Բաղրամյան փողոցում տեղի ունեցած հայտնի իրադարձություններից հետո թվում էր, թե տխրահռչակ Արմեն Աշոտյանը պետք է հնարավորինս քիչ երևա մարդկանց աչքերին: Բայց, արի ու տես, որ սա ոչ միայն չի չքվում հրապարակային դաշտից, այլ դեռ մի բան էլ բլբլում է:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կարմիրշորտիկավոր սույն «քաղաքական սափրագլուխը» մի քանի ձևակերպում է օգտագործել:
Նա ասել է, որ օլիգարխներին կուլակաթափ անելու եւ այդ գումարները բանակի սպառազինությանն ուղղելու մասին կոչերը նեոբոլշևիզմի են տանում, կանգնեցնում են դասակարգային պայքարի եւ հասարակության տրոհման վտանգի առջև: Ինչպես ասում են՝ ոսկե խոսքեր:
Ախր, «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան շատ «կրեաԾիվ» է: «Անկախ» մամուլով, հաճախորդ գործիչներով ու աշոտյանների ֆեյսբուքյան ֆեյքերի միջոցով կուլակաթափության քարոզ են տանում և Սերժ Սարգսյանից պահանջում 5-ական միլիոն դոլար հավաքել «յուրայիններից» ու, միևնույն ժամանակ, Աշոտյանի բերանով հայտարարում, թե բա՝ կուլակաթափությունը նեոբոլշևիզմ է: Ըստ այդմ՝ նեոբոլշևիզմի պահով նախկին երիտբազեականի մոտ ըստ Ֆրեյդի է ստացվել:
Ըստ Ֆրեյդի է ստացվել Աշոտյանի մոտ նաև մեկ այլ ձևակերպում:
Անդրադառնալով նորաստեղծ «Համախմբում» կուսակցությանը և Վարդան Օսկանյանին՝ կրթության ու գիտության նախարարի պաշտոնի հասած սույն միջակությունը նշել է հետևյալը. «Կուսակցությանցուցակումառաջինմարդըկուսակցությանտերըչէ»:
Նկատենք, որ սա «մուտիլովշիկություն» է, ոչ ավելին:
Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության շրջանում կարմիր շորտիկով նրա դիմաց թռչկոտող, իսկ հիմա Սերժ Սարգսյանին անսահմանորեն քծնող Աշոտյանի համար կան ստրուկներ և տերեր: Ու քանի որ ինքը, անկախ նախարարությունում «աշխատած» փողերի հսկայական քանակից (սա մինչև նախարար դառնալը «պայթած» «Ժիգուլի»՝ 06 էր քշում, իսկ հիմա օլիգարխիկ կայֆերի մեջ է), հոգով ստրուկ է, մտածում է, որ ուրիշներն էլ են ստրուկ, և փորձում է տեր փնտրել:
Աշոտյանը լավ գիտի, որ իր ու իր նմանների տերն ու տնօրենն այսօր Սերժ Սարգսյանն է, և ՀՀԿ-ում ինքն ու իր նմաններն ընդամենը գլխաքանակային դերակատարում ունեն:
Ու քանի որ ինքը «տեր և ծառա» հայեցակարգով է առաջնորդվում, փորձում է տեր ման գալ նաև «Համախմբում» կուսակցության մեջ՝ անգամ վախենալով իր պատկերացրած տիրոջ անունը տալ:
Մեկ հարցում, սակայն, Աշոտյանը ճիշտ է: «Համախմբում» կուսակցության նախաձեռնող խմբի ցուցակը գլխավորած Վարդան Օսկանյանը կուսակցության տերը չէ: Այդ կուսակցության հիմնադրումը նախաձեռնել են ինքնաբավ մարդիկ, և հենց դրանով է այն տարբերվում մյուս կռապաշտական կամ մեկ անձի տակ կքած կուսակցություններից: «Համախմբումը» թիմային կառույց է, և մարդիկ համախմբվել են գաղափարի շուրջ: Բայց դե, Աշոտյանը նման բաներ ունակ չէ հասկանալու: Ստրուկները միշտ տեր են փնտրում, սակայն վերջում, միևնույն է, գալիս է «Աշոտյան» լինելու պահը:
Արմեն Աշոտյանը տեր է փնտրում
Անդրադառնալով նորաստեղծ «Համախմբում» կուսակցությանը և Վարդան Օսկանյանին՝ կրթության ու գիտության նախարարի պաշտոնի հասած սույն միջակությունը նշել է հետևյալը. «Կուսակցության ցուցակում առաջին մարդը կուսակցության տերը չէ»:

Казалось бы, после известных событий на проспекте Баграмяна печально известный Армен Ашотян должен был как можно меньше показываться на людях. Но, как выясняется, он не только не скрывается с публичного поля, но даже распевается соловьем.
В ходе встречи с журналистами сей «политический бритоголовый» красношортовец использовал несколько примечательных формулировок.
Он заявил, что призывы к раскулачиванию олигархов и направлению этих сумм на вооружение армии ведут к необольшевизму, классовой борьбе и разобщению. Как говорится, золотые слова.
«Креативности» «геббельскому» агитпропу не занимать. Через «независимую» прессу, клиентов власти и фейсбуковских «фейков» ашотянов ведут пропаганду раскулачивания, требуя от Сержа Саргсяна собрать с каждого из «своих» по 5 млн долларов, и одновременно устами Ашотяна заявляют, будто раскулачивание – это необольшевизм. По-видимому, по части необольшевизма у бывшего младобазеевца вышло по Фрейду.
По Фрейду у Ашотяна получилась и другая формулировка.
Обращаясь к новосозданной партии «Единение» и Вардану Осканяну, достигшая поста министра образования и науки сия посредственность сказала следующее: «Первое лицо в списке партии не является хозяином данной партии». Заметим, что это не более чем «мутиловка».
Для припрыгивавшего в красных шортах перед Робертом Кочаряном в годы его президентства, а сейчас безмерно заискивающего перед Сержем Саргсяном Ашотяна существуют рабыи иххозяева. И поскольку он, независимо от «заработанных» в министерстве огромных сумм (до становления министром он разъезжал на колымажной «шестерке», а сейчас с головой в олигархических кайфах), в душе раб, то полагает, что и другие являются такими же, и ищут себе хозяев.
Ашотян прекрасно знает, что хозяин и повелитель его и ему подобных – Серж Саргсян, и в РПА он и его сородичи по типу обеспечивают лишь «поголовье».
И поскольку он руководствуется концепцией «хозяина и слуги», то пытается найти хозяина также в партии «Единение», боясь даже называть имени представляемого им хозяина.
Однако в одном Ашотян прав. Возглавляющий список членов инициативной группы партии «Единение» Вардан Осканян не является хозяином партии. Ее создание инициировали самодостаточные люди, и именно этим она и отличается от других идолопоклоннических или прогнувшихся под одним человеком партий. «Единение» – командная структура, и люди в ней объединились вокруг идей. Но понять это Ашотяну не дано. Рабы всегда ищут хозяев, и в конце всё равно настает время «ашотянуться».
Армен Ашотян ищет хозяина
Для припрыгивавшего в красных шортах перед Робертом Кочаряном в годы его президентства, а сейчас безмерно заискивающего перед Сержем Саргсяном Ашотяна существуют рабы и их хозяева. И поскольку он, независимо от «заработанных» в министерстве огромных сумм (до становления министром он разъезжал на колымажной «шестерке», а сейчас с головой в олигархических кайфах), в душе раб, то полагает, что и другие являются такими же, и ищут себе хозяев.