Ի պաշտպանություն «ներազգային համախմբման»
Հրազդանի քաղաքապետի կեղծված ընտրությունների մասին պետք չէ խոսել (մանավանդ որ պարտված կողմն առաջնորդվում է «Մեր հաղթանակը մեր պարտությունն է» հուժկու կարգախոսով), որպեսզի Սերժ Սարգսյանը կարողանա ուժեղ զգալ իրեն Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների ժամանակ։ Հիմա կեղծիքների մասին խոսելու ժամանակը չէ։
Ընտրական նոր օրենսգիրքը թող ինչպես ուզում են՝ անցկացնեն իշխանությունները, և չարժե բարձրաձայնել խնդիրների մասին, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը կարողանա ուժեղ զգալ իրեն Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների ժամանակ։ Հիմա խնդիրները բարձրաձայնելու ժամանակը չէ։
Քաղբանտարկյալների առկայության մասին պետք չէ խոսել, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը կարողանա ուժեղ զգալ իրեն Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների ժամանակ։ Հիմա խոսելու ժամանակը չէ։
Շարունակվող թալանի մասին չի կարելի քննադատություն հնչեցնել, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը կարողանա ուժեղ զգալ իրեն Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների ժամանակ։ Հիմա քննադատելու ժամանակը չէ։
Եվ ընդհանրապես, պետք է «ներազգային համախմբում» իրականացնել, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը կարողանա ուժեղ զգալ իրեն Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների ժամանակ, կարողա հնարավորինս քիչ տարածքներ զիջել, և որպեսզի զիջելուց ու աղետի հանգեցնելուց հետո հայտարարենք, թե բա՝ տեսա՞ք, թե ինչ վատն է նա, թե բա՝ որ ասում էինք՝ տարածքներն այսպես թե այնպես զիջելու ենք ...
Հ.Գ.։ Եթե Ղարաբաղի հարցով բանակցությունները շատ ձգվեն, ապա էլի պետք չէ քննադատել Սերժ Սարգսյանին ու պետք է թողնել, որ նա 2017թ. ԱԺ ընտրությունների ժամանակ «խփի» այնքան տոկոս, որքան սիրտը կամենում է, որպեսզի կարողանա ուժեղ զգալ իրեն Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների ժամանակ։ Ու ոչինչ, որ բանակցությունները կարող են տարիներ տևել։
Էջմիածնական միաբաններն, օրինակ, տասը տարի հանդուրժեցին Եղիազար Այնթապցուն։ Հա՛մ միաբաններին լավ եղավ, հա՛մ Եղիազարին։

В защиту «внутринациональной консолидации»
Говорить о сфальсифицированных выборах мэра Раздана не нужно (тем более что проигравшая сторона руководствуется мощным лозунгом «Наша победа – наше поражение!»), чтобы Серж Саргсян чувствовал себя сильным в ходе переговоров по Карабаху. Сейчас не время для разговоров о фальсификациях.
Пусть власти проводят новый Избирательный кодекс, как того хотят, и не стоит поднимать эту проблему, чтобы Серж Саргсян чувствовал себя сильным в ходе переговоров по Карабаху. Сейчас не время для разговоров о проблемах.
Заявлять о политзаключенных не нужно, чтобы Серж Саргсян чувствовал себя сильным в ходе переговоров по Карабаху. Сейчас не время для политзаключенных.
Нельзя озвучивать критику в связи с продолжающимся разграблением, чтобы Серж Саргсян чувствовал себя сильным в ходе переговоров по Карабаху. Сейчас не время для критики.
Да и вообще, нужно обеспечить «внутринациональную консолидацию», чтобы Серж Саргсян чувствовал себя сильным в ходе переговоров по Карабаху, уступил как можно меньше территорий и чтобы после уступок и неминуемой после этого катастрофы заявить, мол, какой он плохой, мы же говорили, что территории, так или иначе, будут отданы…
P.S. Если переговоры по Карабаху затянутся, то опять не нужно будет критиковать Сержа Саргсяна, позволив ему «набрать» в ходе парламентских выборов 2017 года необходимые ему проценты, чтобы чувствовать себя сильным в ходе переговоров по Карабаху. И ничего, что переговоры могут продлиться годы.
Например, эчмиадзинские монахи целых десять лет терпели Егиазара Айнтапци. И Егиазару было хорошо, и монахи не остались в накладе!