ԵԱՏՄ-ում մեքենաների համար ներդրվելու են էլեկտրոնային անձնագրեր
ԵԱՏՄ հինգ երկրներում ուժի մեջ է մտնում Տրանսպորտային միջոցների անձնագրերի ընդհանուր ձևի ներդրման համաձայնագիրը: Վերջինիս համաձայն՝ ավտոմեքենաների համար պետք է ներդրվեն էլեկտրոնային անձնագրեր։ Այս մասին հայտնում է «Евразийский коммуникационный центр»-ը։
ԵԱՏՄ-ում համակարգի կառավարիչ է նշանակվել «Էլեկտրոնային անձնագիր» ընկերությունը, որը մեքենաների տվյալների բաշխման կարգավորման, պահպանման ու փոխանցման համար սերվերներ է ստեղծելու: Բազայի փորձնական տարբերակը գործելու է 2017թ. հունվարի 1-ից:
Ռուսաստանի ճանապարհային ոստիկանությունը դեռ երկու տարի շարունակելու է թղթային անձնագրերի տրամադրումը: Անվավեր տեխնիկայի համար էլեկտրոնային անձնագրերը տրվելու են մինչև 2017թ. հուլիսի 1-ը, իսկ տրակտորների և մյուս ինքնագնաց տեխնիկաների համար՝ մինչև 2018թ. հուլիսի 1-ը:

Сегодня, 27 июня, на территории пяти стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС), в том числе и в Армении, вводят электронные паспорта транспортного средства. Об этом сообщает пресс-служба Евразийской экономической комиссии.
Вступает в силу Соглашение о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники, а также об организации системы электронных паспортов.
Единым администратором союзной системы утверждена компания «Электронный паспорт», которая создаст серверы, распределительные базы данных и информационную среду, в которой отныне будут оформляться, храниться, и передаваться сведения о каждом автомобиле. С 1 января 2017года появится опытная версия базы.
Процесс перехода к электронным ПТС в России продлится два года, на протяжении которых органы ГИБДД продолжат параллельное оформление бумажных ПТС. Но с 1 июля 2017 года их выдача для автомобилей (шасси) прекратится. Для тракторов и других самоходных машин это произойдет с 1 июля 2018 года.
В ЕАЭС ввели электронные паспорта для автомобилей
Единым администратором союзной системы утверждена компания «Электронный паспорт», которая создаст серверы, распределительные базы данных и информационную среду, в которой отныне будут оформляться, храниться, и передаваться сведения о каждом автомобиле. С 1 января 2017 года появится опытная версия базы.