ՀՀ արտգործնախարարը հանդիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Հունիսի 2-ին աշխատանքային այցելությամբ Փարիզում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿՄ ինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրյոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ–ից։
Հանդիպմանը քննարկվեցին զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ համանախագահների առաջարկների մանրամասները։
Կարևորվեց մայիսի 16-ին Վիեննայի գագաթաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը՝ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը, 1994-1995թթ. զինադադարի վերաբերյալ համաձայնագրերի անշեղ իրականացումը, հակամարտության գոտում առավել արդյունավետ մոնիտորինգի իրականացման և հետաքննության մեխանիզմի ձևավորման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը, որոնք անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծեն բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար։

Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями МГ ОБСЕ
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян в рамках рабочего визита в Париж встретился с сопредседателями МГ ОБСЕ Джеймсом Уорликом, Игорем Поповым, Пьером Андрю и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспшиком.
В ходе встречи стороны обсудили подробности предложений сопредседателей по созданию механизмов расследования инцидентов и расширение возможностей команды ЛПДП ОБСЕ.
Была отмечена важность реализации договоренностей, достигнутых в ходе саммита в Вене 16 мая, – приверженность мирному урегулированию, выполнение соглашений о прекращении огня 1994-95гг., проведение более эффективного мониторинга в зоне конфликта и принятие шагов по формированию механизма расследований, что создаст необходимые условия для возобновления переговорного процесса.