Իշխանությունների «Ы» օպերացիան Գյումրիում
ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանը հայտարարել է, որ կուսակցության տարածքային կառույցը որոշել է ՀՔԴՄ կուսակցության (բացառապես թղթի վրա գոյություն ունեցող այդ ուժի ղեկավարը ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Խոսրով Հարությունյանն է) հետ միանալ և Գյումրիի ընտրություններին մասնակցել գործող քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի գլխավորած ցուցակով:
Նկատենք, որ Խոսրով Հարությունյանի կուսակցության հետ դաշինք կազմելով՝ փորձ է արվում Բալասանյանին ներկայացնել ոչ թե ՀՀԿ-ի, այլ որպես անհայտ միավորման թեկնածու (իշխանություններն այս քայլով ուղղակիորեն խոստովանում են, որ վարկանիշ չունեն ու նաև սեփական թեկնածու չունեն):
Իշխանությունները լավ գիտեն, որ իրենց վարկանիշը Հայաստանում ու հատկապես Գյումրիում շատ ցածր է։ Այդ մասին գիտի նաև Բալասանյանը, բայց հերթական անգամ փոխել է իր քաղաքական հասցեն՝ այս անգամ հայտնվելով ՀՀԿ–ի տիրույթում։ Ու որպեսզի նրա ճակատի վրայի վազող տողն անհասկանալի լինի, ու համ էլ ինքը Բ26–ի տակ աշխատի, գտել են մի լուծում, ըստ որի՝ գյումրեցիներից պետք է փորձեն թաքցնել, թե ում է ներկայացնում և ում կողմից է պաշտպանվում Բալասանյանը։
Այս ամենը հիշեցնում է սովետական տարիների հայտնի ֆիլմը, որի հերոսներն առաջարկում էին օպերացիային տալ «Ы» անվանումը, որպեսզի որևէ մեկը գլխի չընկնի, թե ինչն ինչոց է։
Հիմա ՀՀԿ–ի ու ՀՔԴՄ–ի միավորումն է վերածվում «Ы» օպերացիայի, ինչը, համոզված ենք, գյումրեցիների համար բազմաթիվ անեկդոտների ու «պրիկոլների» թեմա կդառնա։

Опера «Ы» властей в Гюмри
Депутат парламента от правящей РПА Сукиас Аветисян заявил, что территориальная структура партии приняла решение объединиться с партией «Христианско-демократический союз Армении» (руководителем этой существующей исключительно на бумаге силы является член парламентской фракции РПА Хосров Арутюнян) и принять участие в выборах в Гюмри в списке во главе с действующим мэром Самвелом Баласаняном.
Заметим, что альянсом с партией Хосрова Арутюняна предпринимается попытка преподнести Баласаняна в качестве кандидата не от РПА, а от неизвестного объединения (этим шагом власти открыто признают, что не имеют здесь никакого рейтинга, как и собственного кандидата).
Власти прекрасно знают, что их рейтинг в Армении и в особенности в Гюмри крайне низок. Знает об этом и Баласанян, который в очередной раз меняет свою политическую прописку, на этот раз включаясь в орбиту РПА. И дабы написанное у него на лбу не выпячивалось и он смог работать на президентский дворец, было найдено решение, согласно которому от гюмрийцев нужно будет попытаться скрыть, кого представляет и кем поддерживается Баласанян.
Всё это напоминает известный советский фильм, герои которого предлагали назвать свою операцию «Ы», чтобы никто не догадался, что к чему.
Сейчас в операцию «Ы» превращается объединение РПА и ХДСА, что, несомненно, станетсреди гюмрийцев темой для множество анекдотов и приколов.