Թուրքիան դադարեցնում է հարաբերությունները ԱՄՀ–ի հետ
2012թ. Թուրքիան ամբողջությամբ կմարի Արժույթի միջազգային հիմնադրամին ունեցած պարտքը, իսկ հետագայում ընդհանրապես կդադարեցնի հարաբերությունները նրա հետ։ Այս մասին ասել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանը։ Նրա խոսքերով՝ իրենց երկիրը հաղթահարել է միջազգային ֆինանսական ճգնաժամն առա՛նց ԱՄՀ-ի օգնության և կենտրոնացրել է սեփական հնարավորություններն ու աղբյուրները։ Այս պահին Թուրքիայի պարտքն ԱՄՀ-ին 6,1 մլրդ դոլար է։
«Երբ եկանք իշխանության, մենք ԱՄՀ-ին 23,5 մլրդ դոլլար պարտք ժառանգություն ստացանք։ Այս պահին մենք այն կրճատել ենք մինչև 6 մլրդ, իսկ 2012թ. ավարտին, հուսով եմ, կմարենք այդ պարտքը»,-հայտարարել է Էրդողանը։

Турция прекращает отношения с МВФ
В 2012 году Турция полностью погасит свой долг перед Международным валютным фондом, а дальше всякие отношения с МВФ будут прекращены. Об этом заявил премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган. По его словам, страна преодолела крупный мировой кризис без помощи МВФ, мобилизовав свои возможности и источники. На сегодняшний день долг Турции перед МВФ - $ 6,1 млрд.
«Когда мы пришли к власти, нам в наследство достался долг МВФ в $ 23,5 млрд. К настоящему времени, мы уменьшили его до $ 6 млрд, а к концу 2012 года, надеюсь, мы аннулируем этот долг», - заявил Эрдоган.