Սամվել Բաբայան. «Իմ վերադարձի գլխավոր առաքելությունը ես տեսնում եմ Ղարաբաղում»
ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար, ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ–լեյտենանտ Սամվել Բաբայանի բացառիկ հարցազրույցը «7 օր» լրատվավերլուծական կայքին։
–Պարո՛ն Բաբայան, նախ բարի վերադարձ։
–Շնորհակալություն։
Որպեսզի կանխեմ որոշ հարցեր, ասեմ, որ իմ ընտանիքը մշտապես գտնվել է Հայաստանում, և ես անձնական խնդիրների հետ կապված եմ եղել դրսում։
–Ինչո՞վ է պայմանավորված Ձեր վերադարձը։ Արձագանքեցիք Ղարաբաղում սկսված ստորագրահավաքի՞ն։ Կարելի՞ է ասել, որ խաղաղ պայմաններում Դուք այդքան էլ պահանջված չէիք, սակայն պատերազմի ժամանակ բոլորը հիշեցին Ձեզ: Դա մի տեսակ վիրավորական չէ՞ Ձեզ համար:
–Ես երբեք մեր ժողովրդից չեմ վիրավորվում։ Միշտ անում եմ այն, ինչ պետք է անել՝ առանց շնորհակալության ակնկալիքի։
Պահանջված լինել–չլինելը, դրանք պայմանական խոսակցություններ են: Լինելով Ղարաբաղում, Հայաստանում, թե արտերկրում՝ ես իմ մտքի մեջ միշտ պահել եմ մեր երկրի, մեր ժողովրդի անվտանգության խնդիրները։ Օպերատիվ տիրապետել ու տիրապետում եմ ռազմական իրավիճակին, առաջնագծում առկա խնդիրներին և անհրաժեշտ բոլոր այլ տեղեկատվությանը:
–Մի փոքր մանրամասնեք։
–Ես հետևում եմ մեր բանակի վիճակին, մեր ռազմաքաղաքական ղեկավարության քայլերին, ադրբեջանական բանակում տեղի ունեցող փոփոխություններին, ռուս-ադրբեջանական ռազմական հարաբերություններին և այլն: Բոլոր այդ խնդիրները միշտ իմ ուշադրության կենտրոնում են: Ավելին՝ այս տարիներին ապրելով արտերկրում` ես բազմաթիվ կապեր և հարաբերություններ եմ հաստատել Ռուսաստանի ռազմաքաղաքական ազդեցիկ շրջանակների հետ։
Իմ շփումների, ունեցածս տեղեկատվության և վերլուծության արդյունքում էր, որ 2013 թվականի ամռանը որոշեցի փակ նամակ գրել նախագահին՝ զգուշացնելով Ադրբեջանի հնարավոր հարձակման մասին, ներկայացնելով իմ բոլոր մտահոգությունները, որ առաջացել էին իմ դիտարկումների արդյունքում և առաջարկելով լուծումներ, որոնք թույլ կտային մեզ խուսափել բախումներից, իսկ եթե դրանք լինեին, ապա չտայինք այսքան մարդկային կորուստներ ու կարողանայինք ռազմական հաջողություն գրանցել՝ մարտը տեղափոխելով հակառակորդի տարածք:
–Դուք նշեցիք նամակի մասին: Կուզենայինք հասկանալ, թե ինչքանով է փոխված ռազմական բալանսը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ներկա պահին:
–2013–ի դրությամբ՝ փակ նամակում ես ամբողջովին ներկայացրել էի իրադրությունը, ասել էի, թե ինչ պետք է անել: Իսկ այսօրվա դրությամբ՝ չէի ուզենա ավելորդ ծավալվել այս խնդրի շուրջ, սակայն կասեմ մեկ բան՝ իրավիճակը բավականին մտահոգիչ է:
–Պարո՛ն Բաբայան, Հայաստանում թիվ մեկ թեմաներից է այն, թե ինչու է մեր ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանը զենք մատակարարում մեր թշնամի Ադրբեջանին, իսկ Հայաստանին` ոչ:
–Այս հարցում կա սխալ ընկալում։ Թե ինչու է այդպես ստացվել, չեմ ուզում գնահատել։ Ամենայն հավանականությամբ՝ մեր հանրությունը լավ տեղեկացված չէ, քանզի ռուսները երբևիցե չեն հրաժարվել Հայաստանին զենք մատակարարելուց։ Ավելին՝ հայկական կողմը հնարավորություն է ունեցել, որպես ՀԱՊԿ անդամ, զենքը ձեռք բերել շատ ավելի լավ պայմաններով, քան Ադրբեջանը:
Ես իմաստ չեմ տեսնում դրսի ուժերից բողոքելու մեջ։ 90–ականներին Ռուսաստանից մենք էլ ենք զենք բերել, Ադրբեջանն էլ։ Բայց հաղթել ենք մենք, իսկ Ադրբեջանը սկսել է բողոքել, թե, իբր, հայերը ռուսների աջակցությամբ են հաղթել։ Պարտվողը, որպես կանոն, միշտ էլ մեղավորներ է փնտրում իրենից դուրս։ Դրսին մեղադրելն իմ ոճը չի, և խորհուրդ կտայի մեր ժողովրդին ապավինել սեփական ուժերին։ Եթե դրսին ես մեղադրում անհաջողության համար, ապա ստացվում է, որ հաջողությունդ էլ ես կապում դրսի հետ, իսկ դա վտանգավոր մտածողություն է։
–Ըստ Ձեզ՝ ինչո՞ւ Հայաստանը չի բերել անհրաժեշտ զենքերը:
–Կարծում եմ, որ այդ հարցի հասցեատերը պետք է ես չլինեմ: Իսկ եթե ուզում եք իմանալ իմ գնահատականը, ապա ասեմ։ 2011 թվականին Ղարաբաղի հարցով Կազանում հանդիպումից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները բոլորովին տարբեր հետևություններ արեցին:
Մինչ այդ Ադրբեջանն արդեն սկսել էր արդիականացնել իր բանակը իսրայելական զինատեսակներ գնելով, իսկ 2011–ից հետո է՛լ ավելի մեծ քայլեր արեց այդ ուղղությամբ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ զենքի ու զինտեխնիկայի մատակարարման միջոցով։
Կազանից հետո հայկական կողմը ճիշտ հակառակ հետևությունն արեց՝ համարելով, որ բանակցություններում Հայաստանն ասաց «այո», և Ադրբեջանը մնաց միայնակ, և ուրեմն, ռիսկ չի անի պատերազմական գործողություններ վերսկսել։ Այդ ժամանակ Հայաստանի քաղաքական իշխանությունը որոշում կայացրեց ուշադրությունն ավելի շատ կենտրոնացնել այլ խնդիրների վրա։
–Ի՞նչ խնդիր է լուծում Ադրբեջանը, և ո՞րն է «փոխզիջում» կոչվածի ադրբեջանական տարբերակը։
–Ռազմական բալանսի փոփոխության միջոցով Ալիևը փորձում է շուռ տալ բանակցային տրամաբանությունը` փաստի առաջ կանգնեցնելով բոլորին:
Մեկ բան ուզում եմ հատուկ շեշտել՝ մենք պետք է պատրանքներ չունենանք և կարծենք, որ բանակցային սեղանի շուրջ Ադրբեջանը գնալու է փոխզիջման։ Նրանք ցանկություն ունեն վերցնել ամբողջը։ Ադրբեջանի ախորժակը կարող ենք զսպել միայն ռազմական բալանսն ի նպաստ Հայաստանի ու Ղարաբաղի ապահովելով։
–Դատելով ամենից՝ հայաստանյան իշխանությունը հույս ուներ, որ Ադրբեջանն առանց ռուսական, այսպես ասած, դաբրոյի չի հարձակվի Ղարաբաղի վրա, և ԵՏՄ մտնելն ամեն հարց լուծում է:
–Ասեմ, որ էդ «դաբրոները» միջազգային լուրջ հարաբերություններում հիմնականում չեն աշխատում: Օրինակ՝ ժամանակին մենք որ ազատագրում էինք Քելբաջարը, Զանգելանը, Ֆիզուլին, Ջաբրայիլը և այլն, այդպիսի «դաբրոներ» չունեինք։ Ճիշտ հակառակը՝ մենք այդ տարածքները ազատագրում էինք ի հեճուկս նույն Ռուսաստանի և միջազգային ճնշումների (ՄԱԿ–ի անվտանգության խորհուրդը մի քանի բանաձև է ընդունել Քելբաջարի ու Աղդամի մասով, բայց դե...): Այնպես որ, միջազգային հարաբերություններում, ուզենք թե չուզենք, ուժն է ծնում իրավունք:
Տեսեք, թե ինչ է կատարվում Սիրիայում, Իրաքում. ամենուրեք մենք տեսնում ենք այդ «դաբրոների» հասկացողությունների կատարյալ տապալում, քանզի միջազգային իրավունքը դարձել է պայմանական հասկացողություն այդ տարածքներում: Նույնը կարելի է ասել Կոսովոյի, Ղրիմի, Աբխազիայի և այլ խնդիրների մասին:
Ահա թե ինչու Ղարաբաղի հարցում մենք պետք է հենվենք նախ և առաջ մեր ուժերի վրա։ Պետք է արդիականացնենք մեր բանակը և դարձնենք 21-րդ դարին համահունչ մարտունակ կառույց: Եվ միայն ուժի դիրքերից պետք է հանդես գանք բանակցություններում՝ հակառակորդին թելադրելով մեր ուզածը:
–Պարո՛ն Բաբայան, այդուհանդերձ, ռուսական դիրքորոշումը մեր հանրության մոտ հարցեր է առաջացրել։ Ի՞նչ կասեք այդ մասին։
–Կրկնեմ՝ ոչ մեկից պետք չէ բողոքել։ Լինի Ռուսաստանը, թե ԱՄՆ–ը։ Ամեն մեկն իր շահերն ունի, և պետք է անել ամեն ինչ, որ քո շահը հզորների շահերի հետ համընկնի, իսկ դրա համար պետք է լիարժեք սուբյեկտ դառնաս։
Ռազմավարական դաշնակից են դառնում ուժեղի հետ։ Ուժեղ պետությունն է գործընկեր դառնում և ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև Միացյալ Նահանգների, Եվրոպայի և այլ երկրների համար: Ու ճիշտ հակառակը՝ թույլ երկիրը դատապարտված է դառնալու մանրադրամ, քանզի թույլի հետ ոչ ոք չի ուզենա երկարատև հեռանկարային հարաբերություններ հաստատել։
Պետք է մեկ բան շատ լավ հասկանալ՝ Ռուսաստանն ուզում է միաժամանակ լավ հարաբերություններ ունենալ և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի հետ (նույնը Վրաստանի մասով)։ Ընդ որում՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի հետ Ռուսաստանի լարված հարաբերությունները և մեր՝ ՀԱՊԿ անդամ լինելու գործոնը՝ ռուսներն ավելի շատ հակված են մեր հետ սերտացնել հարաբերությունները: Դա ենթադրում է աջակցություն տարբեր ոլորտներում, այդ թվում նաև՝ ռազմական: Բայց դա չի ենթադրում, որ նրանք մեր տեղը պետք է կռվեն Ղարաբաղում: Այդպիսի բան չի եղել 90–ական թվականներին, չի լինի հիմա և չի լինելու ապագայում: Եվ այդ իմաստով Հայաստանի այսօրվա քաղաքական վերնախավը, հավանաբար, չի կարողացել բացատրել ժողովրդին, կամ ինքն էլ չի պատկերացրել, որ ղարաբաղյան հնարավոր պատերազմում ռուսներն ուղղակիորեն չեն օգնելու որևէ մեկին, և ԵՏՄ անդամ դառնալը որևէ երաշխիք չի տալիս, որ ռազմական բախում չի լինի:
–Ապրիլյան վերջին թեժ բախումներից հետո շատ բան փոխվեց Հայաստանում: Մարդկանց աչքերը բացվեցին, և պարզվեց, որ բոլոր հարցերում անհրաժեշտ են լուրջ փոփոխություններ: Ի՞նչ եք կարծում՝ իրավիճակը կարելի՞ է փոխել, թե՞ մեզ սպառնում է լուրջ վտանգ` ադրբեջանական նոր ագրեսիայի տեսքով:
–Ինչպես նշեցի, իրականությունը շատ մտահոգիչ է։ Ինձ համար այս ամենը տեսանելի էր շատ շուտվանից, որովհետև 1994–ին պատերազմը, ցավոք, չի ավարտվել։ Այլ հարց է, որ հաղթանակը դրանից հետո մսխվել է, իսկ հանրությանն էլ համոզել են, թե ամեն ինչ կարգին է։ Լավ է, որ այսօր այդ մասին արդեն Հայաստանում հասկանում է մեծամասնությունը:
Ամեն ինչ կարելի է փոխել, բայց ասել, որ դրա համար շատ ժամանակ ունենք, խաբեություն կլինի: Կոնկրետ բանակի արմատական արդիականացման և նոր որակի կառավարման համար անհրաժեշտ է առնվազն 10 ամիս: Նույնը վերաբերում է նաև զենք–զինամթերքի նոր քանակների ստացման խնդրին:
–Գանք ներքաղաքական խնդիրներին։ Դուք հետևո՞ւմ էիք Հայաստանում ընթացող քաղաքական գործընթացներին։ Եթե այո, ի՞նչ կասեք դրա մասին: Հիմա խոսվում է, թե քաղաքական նպատակով եք վերադարձել։
–Ասեմ, որ քաղաքական դաշտում ես թշնամիներ չունեմ։ Չեմ ուզում որևէ քաղաքական ուժի պիտակավորել։ Իմ կարծիքով հատկապես այս իրավիճակում թշնամի փնտրելը սխալ կլինի: Ատելության մթնոլորտը պետք է թողնենք անցյալին։
Չեմ պատրաստվում անդամագրվել որևէ կուսակցության։ Բայց ես տեսնում եմ, որ կան մարդիկ, ովքեր գաղափարակիցներ են։ Այդ մարդիկ իրենց նոր մտածողությամբ կարող են լուրջ ազդեցություն թողնել նաև մյուս քաղաքական ուժերի վրա: Եվ ես մեծ հույս ունեմ, որ նրանք կունենան հաջողություն:
Կոնտեքստից դուրս մի բան եմ ուզում նշել՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ մինչև ապրիլյան թեժ մարտերը Հայաստանի քաղաքական վերնախավի օրակարգում, ցավոք, անվտանգության խնդիրը գլխավորներից չէր համարվում։
–Իսկ ինչո՞ւ էր այդպես, ըստ Ձեզ, պարո՛ն Բաբայան:
–Ես դրա պատասխանն ունեմ, բայց չեմ ուզենա հիմա հնչեցնել։ Մի բան կարող եմ ասել՝ և՛ իշխանության մեջ, և՛ ընդդիմադիր դաշտում, և՛ ոչ կուսակցական հատվածներում կան կարող և հայրենասեր ուժեր, բայց դա բավարար չէ դրական փոփոխությունների հասնելու համար։ Թիկունքում պետք է արդյունավետ պետական կառավարում լինի, քաղաքական առողջ դաշտ լինի, ու զարգացող տնտեսություն ունենանք, որպեսզի առաջնագծում խնդիրներ չունենանք։
Ինձ իշխանության հարցը անձերի մակարդակով չի հետաքրքրում։ Ինձ հետաքրքրում է, թե ինչքանով ադեկվատ կլինի իշխանությունը` Հայաստանի և Ղարաբաղի առաջ կանգնած սպառնալիքները հաղթահարելու համար: Ի վերջո, դա է հուզում նաև հայ ժողովրդի ճնշող մեծամասնությանը:
Պարո՛ն Բաբայան, մենք կուզեինք, որ մի քանի հարցի էլ պատասխանեիք. նախ մանրամասն վերլուծեիք ղարաբաղյան չորսօրյա պատերազմը, դրա արդյունքները և այլն։ Մեր ժողովուրդը մասնագիտական գնահատականի և ռազմական գործին քաջատեղյակ մարդու ասելիքին է սպասում: Ի վերջո, ինչո՞ւ այսպես ստացվեց ռազմի դաշտում: Դուք նշեցիք մակրո խնդիրները, բայց կա նաև դետալային գնահատականի կարիք:
–Պատերազմի ու բանակի հետ կապված հարցերը առանձին խոսակցության թեմա են, և ես կուզենայի դրանց անդրադառնալ զինվորականի տեսանկյունից։ Կարծում եմ՝ մեր ժողովուրդը բազմաթիվ հարցեր ունի. ես շատ լավ գիտեմ այդ հարցերի մասին ու կտամ դրանց պատասխանները։ Այդ թեմայով անպայման ես կխոսեմ, բայց այլ ֆորմատով։
–Առաջիկա Ձեր անելիքը ո՞րն է լինելու։
–Մի քանի օրից ես կգնամ Ղարաբաղ, քանզի իմ վերադարձի գլխավոր առաքելությունը տեսնում եմ հենց այնտեղ: Մնացածը ժողովրդի որոշելիքն է։

Самвел Бабаян: «Главную миссию моего возвращения вижу в Карабахе»
Эксклюзивное интервью бывшего командующего Армией обороны НКР, экс-министра обороны НКР генерал-лейтенанта Самвела Бабаяна информационно-аналитическому сайту «7or.am».
-Господин Бабаян, прежде всего, с возвращением.
-Спасибо. Чтобы сразу же упредить некоторые вопросы, скажу, что моя семья всегда находилась в Армении, и я был за пределами страны из-за личных проблем.
-Чем обусловлено Ваше возвращение? Откликнулись на начавшийся в Карабахе сбор подписей? Можно ли сказать, что в мирных условиях Вы были не столь уж востребованы, но в ходе войны все вспомнили именно о Вас? Не является ли это для Вас немного оскорбительным?
-Отношение народа меня никогда не оскорбляло. Я всегда делаю то, что нужно сделать – без ожидания благодарности за это.
Что касается разговоров о востребованности, то они довольно условны. Будучи в Карабахе, Армении или за рубежом, я всегда держал в центре внимания вопросы безопасности страны и нашего народа, оперативно владел и владею военной обстановкой, имеющимися на передовой проблемами и всей остальной необходимой информацией.
- Могли бы Вы немного конкретизировать?
-Я слежу за состоянием нашей армии, шагами нашего военно-политического руководства, изменениями в азербайджанской армии, российско-азербайджанским военным сотрудничеством и т.д. Все эти вопросы всегда находятся в центре моего внимания. Более того, живя последние годы за границей, я установил различные связи и отношения с влиятельными военно-политическими кругами России.
Именно в результате моих связей, имеющейся в моем распоряжении информации и сделанного на их основе анализа я и решил написать летом 2013 года закрытое письмо президенту, предупредив о возможной агрессии Азербайджана, представив возникшие в результате моих наблюдений опасения и предложив решения, которые позволили бы нам избежать столкновений, а если бы они были неизбежны – свести к минимуму человеческие потери и добиться военного успеха, переведя бои на территорию противника.
-Вы упомянули письмо. Хотелось бы понять, насколько на данный момент изменился военный баланс между Арменией и Азербайджаном?
-В закрытом письме я полностью представил ситуацию на 2013 год, предложил, что нужно предпринять. Что касается сегодняшнего состояния, то не хотелось бы лишний раз распространяться на эту тему, но одно наверняка – ситуация вызывает серьезное беспокойство.
-Господин Бабаян, одной из главных тем в Армении является то, почему наш стратегический союзник – Россия – поставил оружие нашему врагу, а нам – нет.
-В этом вопросе присутствует неверное восприятие. Не хотелось бы оценивать, почему так получилось. По всей видимости, наше общество плохо информировано, так как русские никогда не отказывались поставлять оружие Армении. Притом армянская сторона, как член ОДКБ, имела возможность приобретать оружие на более выгодных условиях, чем Азербайджан.
Я не вижу смысла жаловаться на внешние силы. В 90-е гг. оружие из России доставляли и мы, и Азербайджан. Но победили мы, а Азербайджан начал жаловаться, будто армяне выиграли при поддержке русских. Проигравший, как правило, всегда ищет виновных вовне. Обвинять внешних игроков не в моем стиле, и я бы посоветовал нашему народу надеяться на собственные силы. Если обвиняешь в своей неудаче внешние силы, то получается, что с ними связываешь и свои успехи, а это опасное мышление.
-Почему, по-вашему, Армения не приобрела необходимое оружие?
-Думаю, что адресатом этого вопроса должен быть не я. Если же хотите узнать мою оценку, то скажу: после встречи в 2011 году в Казани по вопросу Карабаха руководители Армении и Азербайджана сделали абсолютно разные выводы.
До этого Азербайджан уже начал модернизировать свою армию посредством закупок израильского вооружения, а после 2011-го предпринял в этом направлении еще большие шаги, в том числе посредством обеспечения поставок оружия и военной техники из России.
После Казани армянская сторона сделала диаметрально противоположные выводы, посчитав, что в переговорах Армения сказала «да», а Азербайджан остался в одиночестве, поэтому не рискнет возобновить военные действия. Тогда политические власти Армении приняли решение сконцентрировать внимание на других вопросах.
-Какую задачу решает Азербайджан и каков азербайджанский вариант так называемого компромисса?
-Посредством изменения военного баланса Алиев пытается перевернуть переговорную логику, поставив всех перед фактом.
Хочу подчеркнуть, что мы не должны тешить иллюзий, полагая, будто Азербайджан пойдет на компромисс за столом переговоров. Они хотят взять всё целиком. Сдержать аппетит Азербайджана можно лишь посредством обеспечения военного баланса в пользу Армении и Карабаха.
-Судя по всему, армянские власти надеялись, что без данного русскими «добра» Азербайджан не нападет на Карабах, и вступление в ЕАЭС решит все вопросы.
-Скажу, что в серьезных международных отношениях это «добро» в основном не работает. Например, когда в свое время мы освобождали Кельбаджар, Зангелан, Физули, Джабраил и др., у нас не было данного на это «добра». Даже наоборот, мы освобождали эти территории вопреки давлению России и международных организаций (Совбез ООН даже принял несколько резолюций по части Кельбаджара и Агдама, но…). Так что, в международных отношениях, хотим этого или нет, сила порождает право.
Посмотрите, что происходит в Сирии, Ираке… – везде мы видим полный крах понятия «даваемое добро», так как международное право на этих территориях стало чем-то условным. То же самое можно сказать и по части Косово, Крыма, Абхазии и других проблем.
Вот почему в вопросе Карабаха мы должны уповать прежде всего на собственные силы. Нужно модернизировать нашу армию, превратив ее в боеспособную структуру по канонам 21 века. И выступать на переговорах с позиций силы, диктуя противнику нашу волю.
-Господин Бабаян, тем не менее, российская позиция вызвала в нашем обществе ряд вопросов. Что Вы на это скажете?
-Повторюсь, что не нужно ни на кого жаловаться. Будь то Россия или США. Каждый имеет свои интересы, и нужно сделать всё, чтобы твои интересы совпали с интересами сильных мира сего, а для этого нужно стать полноценным субъектом.
Стратегическим союзником становятся с сильным субъектом. Партнером становится сильное государство, и не только для России, но и для США, Европы и остальных. И наоборот, слабое государство обречено стать разменной монетой, так как со слабым никто не захочет устанавливать долгосрочные перспективные отношения.
Одно нужно осознавать четко: Россия хочет иметь хорошие отношения одновременно и с Арменией, и с Азербайджаном (то же самое и по части Грузии). Причем, учитывая напряженные отношения России с Турцией и фактор того, что мы являемся членом ОДКБ, русские более склонны к упрочению отношений с нами. Это предполагает поддержку в различных сферах, в том числе военной. Но это не означает, что они должны сражаться за нас в Карабахе. Этого не было ни в 90-е годы, не будет и сейчас, как и впоследствии. И в этом плане сегодняшняя политическая элита Армении, судя по всему, не смогла объяснить народу или осознать сама, что в возможной карабахской войне русские напрямую не будут помогать ни одной из сторон, и членство в ЕАЭС не является гарантией того, что столкновений не будет.
-После недавних апрельских боестолкновений в Армении очень многое изменилось. Многим открылись глаза, и выяснилось, что во всех вопросах нужны серьезные изменения. Как Вы считаете, можно ли исправить ситуацию, или нас поджидает серьезная опасность в виде новой азербайджанской агрессии?
-Как уже отметил, реальность вызывает серьезные опасения. Для меня это уже давно очевидно, так как война 1994 года, к сожалению, не закончилась. Другой вопрос, что с того времени победа была промотана, а общество убедили, что все в порядке. Хорошо, что сегодня в Армении это понимает уже большинство.
Все можно исправить, но говорить, что для этого у нас достаточно времени, было бы самообманом. Конкретно для радикальной модернизации армии и качественного нового управления нужно как минимум 10 месяцев. То же самое и по части получения новых партий оружия и боеприпасов .
-Обратимся к внутриполитическим проблемам. Вы следите за политическими процессами в Армении? Если да, то что Вы о них скажете? Сейчас заявляется, что Вы вернулись с политической целью.
-Скажу, что на политическом поле у меня нет врагов. Не хотелось бы навешивать ярлыки на ту или иную политическую силу. Думаю, что искать врагов в нынешней ситуации было бы неправильным. Атмосферу ненависти нужно оставить в прошлом.
Я не готовлюсь вступить в какую-либо из партий. Но я вижу, что есть люди, которые являются моими единомышленниками. Своим новым мышлением эти люди могут оказать серьезное влияние также на другие политически силы. И я очень надеюсь, они добьются успеха.
Скажу кое-что вне контекста: в отличие от Азербайджана, до апрельских боев в повестке политической элиты Армении, к сожалению, вопрос безопасности не считался одним из главных.
-Как Вы считаете, почему?
-Ответ на это у меня есть, но я бы не хотел его сейчас озвучивать. Одно могу сказать: и во власти, и на оппозиционном поле, и во внепартийном секторе есть способные и патриотичные силы, но для достижения позитивных изменений этого недостаточно. Чтобы не было проблем на передовой, в тылу должны быть эффективное госуправление, здоровое политическое поле и развивающаяся экономика.
Вопрос власти на уровне личностей меня не интересует. Мне куда интереснее, насколько адекватными найдутся власти в вопросе преодоления угроз, стоящих перед Арменией и Карабахом. Наконец, это интересует также подавляющее большинство армянского народа.
-Господин Бабаян, хотелось бы, чтобы Вы ответили еще на несколько вопросов. Прежде всего, детально проанализировали четырехдневную войну в Карабахе, ее результаты и т.д. Наш народ ждет профессиональной оценки и слова сведущего в военном деле человека. В конце концов, почему так получилось на поле боя? Вы коснулись проблем на макроуровне, но есть также необходимость в детальной оценке.
-Связанные с войной и армией вопросы – тема для отдельного разговора, и мне хотелось бы к ним обратиться с точки зрения военного. Думаю, что у нашего народа накопилось множество вопросов, и о них мне прекрасно известно – ответы на них будут даны. Я обязательно выскажусь на эту тему, но в ином формате.
-Чем Вы намерены заняться первым делом?
-Через несколько дней я поеду в Карабах, так как главную миссию моего возвращения вижу там. Остальное решать народу.