Սերժ Սարգսյանի խոսուն լռությունը
Վիեննայում Ղարաբաղի հարցով բանակցություններից հետո Սերժ Սարգսյանն ինքնաթիռում ասուլիս տվեց ու հրապարակավ ընդունեց, որ 800 հեկտար տարածք ենք կորցրել չորսօրյա մարտերից հետո (թե իրականում ինչքան ենք կորցրել, այլ խոսակցության թեմա է)։
Սանկտ Պետերբուրգից վերադառնալուց հետո, սակայն, Սարգսյանը չի խոսել։ Նա, ի պատասխան Ալիևի՝ Ղարաբաղը դեօկուպացիայի ենթարկելու մասին հայտարարության, Ռուսաստանի երկրորդ քաղաքում ասել է, որ հայկական կողմի դիրքորոշումը հայտնի է։ Այդ «հայտնիի» մասին նա կիսվել էր «Բլումբերգին» տված հարցազրույցում՝ հայտարարելով, որ ինքը 2011թ. Կազանում պատրաստ է եղել հանձնել ազատագրված հինգ շրջանները, կողմ է արտահայտվել խաղաղապահներին, իսկ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը համաձայնել է թողնել անորոշ հեռանկարին։
Հիմա, երբ Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչը խոսում է այն մասին, որ բանակցությունները ՌԴ–ում ընթացել են հակամարտության տխրահռչակ փուլային տարբերակի շուրջ, ըստ որի՝ 5+2 սխեմայով խոսք է գնում տարածքները հանձնելու, Հայաստանը Ղարաբաղին կապող միջանցքի մասին, ու կարգավիճակի հարցն էլ թողնված է հետագային, Սարգսյանը լռում է ու մեկնում Ղարաբաղ։
Ճիշտ է, Նալբանդյանը փորձեց հերքել Ալիևի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Մամեդովի ասածները, բայց դրանից բան չի փոխվում, մանավանդ որ, կրկնենք, Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, թե հայկական կողմի տեսակետը հայտնի է, այն է՝ պաշտոնական Երևանը կողմ է կազանյան տարբերակին, ինչը փուլային լուծում է ենթադրում, կամ ավելի ուղիղ ասած՝ կապիտուլյացիա։
Եթե Սերժ Սարգսյանը գնա իր հնչեցրած «հայտնիի» ճանապարհով և սկսի կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել, ապա քաղաքական ու հասարակական առողջ շրջանակները, նրանք, ովքեր մտահոգված են ՀՀ ու ԼՂՀ անվտանգության խնդիրներով, պետք է դիմադրության հսկայական ալիք բարձրացնեն՝ հասնելով արտահերթ քաղաքական գործընթացների։ Այս անգամ, ի տարբերություն 1998–ի, դիմադրությունը պետք է լինի ոչ միայն Ղարաբաղից, որն այն ժամանակ «ոչ» ասաց փուլային լուծման տարբերակին, այլ նաև Հայաստանը պետք է դառնա դիմադրության կենտրոն։ Խոսքը նախևառաջ հանրային դիմադրության մասին է։
Պետք է մի պարզ բան հասկանալ՝ մեր միակողմանի զիջումները ոչ թե կանխելու են պատերազմը, այլ նպաստավոր պայմաններ են ստեղծելու նոր պատերազմի ու մեր պարտության համար։
Սերժ Սարգսյանը 2008–ից հետո իշխանական աթոռը պահել է ՀՀ ու ԼՂՀ շահերը պարբերաբար առևտրի առարկա դարձնելով։ Ամեն ինչ սկսվեց «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունով ու հիմա ավարտվում է Ղարաբաղով։
Պետք է նկատենք, որ միակողմանի զիջումները լրջագույն հարված կլինեն ՀՀ և ԼՂՀ պետականությանը, ինչը որևէ պարագայում չի կարելի թույլ տալ։

Громкое молчание Сержа Саргсяна
После переговоров в Вене по Карабаху Серж Саргсян дал пресс-конференцию на борту самолета и публично признал, что по итогам четырехдневных боев мы потеряли 800 гектаров территорий (какова реальная картина – тема для отдельного разговора).
Однако по возвращении из Санкт-Петербурга Саргсян ничего не сказал. В ответ на заявление Алиева о деоккупации Карабаха во втором городе России он всего лишь отметил, что позиция Армении всем известна. Об этом «известном» он рассказал в интервью «Bloomberg», заявив, что в 2011 году в Казани был готов сдать пять освобожденных районов, высказался за размещение миротворцев, а вопрос статуса Карабаха согласился оставить на неопределенную перспективу.
Сейчас, когда официальный представитель Азербайджана говорит о том, что переговоры в РФ проходили вокруг печально известного поэтапного варианта, в котором речь идет о сдаче территорий по схеме «5+2» и сохранении для Армении лишь связующего с Карабахом коридора – с оставлением вопроса статуса на будущее, Саргсян молчит и отбывает в Карабах.
Правда, Налбандян попытался опровергнуть заявления замглавы администрации Алиева, но от этого ничего не изменилось, тем более что, повторимся, Серж Саргсян заявил, что позиция армянской стороны известна, то есть официальный Ереван за казанский вариант, подразумевающий поэтапное решение или, проще говоря, капитуляцию.
Если Серж Сарсгян пойдет озвученным им «известным» путем и начнет предпринимать конкретные шаги, то здоровые общественно-политические круги и обеспокоенные вопросами безопасности РА и НКР силы должны поднять огромную протестную волну, добившись внеочередных политических процессов. На этот раз, в отличие от 1998 года, сопротивление должно быть не только из Карабаха, который тогда высказал свое «нет» поэтапному варианту решения конфликта, но и из Армении. Речь, прежде всего, об общественном сопротивлении.
Нужно понять одну очевидную истину: наши односторонние уступки не предотвратят войну, а создадут благоприятные условия для новой войны и нашего поражения.
Начиная с 2008 года Серж Саргсян удерживал свое властное кресло периодическим выставлением на торги интересов РА и НКР. Всё началось «футбольной» дипломатией и сейчас заканчивается Карабахом.
Односторонние уступки станут серьезнейшим ударом по государственности РА и НКР, чего нельзя допустить ни при каких обстоятельствах.