ԵԱՀԿ ՄԽ դաշտային գնահատման առաքելությունը հայտարարություն է տարածել
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեն, Ռոբերտ Բրադկեն և Իգոր Պոպովը հոկտեմբերի 14-ին հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ.
«ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն ավարտել են ԼՂ շուրջ գրավյալ տարածքներում նախապես ծրագրված դաշտային գնահատման իրենց առաքելությունը։ Առաքելությունը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 7-13-ը կողմերի հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա։ Համանախագահների առաքելությանն աջակցել են ԵԱՀԿ նախագահի  հատուկ ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը և նրա աշխատակազմը, ովքեր աշխատում են տեղի փաստացի իշխանությունների հետ։ Համանախագահների հրավերով մասնակցել են նաև երեք տեխնիկական փորձագետներ, որոնցից երկուսը փախստականների հարցերով ՄԱԿ-ի բարձրագույն կոմիսարիատի ներկայացուցիչներն էին։
Գնահատման առաքելությունը համանախագահներին հնարավորություն է տվել տեղում հանդիպել տարբեր մարդկանց հետ և ծանոթանալ այդ տարածքներում տիրող իրավիճակին բոլոր տեսանկյուններից, այդ թվում նաև հումանիտար կարիքների։ Փախստականների հարցերով ՄԱԿ-ի գերագույն կոմիսարիատի տեխնիկական փորձագետների մասնակցությունը հնարավորություն է տվել ավելի լավ հասկանալ տարածաշրջանում բնակվող փախստականների և բռնի տեղահանվածների իրավունքները միջազգային հումանիտար իրավունքի և պայմանների շրջանակում, որոնց հետ բախվում են այդ տարածքում բնակվող մարդիկ։
Ներկայումս համանախագահները փորձագետների աջակցությամբ առաքելության շրջանակներում հավաքված տեղեկատվության նախապատրաստական աշխատանքներ են տանում, որն ավարտելուց հետո ԵԱՀԿ ներքին հաշվետվության տեսքով կներակայացվի բոլոր մասնակիցներին»։

Сопредседатели МГ ОБСЕ распространили совместное заявление
Пресс-служба ОБСЕ распространила совместное заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ Бернара Фасье, Роберта Брадтке и Игоря Попова по итогам их миссии на освобожденные территории Республики Арцах (НКР).
В заявлении отмечается, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ совершили оценочную миссию на освобожденных территориях Карабаха. Эта миссия проходила 7-13 октября 2010 года, в ходе которой состоялись обсуждения со всеми вовлеченными сторонами. В миссии также приняли участие Анжей Каспршик и трое технических экспертов, в том числе два от Верховного комиссариата по делам беженцев Организации Объединенных Наций (ВКПОО).
Миссия позволила сопредседателям МГ ОБСЕ ознакомиться с ситуацией на месте. Беспрецедентное участие технических экспертов ООН позволило миссии лучше понять права беженцев в рамках международного гуманитарного права и перемещенных лиц в регионе, а также условий, с которыми в настоящее время сталкиваются люди, живущие на этих территориях.
В настоящее время сопредседатели совместно с экспертами собирают воедино информацию, полученную в ходе визита. По итогам будет составлен доклад ОБСЕ, который будет представлен сторонам.