Հարզացրույց Սոցիալ-Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության ներկայացուցիչ Վահան Շիրխանյանի հետ
-Ի վերջո, ի՞նչ է տեղի ունենում Սոցիալ-Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունում, և ՍԴՀԿ-ին անդամագրվելու Վարդան Խաչատրյանի «ոդիսականն» ինչպե՞ս է ավարտվել կամ ավարտվելու։
-ՍԴՀԿ-ն պատրաստվում է համագումարի, որը կլսի հաշվետվություններ (նաև ֆինանսական), կընտրի վարչություն և կընդունի բանաձև։ Բնական է, որ կարող է լինել լարվածություն, քանի որ Հնչակյան Մայր կուսակցությունը երբեք չի եղել գրպանային կամ մեկ անձի սեփականություն։
Վարդան Խաչատրյանը ՍԴՀԿ Կենտրոնական Վարչության Քաղաքական դիվանի անդամ է, և Ազգային ժողովում ներկայացնում է ՍԴՀԿ տեսակետները։  Ցանկացած կուսակցություն ուրախ կլիներ իր շարքերում նման գործիչ ունենալ։
-ՍԴՀԿ ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանը պնդել էր, որ Վարդան Խաչատրյանը ՍԴՀԿ անդամ չէ, և որ այն համառությունը, որով նա ուզում է մտնել ՍԴՀԿ, թույլ է տալիս ենթադրելու, որ նա ՍԴՀԿ-ում ինչ-որ ծրագիր իրականացնելու միտում  ունի, և այդ հարցում Վարդան Խաչատրյանին Դուք եք աջակցում։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը։
-Քաղաքացին Հնչակյան կուսակցության անդամ է դառնում դիմումով և Օծումով։ Վարդան Խաչատրյանի  դիմումն ընդունվել է, Օծումը կատարվել է արարողակարգի բոլոր պահանջների պահպանումով բազմաթիվ ընկերների ներկայությամբ՝ կուսակցության դրոշի, ծրագրի և զենքի վրա։ Այնուհետև կատարվել է կուսակցության Օրհներգը։ Վատ չէր լինի, եթե այլ կուսակցություններում անդամագրումը լիներ նույնքան հանդիսավոր։
Հնչակյան կուսակցության ամեն մի անդամ ունի մեկ նպատակ՝ իրագործել ՍԴՀԿ Ծրագիրը, որն ազգային է էությամբ, սոցիալ-դեմոկրատական է գաղափարախոսությամբ։ Այլ նպատակներ հետապնդողները կուսակցության շարքերում լինել չեն կարող։
-Ասում են, որ Սեդրակ Աճեմյանը համագործակցում է իշխանության հետ, և վերջիններս նրան օգնում են Հանքավանի բիզնեսում։
-Սեդրակ Աճեմյանը Համահնչակյան կուսակցության ատենապետն է, կազմակերպություն, որն ունի իր շրջանային կազմակերպություններն աշխարհի 22 երկրներում, որոնցում կան խոշոր հայ գաղթօջախներ։ Եթե որևէ մեկն ասում է, որ նա պետք է խուսափի Հայաստանի և Արցախի գործող ղեկավարների հետ հադիպումներից, ապա նա պատահական մարդ է քաղաքականությունում։ Ինչ վերաբերում է «բիզնեսին», ապա այդ մասին խոսողները շատ լավ գիտեն, որ իշխանությունը դրա հետ ոչ մի կապ չունի, և Սեդրակ Աճեմյանն այդ «բիզնեսից» միայն վնասներ է կրում։
-2009թ. նոյեմբերի 16-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հրաժարվելով            մանրամասնել կուսակցությունում արձանագրվող խմորումները, Դուք հայտարարեցիք. «Համաձայնե՛ք, որ մի կուսակցություն, այն էլ՝ քանակով ոչ ամենամեծը, ամենաազդեցիկը քաղաքական դերակատարումով, չարժե, որ այստեղ խոսենք նրա ներքին խոհանոցից»։ Սակայն, ըստ որոշ լուրերի, Ձեր այս արտահայտությունը ՍԴՀԿ որոշ անդամների մոտ թյուրըմբռնման առիթ է դարձել։ Այդպե՞ս է արդյոք։ Ինչպե՞ս է դա նրանց կողմից ընկալվել։
-Կարծում եմ՝ դա թյուրընբռնում չի, այլ պարզ, նպատակային, բայց միևնույն ժամանակ անիմաստ և ծիծաղելի նենգափոխում։ Այլ մեկնաբանություն չի կարող լինել։
- Հնչակյան կուսակցության, անձամբ Ձեր տեսակետներն արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ էականորեն տարբերվում են Լևոն Տեր-Պետրոսյանի տեսակետներից։ Ո՞ր ձևաչափով եք պատկերացնում Ձեր համագործակցությունը նրա հետ՝ հատկապես հաշվի առնելով այն, որ ՀԱԿ որոշ անդամներ և համակիրներ հայտարարեցին, որ Դուք պատեհապաշտությամբ եք զբաղված։
-Նախ ասեմ, որ նմանություններն ավելի շատ են, քան տարբերությունները։ Հայ դատի հարցում կա տարբերություն։ ՍԴՀԿ Ծրագրում գրված է. «Հայ դատի ուրացումը համարել ազգային դավաճանություն, որը ոչ մի կերպ չի կարող քողարկվել մարդու իրավունքների և մտքի ու խոսքի ազատության պատճառաբանությամբ»... «Հայ դատը պետք է լինի արտաքին քաղաքականության բաղկացուցիչ մասերից մեկը»: Բնական է, որ ՍԴՀԿ-ն, նրա անդամը պահանջատիրության մերժման հետ համաձայնվել չի կարող։ Ես համոզված եմ, որ պահանջատիրությունը, որպես քաղաքականության ուղղություն, աշխարհասփյուռ հայությանը համախմբելու ամենագործուն միջոցն է։ Իսկ համախմբումը և վստահության վերականգնումը Հայաստանը քայքայիչ համակարգային ճգնաժամից դուրս բերելու միակ միջոցն է։
Հնչակյան կուսակցությունը համագործակցում է ՀԱԿ-ի հետ Համահնչակյան 19-րդ Համագումարի համաձայնությամբ՝ Հայաստանում սահմանադրական կարգը հաստատելու ծրագրի շրջանակներում։ Եվ այդ համագործակցությունը շարունակվելու է։
Ես երբեք լուրջ չեմ ընդունել հապճեպ կամ ծառայամետ հայտարարությունները, պիտակները։ Ժողովուրդը մարդուն գնահատում է նրա աշխատանքով, անցած ճանապարհով և վաստակով։
-Հայ-թուրքական և ԼՂՀ հարցում ՍԴՀԿ-ի և Ձեր դիրքորոշումն ինչպիսի՞ն է, և այս դաշտում ինչպիսի՞ հետագա զարգացումներ եք կանխատեսում։
-ՍԴՀԿ-ն համարում է, որ Թուրքիայի հետ Հայաստանը պետք է ստեղծի հարաբերություններ միայն վերջինիս կողմից Ցեղասպանության փաստն ընդունելուց և հատուցման գործնթացն սկսելուց հետո։ Ես գտնում եմ, որ մենք՝ հայերս նախ մեր համար պետք է ճշտենք ևս մեկ անգամ՝ Թուրքիան մեզ թշնամի երկի՞ր է, թե՞ ոչ։ Ես ինքս համարում եմ, որ Թուրքիան թշնամի երկիր է ոչ միայն հայերին հայրենազրկելու համար, այլև 1988-ից առ այսօր իր պահվածքով և հակահայ գործողություններով։ Սպիտակի երկրաշարժը ցնցել էր ամբողջ աշխարհին, իսկ Անկարայում և ...Բաքվում ցնծում էին և ջահերթեր անցկացնում։ Այնուհետև սկսեցին թալանել Աղետի գոտու վերականգնմանն ուղղված բեռները։ Արցախահայության խաղաղ պայքարի ռազմականացման համար և՛ մենք, և՛ ադրբեջանցիները, և՛ միջազգային ողջ հանրությունը «պարտական» ենք Թուրքիային։ 1992թ. մարտին  Թուրքիայի 3-րդ Դաշտային բանակը՝ 1500 տանկերով, 270 ինքնաթիռով, 1200 հրանոթներով պատրաստվում էր հարձակվել Հայաստանի վրա։ 1997-ին 500 զրահամեքենա հայտնվեց Նախիջևանի սահմանին։
Ի՞նչ է փոխվել այսօր։ Զղջացե՞լ են Ցեղասպանության, հայրենազրկման և այս ամենի համար։ Իհարկե ոչ։ Ուրեմն որտեղի՞ց է Ս. Սարգսյանի և Է. Նալբանդյանի վստահությունը։ Միգուցե մտադիր են լո՞ւրջ վերաբերվել միջազգային «երաշխիքներին»։ Իսկ ո՞վ է հաշվել, թե վերջին 150 տարում քանի այդպիսի երաշխիք է եղել, և ինչով են դրանք ավարտվել։ Այո՛, հարևանների հետ պետք է ունենալ նորմալ հարաբերություններ։ Եթե որև մեկը ցույց տա աշխարհում հայ-թուրքական իրադարձություններին նմանատիպ ճանապարհ անցած երկու հարևանների, որոնք այսօր իրենց քաղաքական կամքի դրսևորմամբ, ոչ թե կապիտուլյացիայի պարտադրմամբ հաշտ ու խաղաղ են, ապա ես կհամաձայնվեմ այս արձանագրություններին։ Ես կողմնակից եմ հայ-թուրքական հակամարտության կարգավորմանը, այլ ոչ թե հարաբերությունների։ Բայց դրա համար պակասում է Թուրքիայի անկեղծ կամքը և ցանկությունը, ինչն այսօր չկա։ Իսկ այդ կամքի արտահայտումը միայն մեկը կարող է լինել՝ նա ընդունում է իր մեղքը և առաջարկում հատուցման ձևեր, որոնց շուրջ կարելի է բանակցել։ Այլապես հայությունը ոչ մի վստահություն Թուրքիայի հանդեպ ունենալ չի կարող։
Արցախի հարցում մեր տեսակետը նույնպես հստակ է։ Արցախցի հայն իր արյան, տառապանքի և աննկարագրելի զրկանքների միջով հաղթել է ազատագրական պատերազմում և վաստակել իր անկախությունն օրենքով և իրավունքով իրեն պատկանող տարածքի մի մասում։ Եվ այդ անկախությունը միջազգային հանրությունը պարտավոր է ճանաչել։ Մադրիդյան սկզբունքների պարտադրումը ճանապարհ է դեպի պատերազմ։ Սա է Հնչակյան կուսակցության տեսակետը։
-ՀԱԿ տարբեր ներկայացուցիչներ պնդում են, որ այդ կառույցը ստեղծվել է իշխանափոխության համար։ Մյուս կողմից էլ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ինքն է ասել, որ միայնակ չի կարող իշխանափոխություն իրականացնել, և նույնիսկ Եղիազար Այնթապցու հիշատակմամբ, ըստ տարածված մեկնաբանության, փորձում է որոշակի հարաբերություններ ստեղծել իշխանությունների հետ։ Այս համատեքստում ներքաղաքական ինչպիսի՞ զարգացումներ եք կանխատեսում։
-Այո՛, ՀԱԿ-ը ստեղծվել է իշխանափոխություն իրականացնելու համար։  Չեմ հավատում, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կգնա իշխանությունների հետ համագործակցության։ Այրված կամուրջներ վերականգնելը հեշտ չէ, իսկ Հանրապետության հիմնադիր Նախագահի պարագայում անպատկերացնելի է։
Քաղաքական  զարգացումները բերելու են նոր լարվածության՝  կապված հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման և արցախյան հիմնահարցի կարգավորման հետ։ Կարծում եմ՝ ՀԱԿ-ը կարող է ինքը համախմբել ժողովրդին և կանխել հայության համար ոչ նպաստավոր գործընթացները։

Интервью с представителем Социал-Демократической Гнчакской партии Вааном Ширханяном
- В конце концов, что происходит с Социал-Демократической Гнчакской партией и одиссея с членством Вардана Хачатряна в СДГП как завершилась?
- СДГП готовится к съезду, который заслушает  отчет (финансовый также), изберет правление и примет резолюцию. Естественно, что может быть напряжение, поскольку головная Гнчакская партия никогда не была карманной или собственностью одной личности.
Вардан Хачатрян - член Политического Совета Центрального Правления СДГП и в Национальном собрании представляет позиции СДГП. Любая партия была бы рада иметь в своих рядах подобного деятеля.
- Председатель СДГП Людмила Саркисян настаивала на том, что Вардан Хачатрян не член СДГП, и что то упорство, с которым он хочет войти в СДГП дает повод для предположения, что он имеет намерение в СДГП осуществлять какую-то программу и в этом вопросе Вардана Хачатряна  поддерживаете Вы. Как бы Вы прокомментировали это заявление?
- Гражданин становится членом СДГП согласно заявлению и посвящением. Заявление Вардана Хачатряна было принято, посвящение произошло с соблюдением всех требований процедуры в присутствии многочисленных товарищей на знамени, программе и оружии партии. Затем был исполнен Гимн  партии. Неплохо было бы, если б  в иных партиях членство было бы таким же торжественным.
Каждый член Гнчакской партии преследует одну цель - осуществить программу СДГП, которая, по сути, по своей идеологии национальная, социально-демократическая. Преследующих иных целей в рядах партии не может быть.
- Говорят, что Седрак Ачемян сотрудничает с властями и последние помогают ему в бизнесе в Анкаване?
- Седрак Ачемян - председатель Общегнчакской партии, организации, которая имеет районные структуры в 22 странах мира, где есть крупные армянские колонии.  Если кто-либо говорит, что он должен избежать встреч с действующими руководителями Армении и Арцаха, то это случайный человек в политике. Что касается «бизнеса», то об этом говорящие хорошо знают, что власть с этим не имеет какой-либо связи и Седрак Ачемян от этого бизнеса терпит лишь ущерб.
- Во время пресс-конференции 16 ноября 2009 года, отказываясь подробно изложить зафиксированные брожения в партии, Вы объявили: «Согласитесь, что не стоит, чтобы здесь мы говорили о внутренней кухне   партии, да и то не самой большой и самой влиятельной по своей роли». Однако, по некоторым сведениям, ваше это выражение, у некоторых членов СДГП стало поводом для недопонимания. Так ли это? Как это с их стороны было воспринято?
- Думаю, это не недопонимание, а простое, целевое, но, в то же время, бессмысленное и смешное искажение. Другого комментария не может быть.
- Позиции Гнчакской партии и лично Ваша точка зрения относительно внешней политики  существенно различаются от подходов Левона Тер-Петросяна? По какому формату представляете Ваше сотрудничество с ним, особенно учитывая то, что некоторые члены и единомышленники АНК заявили, что Вы заняты приспособленчеством?
- Прежде всего, скажу, что схожестей больше, чем различий. В вопросе Ай Дата есть различие. В программе СДГП написано: «Забвение  Ай Дата рассматривать как национальное предательство, которое каким-либо образом не может быть замаскировано аргументацией о правах человека, свободах мысли и слова.... Ай Дат должен быть одной из составляющих частей внешней политики». Естественно, что СДГП, ее член не могут быть согласны с забвением выдвижения условий.  Я уверен, что выдвижение условий, как направление политики, является самым действенным средством сплочения армян всего мира. А сплочение и восстановление справедливости - единственное средство вывода Армении из разрушительного системного кризиса.
Гнчакская партия сотрудничает с АНК с согласия Общегнчакского 19-ого съезда в рамках программы восстановления конституционного порядка в Армении. И это сотрудничество продолжается.
Я никогда серьезно не воспринимал скоропалительные или радикальные заявления, ярлыки. Народ оценивает человека его работой, прошедшим путем и заслугой.
- Какова позиция СДГП и Ваша точка зрения относительно армяно-турецкого и карабахского вопросов и в этом поле, какие развития Вы прогнозируете?
- СДГП считает, что Армения с Турцией должна создать отношения лишь после признания со стороны последней  факта Геноцида и начала процесса компенсации. Я считаю, что мы, армяне, прежде всего еще раз для себя должны уточнить - для нас Турция враждебная страна или нет? Я сам считаю, что Турция - враждебная страна не только с точки зрения лишения армян Родины, но и своим поведением с 1988-ого и до сегодняшнего дня и антиармянскими действиями. Спитакское землетрясения потрясло весь мир, а в Анкаре и ... Баку ликовали и проводили факельные шествия. Затем начали грабить грузы, направляемые для восстановления зоны бедствия. В милитаризации мирной борьбы армян Арцаха и мы, и азербайджанцы, и все мировое сообщество «обязаны» Турции. В марте 1992 года Полевая армия Турции с 1500 танками, 270 самолетами, 1200 артиллерийскими орудиями готовилась напасть на Армению. В 1997 году 500 бронетранспортеров оказались на границе с Нахиджеваном.
Что изменилось сегодня? Они раскаялись за Геноцид, лишение родины и за все остальное? Конечно, нет. Тогда, откуда такая уверенность у С. Саргсяна и Э. Налбандяна? Может быть, они намерены серьезно  относиться к международным «гарантиям»? А кто посчитал  сколько было таких гарантий за последние 150 лет, и чем они окончились? Да, с соседями нужно иметь нормальные отношения. Если кто-либо покажет мне две соседние страны, которые, пройдя путь, подобный армяно-турецкому, проявлением своей политической воли, а не навязыванием капитуляции живут мирно, то я соглашусь с этими протоколами. Я сторонник урегулирования армяно-турецкого конфликта, а не отношений. Но для этого не хватает искренней воли и желания Турции, чего сегодня нет. А проявлением этой воли может быть только одно - она принимает свою вину и предлагает виды компенсации, о которых можно вести переговоры. Иначе армянство не может иметь никакую уверенность в отношении Турции.
Наша позиция в вопросе Арцаха также четкая. Арцахский армянин ценой своей крови, мучений и неописуемых лишений победил в освободительной войне и заслужил свою независимость на принадлежащей ему по праву и закону части своей территории. И международное сообщество обязано признать эту независимость. Навязывание Мадридских принципов - путь к войне. В этом заключается позиция Гнчакской партии.
- Различные представители АНК утверждают, что эта структура создана для властей. С другой стороны, Левон Тер-Петросян сказал, что в одиночку не может осуществить смену власти и даже упоминанием Егиазара Айнтапци, согласно распространенным комментариям, пытается создать определенные отношения  с властями. Какие политические развития Вы предвидите в данном контексте?
- Да, АНК был создан для осуществления смены власти. Не верю, что Левон Тер-Петросян пойдет на сотрудничество с властями. Сожженные мосты восстанавливать нелегко, а в случае с учредителем-президентом -  непредставимо.
Политические развития приведут к новой напряженности, связанной с ратификацией армяно-турецких протоколов и урегулированием Арцахской проблемы. Думаю, что АНК может сам сплотить народ и предотвратить неблагоприятные для армянства процессы.