Վլադիմիր Գասպարյանն՝ ընդդեմ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի
Ծիծեռնակաբերդում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը մի շարք գնահատականներ է տվել «աղջիկ, քեզ ասում եմ, հարս, դու լսիր» ծրագրի շրջանակներում:
Հիմնականում «անկախ» մամուլի ներկայացուցիչներից բաղկացած զանգվածի «կծող» հարցերին պատասխանելով՝ նա նշել է. «Բարեփոխվե՛ք, սիրելինե՛րս, բարեփոխվե՛ք, դուք շատ հին եք մնացել, դուք դեղնում եք, գունաթափվում եք»:
Գասպարյանը, մասնավորապես, անդրադարձել է տխրահռչակ «1in.am»-ի «մուտիլովկաներին» և հերքել դրանք: Նաև ասել է, որ այդ կայքը ներկայացնող լրագրողուհու մեջ կին չի տեսնում (սա՝ ի պատասխան այդ լրագրողուհու այն դիտարկմանը, թե ոստիկանությունը միայն խոսում է, և ինքը բարեփոխում չի տեսնում):
Ոստիկանապետը, այսպես ասած, ներսի մարդ է և շատ լավ գիտի, թե ինչպես է աշխատում «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան: Եվ ընդհանրապես, նա ծանոթ է Սերժ Սարգսյանի կառավարման ոճին, ով մի կողմից «ակԾիվիստներին» քսի է տալիս իր «յուրայինների» վրա, նրանց շուրթերով «յուրայիններից» պահանջում «մարդա» հինգ միլիոն դոլար ու հրաժարականներ, մյուս կողմից ոստիկանությանը հրահանգում է քաշքշել ու թույլ չտալ Սերժ Սարգսյանից «հակաօլիգարխիստություն» պահանջողների երթը դեպի Բ26, իսկ երրորդ կողմից էլ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենային հանձնարարում է «փչացնել» ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին ոստիկանության կոշտ պահվածքի համար: Այսինքն՝ ՀՀԿ ղեկավարն իր ենթակայության տակ գտնվող համակարգերին դրդում է միմյանց «փչացնել», որպեսզի հանրային օրակարգում և տեղեկատվական դաշտում արհեստական թեմաներ շրջանառվեն, ու իր պատասխանատվության թեման «ջրվի»:
Երբ «1in.am»-ն աշխատացնող Արման Բաբաջանյանը բողոքում է իշխանություններից ու, մասնավորապես, ոստիկանությունից, սա արդեն լկտիություն է և անբարոյականություն, քանզի նա իշխանությունների նետած «վիտամիններով» է պահում իր կայքն ու ոստիկանական «ախրանայով» ման գալիս:
Դե պատկերացրեք, թե ինչ գաղջ մթնոլորտ է տիրում իշխանական միջանցքներում. բոլորը բոլորին ճանաչում են, ամեն մեկը գիտի, թե ինքն ու դիմացինը ինչով են զբաղված, ու գիտեն, թե ով ինչ արժե:
Ոստիկանապետը պաշտոնի բերումով տիրապետում է հաճախորդաց բանակի մասին տեղեկատվությանը, և դա է պատճառը, որ նա «1in.am»-ի լրագրողուհու մեջ կին չի տեսնում (խնդիրը լրագրողի սեռը չտարբերելու մեջ չէ): Ի դեմս «1in.am»-ի աչոնիկի՝ Գասպարյանը տեսնում է շարքային պատվեր կատարողի՝ շատ լավ իմանալով, թե ում տակ են աշխատում «1in.am»-ն ու մյուս «Մուտիտ.am»-ները:
Ի դեպ, այս ոճի պատասխան լրագրողներին այսօր տվեց նաև վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ հասկացնելով, որ բանակի սպառազինության ու ապօրինի ճանապարհով փող աշխատողների հետ կապված հարցերով պետք է այլ տեղ դիմել և այլ տեղ է պետք փնտրել թալանչիներին: Նա նաև կոչ արեց լրագրողներին չփորձել կեղծ թիրախներ մատուցել հանրությանը:
Դատելով ամենից՝ չորսօրյա պատերազմը ոչ միայն հանրության, այլև իշխանության ներսում է կտրուկ բան փոխել: Ոմանք հասկացել են, որ մեկ մարդու և նրա ընտանիքի շահերի սպասարկումը չի բխում երկրի ու անձամբ իրենց շահերից:
Բոլորի համար էլ տեսանելի է, որ Սերժ Սարգսյանը ձախողվել է պետական կառավարման բոլոր ոլորտներում և փորձում է իր «թիմակիցներին» քավության նոխազ դարձնելու միջոցով խուսափել պատասխանատվությունից:
Սարգսյանն իր դիշովկեքի միջոցով պահանջում է Սեյրան Օհանյանի, Հովիկ Աբրահամյանի, Վլադիմիր Գասպարյանի, Յուրի Խաչատուրովի և մյուսների հրաժարականը, իսկ տարած ու հետ բերած հաճախորդներին էլ հանձնարարել է պայքարել իր ընդդիմախոսների դեմ և հայտարարել, թե եկեք համախմբվենք Սերժ Սարգսյանի շուրջը: Բայց դե, մարդիկ հո հիմա՞ր չեն. ամեն ինչ տեսնում ու հասկանում են:

В ходе короткой беседы с журналистами в Цицернакаберде начальник полиции Владимир Гаспарян дал ряд оценок в рамках программы «Тебе в упрек, тому – в намек».
Отвечая на язвительные вопросы состоящей в основном из представителей «независимой» прессы толпы, он отметил: «Реформируйтесь, дорогие мои, реформируйтесь – вы отстали от жизни, желтеете и выцветаете».
В частности, Гаспарян коснулся «мутиловок» печально известного «1in.am», и опроверг их. А также поддел представительницу сайта, заявив, что не видит в ней женщины (в ответ на замечание журналистки, что полиция лишь говорит, и никакой реформы внутри структуры она не видит).
Начальник полиции, так сказать, – человек изнутри, и прекрасно знает, как работает «геббельский» агитпроп. Да и вообще, знаком со стилем правления Сержа Саргсяна, который, с одной стороны, натравливает «активистов» на «своих», требует их устами отнять у последних «по 5 млн с рыла» и провести ряд отставок, а с другой – распоряжается полиции растормошить и не допустить шествие требующих от Сержа Саргсяна «антиолигархичности» к Баграмяна 26, одновременно наказывая «геббельскому» агитпропу «портить» Владимира Гаспаряна за жесткое поведение полиции. То есть руководитель РПА подстрекает находящиеся в его подчинении системы «портить» друг друга, чтобы в общественной повестке и на информационном поле муссировались искусственные темы, и вопрос его ответственности отпал.
Когда руководящий «1in.am» Арман Бабаджанян жалуется на власти и, в частности, полицию, это уже наглость и аморальность, так как он содержит свой сайт за счет подбрасываемых властями «витаминок» и перемещается с полицейской охраной.
Теперь представьте, какая гнетущая атмосфера царит во властных коридорах – все друг друга знают, и каждому известно, чем занимается визави и кто сколько стоит.
Начальник полиции волею службы владеет информацией об армии клиентов власти, поэтому и не видит в журналистке «1in.am» женщины (вопрос не в распознавании половой принадлежности). В лице девицы из «1in.am» Гаспарян видит выполняющего рядовой заказ журналиста, прекрасно зная, в чьем подчинении работают «1in.am» и остальные «Mutilovo.am»-ы.
Кстати, в том же стиле ответ журналистам сегодня дал и премьер Овик Абрамян, вразумив, что с вопросами по части вооружения армии и нелегальных путей зарабатывания денег нужно обращаться по другому адресу, и расхитителей нужно искать в другом месте. Он также призвал журналистов не потчевать общество ложными мишенями.
Судя по всему, четырехдневная война привела к резким изменениям не только в обществе, но и внутри власти. Некоторые осознали, что обслуживание интересов одного человека и его семьи не в интересах страны и их лично.
Все видят, что Серж Саргсян провалился во всех сферах государственного управления и пытается избежать ответственности посредством выставления своих «соратников» козлами отпущения.
Посредством своих дешевок Саргсян требует отставки Сейрана Оганяна, Овика Абрамяна, Владимира Гаспаряна, Юрия Хачатурова и остальных, а неоднократно рекрутированным клиентам власти дал распоряжение бороться со своими оппонентами и заявлять о необходимости сплотиться вокруг Сержа Саргсяна. Но дураков нет – люди всё видят и понимают.
Владимир Гаспарян против «геббельского» агитпропа