Եթե հիշում եք, Երևանի փողոցներում հայտնվել էին հայկական արտադրանքը գովազդող «Գնի՛ր հայկականը», «Պատրաստված է Հայաստանում», «Մեր ստեղծածն է» կարգախոսներով պաստառներ, որտեղ ԼՂՀ քարտեզը ներկայացված էր ոչ ամբողջական, քանի որ ներառված էին ոչ բոլոր շրջանները, իսկ դա ԼՂՀ Սահմանադրության խախտում էր և, մեծ հաշվով, հանձնողական քաղաքականության դրսևորում (տե՛ս ձախ կողմի նկարը)։
Այն բանից հետո, երբ մատնանշվեց կոպիտ սխալը, Երևանի քաղաքապետարանից ներողություն խնդրեցին, քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության գլխավոր մասնագետին նկատողություն արեցին, իսկ վահանակներն ապամոնտաժվեցին։ Ի դեպ, այդ օրերին մեր կողմից հնչեցված հարցադրումներն ու ահազանգը հիմնադրամում որակել էին որպես «սև» PR։
Այսօր արդեն Երևանի փողոցներում հայկական արտադրանքի պրոպագանդման նոր պաստառների կհանդիպեք։ Երևանի քաղաքապետարանից մեզ տեղեկացրին, որ «Հազարամյակի մարտահրավեր» ծրագրի «Գնի՛ր հայկականը» արշավը շարունակվում է, և հիմա արդեն նոր պաստառներ են փակցված Երևանի փողոցներում։ Առաջին հայացքից գրեթե տարբերություն չկա, սակայն երկրորդ տարբերակում իսպառ բացակայում է Արցախը (տե՛ս աջ կողմի նկարը)։ Երբ նախորդ անգամ «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամին հարց էինք ուղղել՝ պարզելու, թե ինչու Արցախն իր ամբողջական տարածքով չի ներկայացված պաստառներում, նրանք պատասխանել էին, որ «Հազարամյակի մարտահրավեր» ծրագիրը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ծրագրեր չի իրականացնում, և որպես այդպիսին՝ ծրագրային կամ իրավական պարտավորվածություն չունի իր կողմից նախաձեռնված «Գնի՛ր հայկականը» արշավի լոգոյի վրա արտացոլել ԼՂՀ տարածքը:
Փաստորեն, թե՛ քաղաքապետարանում, թե՛ «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամում սխալի ուղղման լավագույն ձև են ընտրել Արցախից ընդհանրապես հրաժարվելը։
Նկատենք, որ երբ Հայաստանում պալատական քաղաքագետների և բարձրաստիճան այրերի կողմից քարոզվում էր տարածքների հանձնման, այսպես կոչված, փոխզիջման դիմաց Ղարաբաղի ինքնորոշման թեզը, Ադրբեջանում Ալիևն ասում էր, թե Ղարաբաղը կարող է ինքնորոշվել միայն անկախ Ադրբեջանի կազմում, այսինքն՝ Հայաստանը պետք է հրաժարվի Արցախից։ Հիմա, երբ լրագրողներս հարց բարձրացրինք, թե ինչու է ԼՂՀ-ն առանց ազատագրված տարածքների պատկերված, Երևանի քաղաքապետարանն ու «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամն ընտրեցին ալիևյան սկզբունքն ու «ինքնորոշեցին» Արցախն Ադրբեջանի կազմում՝ մեր պետության մի մասն ընդհանրապես հանելով իրենց քարոզչական պաստառներից։
Չենք կարծում, որ սա ինչ որ քաղաքական ենթատեքստ ունի, բայց մեզանում տիրող մթնոլորտն այնպիսին է, որ մարդիկ օրը ցերեկով Արցախի՝ այսինքն Հայաստանի տարածքի հետ խաղեր են խաղում։
Արցախը թողեցին Ադրբեջանի կազմու՞մ

Если помните, в ноябре на улицах Еревана появились плакаты со слоганами «Изготовлено в Армении», «Созданное нами», являвшиеся частью кампании «Покупай армянское» фонда «Вызовы тысячелетия - Армения». На этих плакатах карта НКР была представлена не полностью - отсутствовали освобожденные территории. Фактически, это было нарушением Конституции НКР и, по большому счету, проявлением уступнической политики (фотография слева).
После того, как была указана эта грубая ошибка, в мэрии Еревана извинились, сделали замечание главному специалисту управления внешнего оформления и рекламы аппарата мэрии, а щиты были демонтированы. Кстати, озвученные нами в те дни вопросы и обеспокоенность, в фонде квалифицировали как «черный» PR.
Сегодня на улицах Еревана вы можете увидеть новые плакаты, пропагандирующие армянскую продукцию. Из мэрии Еревана нам сообщили, что кампания «Покупай армянское» продолжается и сейчас на улицах Еревана развешены уже новые плакаты. С первого взгляда почти никакой разницы, однако, теперь Арцах вовсе отсутствует (фотография справа). Когда в прошлый раз мы обратились в фонд «Вызовы тысячелетия - Армения», чтобы прояснить, почему Арцах не представлен на плакатах целиком, нам ответили, что фонд не осуществляет программ в НКР, и, как таковой, не имел программных или правовых обязательств по отображению на логотипе кампании «Покупай армянское» территории НКР.
Фактически, и в мэрии Еревана, и в фонде «Вызовы тысячелетия - Армения» решили, что лучший способ исправления ошибки - вообще отказаться от Арцаха.
Заметим, что когда дворцовые политологи и высокопоставленные мужи пропагандировали в Армении тезис сдачи территорий взамен на самоопределение Карабаха, в Азербайджане Алиев говорил, что Карабах может самоопределиться лишь в составе независимого Азербайджана, то есть Армения должна отказаться от Арцаха. Сейчас, когда журналисты подняли вопрос о том, почему НКР изображена без освобожденных территорий, мэрия Еревана и фонд «Вызовы тысячелетия» избрали алиевский принцип и «самоопределили» Арцах в составе Азербайджана, полностью сняв со своих пропагандистских плакатов часть нашей родины.
Мы не думаем, что это имеет какой-то политический подтекст. Просто у нас царит такая атмосфера, когда люди средь бела дня выкидывают штучки с территорией Арцаха, то есть Армении.
Арцах оставили в составе Азербайджана?