«Հայկ Խանումյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպն անընդունելի եմ համարում»
«Նախօրեին ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Խանումյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպն անընդունելի եմ համարում: Խստորեն դատապարտում եմ բռնության ցանկացած դրսևորում մարդու և քաղաքացու դեմ: ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի, քաղաքական գործչի հանդեպ բռնության կիրառումը լրացուցիչ մտահոգության տեղիք է տալիս:
Այս միջադեպն ուղղակի հարված է ԼՂՀ պետականությանը, ժողովրդավարությանը և մեր կողմից որդեգրված արժեքներին: Ես մշտական կապի մեջ եմ ԼՂՀ իրավապահ մարմինների հետ, տեղեկանում եմ հետաքննության զարգացումներին: Գործընթացը գտնվում է իմ անմիջական վերահսկողության ներքո, և վստահեցում եմ, որ իրավապահ մարմինների կողմից անհրաժեշտ միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու համար:
Կոչ եմ անում զերծ մնալ չհիմնավորված գնահատականներից եւ մեկնաբանություններից, քանի դեռ չկան հետաքննության վերջնական արդյունքները: Հետաքննության ընթացքի վերաբերյալ բոլոր մանրամասներն օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում կներկայացվեն հանրությանը:
Ես նաեւ մշտական կապ եմ պահպանում ԼՂՀ առողջապահության նախարարի հետ, ինձ պարբերաբար տեղեկություններ են հաղորդվում պարոն Խանումյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ: Հայկ Խանումյանին մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում»։

Бако Саакян: «Случившийся с Айком Ханумяном инцидент считаю неприемлемым»
Президент НКР Бако Саакян выступил с заявлением в связи с избиением руководителя парламентской фракции «Возрождение», депутата Национального собрания НКР Айка Ханумяна. В заявлении говорится:
«Инцидент, случившийся накануне с депутатом Национального собрания НКР Айком Ханумяном, считаю неприемлемым. Со всей строгостью осуждаю любое проявление насилия в отношении человека и гражданина. Применение насилия в отношении депутата НС, политического деятеля дает повод для дополнительного беспокойства.
Этот инцидент - прямой удар по государственности НКР, демократии и ценностей, которых мы придерживаемся. Я нахожусь в постоянной связи с правоохранительными органами НКР, информирован о процессе расследования. Процесс находится под моим непосредственным контролем, и заверяю, что правоохранительные органы принимают необходимые меры для выяснения всех обстоятельств случившегося.
Призываю воздержаться от необоснованных оценок и комментариев, пока нет окончательных результатов расследования. Все детали о ходе расследования в установленном законом порядке и сроках будут представлены общественности.
Я поддерживаю также постоянную связь с министром здравоохранения, мне периодически сообщают сведения о состоянии здоровья господина Ханумяна. Айку Ханумяну желаю скорейшего выздоровления».