Հարցազրույց Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Ստեփան Մարգարյանի հետ:
-Ի՞նչ նշանակություն ունի, թե ով ում հետ է կապված: Դուք նախաձեռնողների ցուցակում տեսա՞ք Ռոբերտ Քոչարյանի անունը ազգանունը: Վսհահ եմ, որ չտեսաք:
-ԲՀԿ-ում էլ չկար Ռոբերտ Քոչարյանի անուն ազգանունը, բայց նրա անունը միշտ ուղեկցել է ԲՀԿ-ին:
-Ես դրա մասին միայն մամուլից եմ իմացել: Եղել եմ ԲՀԿ-ի քաղաքական թիմի անդամ ու այդ կապը չեմ նկատել: Կնկատեի, չէ՞, թե լիներ: Չեմ տեսել, վստահ եմ՝ չի եղել: Հիմա էլ, լինելով «Համախմբում» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ, որևէ կապ, խոսքը քաղաքական կապի մասին է, չեմ տեսնում: Մենք գնում ենք մեր ճանապարհով ու մեր գործելակերպով ցույց կտանք, թե ով ում հետ կապ ունի կամ չունի:
-Հնարավո՞ր է, այնուամենայնիվ, «Համախմբումի» նախընտրական ցուցակում լինի Ռոբերտ Քոչարյանի անուն ազգանունը:
-Ինչո՞ւ ուրիշ անուն չեք ասում, Ռոբերտ Քոչարյան եք ասում: Իսկ ես կլինե՞մ, թե ոչ:
Քոչարյանի՝ ցուցակում լինելու մասին որևէ քննարկում, պայմանավորվածություն չկա: Հիմա վերցնել ասել՝ կլինի թե չէ, անիմաստ է:
-Կուսակցություն ստեղծելու նպատակը ընտրություններին մասնակցելն ու խորհրդարան մտնե՞լն է:
-Միայն ընտրություններին մասնակցելը կլիներ ինքնանպատակ և որևէ քաղաքական ուժի համար վիրավորական: Նպատակը ընտության միջոցով որոշակի լծակներ ունենալը և քաղաքական օրակարգի, երկրում իրավիճակի վրա ազդելն է, որևէ բան դեպի լավը փոխելը:
-«Համախմբումի» կորիզը իրավիճակ փոխելու մի չստացված փորձ ոչ վաղ անցյալում արդեն ունի: Կարծում եք՝ երկրորդ փորձը կհաջողվի՞:
-Ժողովուրդը 20-25 տարի է՝ փորձում երկրում իրավիճակ փոխել: Որ չի ստացվում, ասենք՝ պարտվեցի՞նք: Եթե մի անգամ մի բան չի ստացել, ու դրա պատճառով հիմա չգնալ այդ խնդիրների լուծմանը, ճիշտ չի, կնշանակի՝ երկիրն ու ժողովուրդը պարտվեցին: Ստացվել-չստացվելն էլ հարաբերական է: Պետք է հասկանանք՝ ի՞նչն ենք ուզում՝ ստացվի:
-Իսկ ի՞նչն եք ուզում, որ ստացվի:
-Ուզում ենք ասել՝ այնպես չի, որ երկրում միայն մեկ բևեռ կա: Քաղաքացիներին, հասարակությանը, քաղաքական ուժերին ասում ենք՝ եկեք միասնական համախմբման միջոցով դառնանք այլընտրանք:
-Վերջես կազմավորած «Ազգային վերածնունդն» էլ է դա ասում, ինչո՞ւ նրանց հետ չհամախմբվեցիք:
-Նրանք ունեն իրենց առանձնահատկությունը, մենք՝ մերը: Տարբերություններ կան՝ գործելակերպի, գաղափարների, ծրագրի, չնայած մեր ծրագիրը դեռ չի գրվել:
-Ձեր մի քանի տարբերություն կասե՞ք:
-Պետք է կարդալ մեր հիմնադրույթները: Մեկ-երկու նախադասությամբ հնարավոր չէ ասել:
-Կարդացել եմ: Գրված է, որ դառնալու ենք այլընտրանք: Սա նույն ԲՀԿ-ի տեսակի այլընտրա՞նքն է, թե ուրիշ մի այլընտրանք:
-Այլընտրանք ասելով պետք չէ նկատի ունենալ կազմակերպություն: Համախմբման գաղափարը, որը ԲՀԿ-ում մենք դնում էինք, հիմա, ընդհանուր առմամբ, փորձում ենք գլուխ բերել: Այլընտրանքի տեսակը ո՞րն է. գոյություն ունի իշխանական բևեռ, պետք է լինի նաև ոչ իշխանական բևեռ:
-Ընդդիմությունը հենց ոչ իշխանական բևեռն է:
-Ո՞վ է բան ասում: Այդ բևեռի մեջ թող լինեն և՛ ընդդիմությունը, և հասարակական կառույցները: Դա ինչ-որ իմաստով ընդդիմադիր բևեռ կդառնա:

Целью партии «Единение» является достижение позитивных изменений в стране – Степан Маргарян
-Партия «Единение» еще не создана, но всё больше заявляется о ее связи с Робертом Кочаряном. Существует ли в действительности эта связь?
-Уже избитый вопрос.
-Но он наиболее обсуждаемый.
-Какое имеет значение, кто с кем связан? Вы заметили имя Роберта Кочаряна в списке инициативной группы партии? Уверен, что нет.
-Имени Роберта Кочаряна не было и в ППА, но оно всегда сопровождало данную партию.
-Я узнал об этом лишь из прессы. Я был членом политической команды ППА, и подобной связи не замечал. Будь она, я бы ее наверняка заметил. Не видел и уверен, что ее не было. Сейчас тоже, будучи членом инициативной группы партии «Единение», никакой политической связи не вижу. Мы идем своим путем, и стилем своей деятельности покажем, кто с кем связан или не связан.
-Возможно ли, тем не менее, появление в предвыборном списке «Единения» имени Роберта Кочаряна?
-А почему вас интересует лишь Роберт Кочарян? Будет ли в списке мое имя? Никакого обсуждения и какой-либо договоренности о появлении в списке Роберта Кочаряна не было. И заявлять сейчас, появится оно или нет, бессмысленно.
-Целью создания партии является участие в выборах и вхождение в парламент?
-Лишь участие в выборах было бы самоцелью, и для любой политической силы это оскорбительно. Целью является получение посредством выборов определенных рычагов для возможности влияния на политическую повестку, ситуацию в стране и ее изменения к лучшему.
-У костяка «Единения» уже есть неудачный опыт изменения ситуации в стране в недавнем прошлом. Считаете, что со второй попытки удастся?
-Изменить ситуацию в стране народ пытается уже 20-25 лет. Если не получается, нужно опустить руки? Если однажды что-то не получилось, то нежелание идти из-за этого на решение существующих проблем означало бы поражение страны и народа. Успех и неудача тоже относительны. Нужно понять, что мы хотим, чтобы удалось.
-А чего вы хотите, чтобы удалось?
-Хотим сказать, что не так, что в стране существует лишь один полюс. Мы призываем граждан, общество и политические силы стать посредством консолидации альтернативой.
-Сформировавшееся недавно «Национальное возрождение» тоже этого хотело. Почему не консолидировались с ним?
-У них своя специфика, у нас – своя. Мы разнимся в стиле деятельности, идеологии, программах, несмотря на то, что наша программа еще не написана.
-Можете привести несколько примеров?
-Нужно прочитать наши основные положения. В двух словах это не выразишь.
-Прочитала. Написано, что вы станете альтернативой. Это такая же, как в случае с ППА, альтернатива или какая-то другая?
-Говоря альтернатива, не нужно подразумевать организацию. Мы пытаемся придать идее консолидации, которую выдвигали в ППА, завершенный облик. О какой разновидности альтернативы идет речь? Существует властный полюс, значит должен существовать и невластный.
-Оппозиция этим невластным полюсом и является.
-А кто возражает? Пусть в этом полюсе будут и оппозиция, и общественные структуры. В каком-то смысле это станет оппозиционным полюсом.