Դևիդ Լիդինգտոն. «Եվրամիությունը ԼՂ հակամարտությունը լուծելու համար հավաքական ջանքեր կգործադրի»
Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով նախարար Դևիդ Լիդինգտոնը չորեքշաբթի ելույթ ունենալով Ադրբեջանի լեզուների ինստիտուտի ուսանողների համար՝ ասել է, թե Մեծ Բրիտանիան և Եվրամիությունը հետաքրքրված են հայ-ադրբեջանական և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունների կարգավորմանն աջակցելու մեջ։
-Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորված չլինելն անհանգստացնում է Եվրամիությանը, և սա մի ոլորտ է, որտեղ մենք կարող ենք նաև հավաքական ջանքեր կիրառել լուծման հասնելու համար,-ընդգծել է նա։
Նախարարը մտահոգություն է հայտնել շփման գծում հնչած կրակոցների վերաբերյալ։
-Մենք մտահոգ ենք հայ-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած վերջին միջադեպերի կապակցությամբ,-ասել է Դևիդ Լիդինգտոնը՝ ընդգծելով, որ Մեծ Բրիտանիան աջակցում է հակամարտությունը լուծելու համար ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կատարած աշխատանքներին։

Дэвид Лидингтон: «Евросоюз может применить коллективные усилия для решения Карабахского конфликта»
Министр Великобритании по делам Европы Дэвид Лидингтон, выступая в среду перед студентами Азербайджанского института языков, сказал, что Великобритания и Евросоюз заинтересованы в поддержке урегулирования армяно-азербайджанских отношений и Карабахского конфликта.
«Нерешенность Карабахского конфликта беспокоит Евросоюз, и это является той сферой, где мы можем применить коллективные усилия для его разрешения».
Министр выразил обеспокоенность в связи с происходящими на линии прекращения огня перестрелками.
«Нас беспокоят последние инциденты, произошедшие на линии армяно-азербайджанского фронта», - сказал Д. Лидингтон, подчеркнув, что Великобритания поддерживает деятельность Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта.