Հետազոտողները նավապետ Ջեյմս Կուկի ենթադրյալ նավն են հայտնաբերել
Հետազոտողները ենթադրում են, որ իրենց հաջողվել է գտնել լեգենդար ծովագնաց Ջեյսմ Կուկի«Ինդևոր» նավը։ Խորտակված նավը գտնվել է Նյուպորտի ափերի մոտ՝ ամերիկյան Ռոյ–Այլենդ նահանգում։ CNN–ի փոխանցմամբ՝ նրանից քիչ հեռու հայտնաբերվել են նաև մի քանի այլ նավերի բեկորներ։
Հեռուստաալիքը նշում է, որ «Ինդևորը» կարող էր բրիտանական նավատորմում լինել և ջրասույզ արվել 1778թ.՝ ճակատամարտերից մեկի ժամանակ։
Ջեյմս Կուկը ճանապարհորդել է «Ինդևորով» 1768–1771։ Հենց այդ նավով է նա հայտնաբերել Ավստրալիայի արևելյան ափերը։
Հետազոտողները ենթադրում են, որ իրենց հաջողվել է գտնել լեգենդար ծովագնաց Ջեյսմ Կուկի «Ինդևոր» նավը։ Խորտակված նավը գտնվել է Նյուպորտի ափերի մոտ՝ ամերիկյան Ռոյ–Այլենդ նահանգում։ CNN–ի փոխանցմամբ՝ նրանից քիչ հեռու հայտնաբերվել են նաև մի քանի այլ նավերի բեկորներ։

Учёные предполагают, что у берегов американского штата Рой-Айленд найден затонувший корабль «Индевор» легендарного первооткрывателя Джеймса Кука.
Судно было найдено у берегов Ньюпорта, неподалёку от него обнаружили обломки ещё нескольких кораблей, сообщает CNN.
Телеканал отмечает, что «Индевор» мог входить в британский флот и быть потопленным в 1778 году в ходе одной из битв.
Джеймс Кук плавал на «Индеворе» с 1768 по 1771 года. С его помощью ему удалось открыть восточное побережье Австралии.
Исследователи обнаружили корабль, на котором мог путешествовать Джеймс Кук