Վ. Օսկանյան. «Ղարաբաղյան հակամարտությունը նոր փուլ է մտել»
Չորսօրյա պատերազմից հետո միանշանակ է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը նոր փուլ է մտել։ Ես կարծում եմ՝ մենք շատ արագ պետք է կարողանանք երեք բան անել՝ տալ պատերազմական իրավիճակի առաջացման պատճառների ճիշտ բացատրությունը, գնահատել այդ օրերին մեր գործողությունները, ճշգրտել մեր հետագա անելիքները։ Այստեղ գլխավորն, իհարկե, այն է, թե արդյոք հնարավո՞ր էր կանխել այս պատերազմը և խուսափել բազմաթիվ զոհերից։ Առհասարակ, 1994-ից ի վեր՝ զինադադարի պահպանմանը նպաստել է երկու գործոն՝ բանակցություններով հարցի կարգավորման իրական հեռանկարը և շփման գծի երկու կողմում ռազմաքաղաքական ու տնտեսական հավասարակշռությունը: Վերջին տարիներին այս գործոններն էապես խախտված են։ Մի կողմից բանակցությունները տևական ժամանակ է՝ խոր փակուղու մեջ են, մյուս կողմից՝ ռազմատենչ հայտարարությունների և սպառազինությունների վրա մեծ ծախսերի արդյունքում Ադրբեջանը սկսել էր հավատալ իր ռազմական առավելությանը: Ահավասիկ, այս երկու գործոնների համադրումն էր, որն իր պատերազմական արտահայտությունը գտավ վերջին օրերին՝ անկախ նրանից, թե որն էր ռազմական գործողությունները սկսելու առիթը։ Այս երկու հարթություններում էլ մենք լուրջ անելիքներ ունենք։ Ռազմական հարթությունում հաճախ ուժի ընկալումը, թեկուզ և ոչ իրական, նույնքան հետևանքային կարող է լինել, որքան ուժի իրական առկայությունը։ Ես կարծում եմ, որ մեր բանակի համարժեք պատասխանը Ադրբեջանին և նրանց կրած հարյուրավոր զոհերն ու ռազմատեխնիկայի կորուստները կփոխեն ռազմական հավասարակշռության խախտման մասին նրանց ընկալումները: Բայց դա չի նշանակում, թե մենք անելիքներ չունենք: Մեր անելիքները նաև թիկունքում են, և դրանք լուրջ անելիքներ են: Դիվանագիտական հարթությունում անհրաժեշտ է բանակցությունները փակուղուց դուրս հանել: 1991-1994 թթ. ռազմի դաշտում տարած հայկական կողմի հաղթանակը դիվանագիտորեն ամրագրելու կարիքն ունի ոչ թե Ադրբեջանը, այլ հայկական կողմը: Բանակցային փակուղին չի բխում մեր շահերից։ Ադրբեջանին բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադարձնելը մեր դիվանագիտության և արտաքին քաղաքականության թիվ մեկ խնդիրը պետք է լինի:
ԱԺ պատգամավոր, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի ֆեյսբուքյան էջից
Չորսօրյա պատերազմից հետո միանշանակ է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը նոր փուլ է մտել։ Ես կարծում եմ՝ մենք շատ արագ պետք է կարողանանք երեք բան անել՝ տալ պատերազմական իրավիճակի առաջացման պատճառների ճիշտ բացատրությունը, գնահատել այդ օրերին մեր գործողությունները, ճշգրտել մեր հետագա անելիքները։ Այստեղ գլխավորն, իհարկե, այն է, թե արդյոք հնարավո՞ր էր կանխել այս պատերազմը և խուսափել բազմաթիվ զոհերից։
Առհասարակ, 1994-ից ի վեր՝ զինադադարի պահպանմանը նպաստել է երկու գործոն՝ բանակցություններով հարցի կարգավորման իրական հեռանկարը և շփման գծի երկու կողմում ռազմաքաղաքական ու տնտեսական հավասարակշռությունը:
Վերջին տարիներին այս գործոններն էապես խախտված են։ Մի կողմից բանակցությունները տևական ժամանակ է՝ խոր փակուղու մեջ են, մյուս կողմից՝ ռազմատենչ հայտարարությունների և սպառազինությունների վրա մեծ ծախսերի արդյունքում Ադրբեջանը սկսել էր հավատալ իր ռազմական առավելությանը:
Ահավասիկ, այս երկու գործոնների համադրումն էր, որն իր պատերազմական արտահայտությունը գտավ վերջին օրերին՝ անկախ նրանից, թե որն էր ռազմական գործողությունները սկսելու առիթը։ Այս երկու հարթություններում էլ մենք լուրջ անելիքներ ունենք։
Ռազմական հարթությունում հաճախ ուժի ընկալումը, թեկուզ և ոչ իրական, նույնքան հետևանքային կարող է լինել, որքան ուժի իրական առկայությունը։ Ես կարծում եմ, որ մեր բանակի համարժեք պատասխանը Ադրբեջանին և նրանց կրած հարյուրավոր զոհերն ու ռազմատեխնիկայի կորուստները կփոխեն ռազմական հավասարակշռության խախտման մասին նրանց ընկալումները: Բայց դա չի նշանակում, թե մենք անելիքներ չունենք: Մեր անելիքները նաև թիկունքում են, և դրանք լուրջ անելիքներ են:
Դիվանագիտական հարթությունում անհրաժեշտ է բանակցությունները փակուղուց դուրս հանել: 1991-1994 թթ. ռազմի դաշտում տարած հայկական կողմի հաղթանակը դիվանագիտորեն ամրագրելու կարիքն ունի ոչ թե Ադրբեջանը, այլ հայկական կողմը: Բանակցային փակուղին չի բխում մեր շահերից։ Ադրբեջանին բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադարձնելը մեր դիվանագիտության և արտաքին քաղաքականության թիվ մեկ խնդիրը պետք է լինի:

Вардан Осканян: «Карабахский конфликт вступил в новую фазу»
После четырехдневной войны очевидно, что Карабахский конфликт вступил в новую фазу. Об этом на своей странице в «Фейсбук» написал депутат НС, экс-глава МИД Армении Вардан Осканян․
«Считаю, что срочно нужно сделать три вещи: дать правильное объяснение причин начала войны, оценить наши действия в эти дни, скорректировать наши планы на будущее. Здесь главное, конечно, в том, возможно ли было предотвратить эту войну и избежать многочисленных жертв.
Вообще, с 1994 года сохранению режима прекращения огня способствовало два фактора: реалистические перспективы урегулирования конфликта и военно-политический и экономический баланс по обе стороны линии соприкосновения.
В последние годы эти факторы были значительно нарушены. С одной стороны, переговоры долгое время находятся в тупике. С другой, в свете значительных затрат на вооружение и воинственных заявлений, – Азербайджан начал верить в свое военное преимущество.
Сочетание этих двух факторов и нашло свое военное выражение в последние дни, вне зависимости от того, что стало причиной начала военных действий. В плане этих двух аспектов нам предстоит серьезная работа.
В военном аспекте восприятие силы, хоть и не реалистичное, может иметь такие же серьезные последствия, как и ее наличие. Считаю, что достойный ответ нашей армии Азербайджану, а также потеря с азербайджанской стороны сотен людей и военной техники изменят их представления о нарушении военного баланса. Но это не значит, что мы должны сидеть сложа руки. Нам многое предстоит сделать также в тылу, и это серьезная работа.
В дипломатическом аспекте необходимо вывести переговоры из тупика. В закреплении на дипломатическом уровне достигнутой в 1991-1994 гг. военной победы нуждается не Азербайджан, а армянская сторона. Переговорный тупик не в наших интересах. Возвращение Азербайджана за стол переговоров должно стать главной задачей нашей дипломатии и внешней политики», – написал Осканян.