их кругами террористами. Согласны ли вы с этой характеристикой?
-Давайте вернемся немного назад, и уже после дадим оценки. В течение последних нескольких месяцев власти арестовали несколько групп, заявив, что они готовились осуществить посредством терактов вооруженный переворот. Сейчас террористами называют членов этой группы, а завтра могут появиться другие. Неужели в конце весь народ назовут террористами? Как это так получается, что у всех возникает желание осуществить вооруженный переворот? Значит нужно понять причины.
Кольцо вокруг Армении сжимается, во внутри- и внешнеполитических сферах повсеместные проблемы, которые никак не решаются, и даже не проглядывается, как их собираются решать. Об этом нужно думать, а не бороться с последствиями.
Что касается этих ребят, то часть из них я знаю лично. В годы войны они отличились высокой боевой подготовкой. Они – идейные ребята. Их невозможно запугать или подкупить. Несомненно, вызывает большое сожаление, что погиб полицейский. Я соболезную родным погибшего, и гибель армянского офицера в центре столицы для меня является огромной болью. Есть раненые, которым желают скорейшего выздоровления. Убежден, что целью ребят было не убийство полицейского. Наше государство серьезно больно, и на этот раз болезнь проявилась таким образом. Наш государственный организм кричит и подает тревожные сигналы. Подумайте об этом.
-Каким Вы видите выход из сложившейся ситуации?
-Ситуация патовая. Ребята не из тех, кто сдается. Если власти попытаются применить силу, будут новые жертвы. Это нужно предотвратить любой ценой. Для разумных людей единственной задачей на данный момент должно быть предотвращение кровопролития. Считаю, что не допустить кровопролития должен народ, а это возможно лишь под предводительством здоровых политических сил.
Политические силы должны оставить в стороне свои амбиции, сплотиться и не допустить новых столкновений. Сегодня главным политическим лозунгом должно быть «Армянин не должен проливать крови армянина».
Между властями и ребятами должен быть авторитетный посредник или арбитр, и сейчас потенциальным субъектом этого посредничества может быть лишь народ – своей сплоченностью и непоколебимостью. Народ должен стать хозяином своей страны, иначе мы можем всё потерять. Власти должны понять, что должны сделать шаг навстречу, так как сейчас не время для бахвальства. Так продолжаться не может. Повторюсь, что армянин не должен проливать крови собрата.