Արա Աբրահամյան. «Այնպիսի տպավորություն է, որ իշխանություն չկա»
«Ազատություն» ռադիոկայանի Մոսկվայի թղթակից Ազա Բաբայանը հարցազրույց է վերցրել Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանից: Թեման՝ հայ-ռուսական հարաբերություններ են, ռուսական զենքը Հայաստանին տրամադրելու գործընթացի ձգձգումները, ինչպես նաև՝ Արա Աբրահամյանի անձնական ներդրումները, օգնությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը:
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանն արդեն մի քանի ամիս է Միացյալ Նահանգներում է: «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում նա անդրադարձել է մամուլում տեղ գտած հրապարակումներին, որոնցում գրված է, թե Ռուսաստանը Հայաստանին մինչ օրս չի տվել 200 միլիոն վարկով ձեռք բերված զենքը, քանի որ բառացիորեն Ռուսաստանի ռազմաարադյունաբերական խոշոր հոլդինգի ղեկավարները դժգոհ են Արա Աբրահամյանի գործունեությունից: Իբր նա ինչ-որ անձնական շահեր է ունեցել այդ գործարքի հետ կապված: Բացի այդ մամուլը գրել էր նաև, որ«Ռոստեխ»-ի ղեկավար Սերգեյ Չեմեզովն ու Արա Աբրահամյանը հարևաններ են, և Արա Աբրահամյանն է հանդիսանում Հայաստանին 200 միլիոնի վարկով սպառազինության գործարքի լոբբիստներից մեկը:
«Նախ ես չեմ մեկնաբանում, թե ինչ է գրում հայաստանյան մամուլը, որովհետևխելքից դուրս ինչ ասես գրում են, դա իրենց խնդիրն է: Բայց այս հարցը, որ դուքասում եք, շատ կարևոր է, երկրի անվտանգությանն է վերաբերում: Անհասկանալիէ և ծիծաղելի. այնպիսի տպավորություն է, որ իշխանություն չկա: Չեմեզովն իմլավ բարեկամն է, տասնյակ տարիներ է մենք լավ բարեկամներ ենք, նա իմհարևանը չէ, իմ լավ բարեկամն է: Երկրորդ՝ մի քանի ամիս առաջ ես նրա հետ եղաՀայաստանում, ինչ խնդիրներ կային մենք քննարկել ենք: Հայաստանից ինձ ոչ ոքչի ասել, որ ինչ–որ հարցեր կան, խնդրեմ, մասնակցեք: Չի կարող պատահել, որ դապատճառ լինի, որ մարդիկ պայմանագրով իրենց պարտավորություններըչկատարեն: Դա շատ ծիծաղելի է: Եթե կա պայմանագիր, պետք է իմանալՀայաստանից ով է ստորագրել, ով է զբաղվում այդ խնդրով, կառավարությունըում հետ է խոսել: Եթե ինչ–որ խնդիր կա, որ կարծում են՝ նա իմ բարեկամն է , իմհարաբերությունները վատ են, ինչու չեք ճշտում ինձնից՝ իմհարաբերությունները լավ են, թե՞ վատ են, որ ես էլ ասեմ՝ ինչ է պետք անել»,- նշել է Արա աբրահամյանը:
Նա հավելել է, որ հետևում է, թե ինչ է կատարվում Ղարաբաղում, խոսել է Սերժ Աարգսյանի և Բակո Սահակյանի հետ:
«Առավոտյան 6-ից կարդում եմ՝ ով ինչ է գրում, ես խոսում եմ Ռուսաստանի իշխանությունների հետ: Ինձ թվում է, ամեն մի հայ, որտեղ էլ որ լինի, հետաքրքրված է»,–ասել է Ա.Աբրահամյանը:
Հարցին, որ հայաստանյան մամուլն այս օրերին գրում է, թե ինչ-որ գումար է նա խոստացել, բայց այդպես էլ չի փոխանցել, Ա.Աբրահամյանը մանրամասնել է.
«Ես 100.000 ԱՄՆ դոլար ուղիղ փոխանցել եմ Ղարաբաղի հաշվին, որը խոստացելէի ԱՄՆ–ի Հովնան սրբազանին: Այստեղ կոմիտե ստեղծեցինք և սկսեցինք փողհավաքել Ղարաբաղի համար: Ես խնդրեցի մեր Հովնան սրբազանին, որ նա ինձինչ–որ հաշվեհամար տա, որ ես փոխանցեմ Հայաստան: Տվեց ինձ Էջմիածնիհաշվեհամարը և ես ուղարկեցի այդ հաշվեհամարին՝ 100.000 ԱՄՆ դոլարի չափովռուբլի: Երկրորդ՝ ես ասել եմ, որ պետք է 5 միլիոն ռուբլի տամ, որովհետևՌուսաստանի հայերի միությունը փող էր հավաքում պատերազմում զոհվածներիընտանիքների, վիրավորների համար: Մենք աշխատում ենք պաշտպանությաննախարարության հետ՝ և՛ ՀՀ–ի, և՛ Ղարաբաղի։ Ես հետո ցույց կտամ, որ այդգումարը տվել եմ: Ես դա արդարանալու համար չեմ ասում, թող ինչ ուզում են գրեն»:
Ինչ վերաբերում է խոսակցություններին, որ այսօր հայ-ռուսական հարաբերությունները նախկինի պես չեն և Ռուսաստանը այլևս Հայաստանի ռազմավարական գործընկերը չէ, Ա.Աբրահամյանն ասել է.
«Կան պետական հարաբերություններ: Այսօր Հայաստանը Ռուսաստանիամենամոտ քաղաքական և ռազմավարական գործընկերն է: Կան պայմանագրեր,ոչ ոք այդ պայմանագրերը չեղյալ չի համարում: Խնդիրը նրանում է, որ կան մեզանհանգստացող հարցեր, որոնց պատասխանը մենք ուզում ենք ստանալ: Այդհարցերն ինչո՞ւ այսօր թարմացան: Մենք բոլորս վաղուց գիտեինք, որՌուսաստանը Ադրբեջանին զենք է վաճառել: Սա գալիս է ՀՀ իշխանությանթուլությունից: Ես ձեզ ասեմ, որ ժամանակին մենք չենք բարձրացրել այդխնդիրը: Այսօր Ռուսաստանի հայերի միությունն իր հայտարարությամբ ասում է՝գիտեք ինչ, այդ զենքով սպանում են ձեր դաշնակցին, ինչո՞ւ եք նորից ուզում զենքվաճառել: Մենք չենք կարող լռել: Դա չի նշանակում, որ մենք ուզում ենք, որ մերհարաբերությունները վատանան: Ռուսաստանը մեր գործընկերը եղել է, կա ևմնալու է: Մենք չենք կարող այդպես մակերեսային մոտենալ: 3 միլիոնից ավելիհայեր են ապրում Ռուսաստանում, մենք բոլորս շահագրգռված ենք, բոլորսմտածում ենք, որ մեր հարաբերությունները շատ լավ լինեն: Իսկ եթե խնդիրներկան, այդ խնդիրների մասին մենք պետք է խոսենք ժամանակին: Մենք թողնումենք, որ այդ խնդիրները դառնան մեծ խնդիրներ և սկսում ենք ասել՝ բա ինչպե՞սայդպես եղավ: Այսօր գնում է կռիվ, մենք բոլորս ուզում ենք Հայաստանի կողքինլինել, Հայաստանի իշխանության կողքին: Այսօր մենք բոլորս պետք է մոռանանքամեն ինչի մասին, որպեսզի մեր երկրին օգնենք: Երկար ժամանակ ոչ միհարազրուց չեմ տվել, բայց սա արդեն անվտանգությանն է վերաբերում»:
Նա ավելացրել է, որ բոլորը պետք է իրենց ուժերի ներածին չափով ամեն ինչ անեն, որ ոչ մի զոհ չլինի, ապահովեն զինվորների, ժողովրդի ապահովությունն ու անվտանգությունը։
«Ազատության» թղթակիցը հարցրել է՝ այդ գաղափարին աջակցո՞ւմ եք, որ Հայաստանում մարդիկ կոչ են անում, որպեսզի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու օլիգարխներն իրենց գումարները տրամադրեն հիմնադրամին՝ Ղարաբաղում զենք գնելու համար:
«Հայաստանում ես չգիտեմ իրենք թալանել են, թե ոնց են հարստացել, դա իմ գործը չէ, դա դատախազության գործն է, բայց կարող եմ ասել, եթե իրենք ունեն ունեցվածք, հարուստ են, ունեն փող, օգնելու հնարավորություն, իրենք պե՛տք է օգնեն։ Առաջին հերթին իրե՛նք պետք է օգնեն»,–պատասխանել է Արա Աբրահամյանը։

Ара Абрамян: «Складывается впечатление, что власти нет»
Московский корреспондент радио «Свобода» Аза Бабаян взяла интервью у президента Союза армян России Ара Абрамяна. Тема – российско-армянские отношения, задержки в вопросе предоставления Армении российского оружия, а также личные инвестиции Ара Абрамяна и помощь Нагорно-Карабахской Республике.
Президент Союза армян России уже несколько месяцев находится в США. В интервью радио «Свобода» он коснулся публикаций прессы, в которых утверждалось, что Россия не предоставила Армении приобретенное на кредитные 200 миллионов долларов оружие, поскольку руководство крупного российского военно-промышленного холдинга буквально недовольно деятельностью Ара Абрамяна. Якобы у него были какие-то личные интересы в вопросе данной сделки. Кроме того, в этих публикациях говорилось, что глава «Ростех» Сергей Чемезов и Ара Абрамян – соседи, и Ара Абрамян является одним из лоббистов сделки по предоставлению Армении оружия на кредитные 200 миллионов.
«Во-первых, я не комментирую публикации армянской прессы, потому что пишут всякие небылицы. Это их проблемы. Но вопрос, о котором вы говорите, очень важен, поскольку касается безопасности страны. Всё это непонятно и смешно. Складывается впечатление, что власти нет. Чемезов – мой хороший друг, а не сосед. Мы дружим с ним много лет. Во-вторых, несколько месяцев назад мы были с ним в Армении и обсудили различные проблемы. Никто в Армении меня не просил решить какие-то проблемы. К тому же, это не может быть причиной того, чтобы люди не выполняли своих обязательств по договору. Это просто смешно! Если есть договор, то нужно узнать, кто подписывал его от Армении, кто занимается данным вопросом. Если же есть какие-то предположения, связанные со мной, то почему не уточняют у меня?», – отметил Ара Абрамян.
Что касается Карабахского конфликта, то, по словам Абрамяна, он следит за событиями в Карабахе и обсуждал данный вопрос с Сержем Саргсяном и Бако Саакяном.
«С 6 часов утра читаю сводки, поддерживаю контакт с российскими властями. Думаю, что каждый армянин, где бы он ни жил, интересуется всем этим», – сказал Абрамян.
Ара Абрамян прокомментировал также информацию армянских СМИ о том, что он обещал какую-то сумму, но так и не передал:
«Я перевел 100.000 долларов, которые обещал архиепископу Овнану, прямо на счет Карабаха. Создали здесь комитет и начали собирать деньги для Карабаха. Я попросил архиепископа Овнана дать мне номер счета, чтобы я перевел деньги в Армению. Он дал мне счет Эчмиадзина, и я перевел эквивалентную 100 000 долларам сумму в рублях на этот счет. Во-вторых, я сказал, что дам 5 миллионов рублей, поскольку Союз армян России собирал деньги для семей погибших и раненых. Мы работаем с оборонными ведомствами как Армении, так и Карабаха. Я потом покажу, что дал эту сумму. Говорю это не для того, чтобы оправдываться. Пусть пишут что хотят».
Что касается разговоров о том, что сегодня российско-армянские отношения не такие как раньше и Россия перестала быть стратегическим партнером Армении, то Абрамян отметил:
«Сегодня Армения является самым близким политическим и стратегическим партнером России. Есть договоры, которые никто не отменял. Проблема в том, что есть беспокоящие нас вопросы, ответы на которые мы хотим получить. Почему эти вопросы стали актуальны сегодня? Все мы давно знали, что Россия продала Азербайджану оружие. Всё из-за слабости властей Армении, из-за того, что этот вопрос не поднимался в свое время. Союз армян России своим заявлением задает вопрос: «Почему снова собираетесь продавать оружие, если им убивают вашего союзника?». Мы не можем молчать. Это не означает, что мы хотим ухудшить наши отношения. Россия была, есть и будет нашим партнером. Мы не можем относиться к этому поверхностно. В России живет более 3 миллионов армян. Мы все заинтересованы в том, чтобы отношения двух стран были очень хорошими. Если же есть проблемы, то о них надо говорить вовремя. Мы позволяем, чтобы проблемы становились больше, а потом удивляемся, как так получилось. Идет война. Мы все хотим быть рядом с Арменией и властями страны. Сегодня мы должны забыть обо всем и помогать Армении. Длительное время я не давал интервью, но это уже вопрос безопасности».
Абрамян добавил, что все должны по мере сил сделать всё, чтобы обеспечить безопасность солдат и народа в целом.
Корреспондент «Свободы» поинтересовался у Ара Абрамяна, поддерживает ли он призыв граждан Армении к армянским олигархам и высокопоставленным лицам выделить деньги на закупку вооружения.
«Я не знаю, в Армении награбили или разбогатели другим путем. Это не мое дело. Это дело прокуратуры. Могу лишь сказать, что если есть возможность помочь, то должны помочь. Именно они и должны помочь в первую очередь», – ответил Ара Абрамян.