Ադրբեջանի ԶՈւ–ն կորցրել է 93 զինծառայող. «Խազար»
Չնայած Ադրբեջանը հասարակությունից թաքցնում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ապրիլյան եռօրյա ռազմական ագրեսիայի հետևանքով կորցրած զինծառայողների պաշտոնական թիվը, «Խազար» ռազմական հետազոտությունների ինստիտուտը, սոցիալական ցանցերում իր կատարած հետազոտությունների հիման վրա, հայտնել է, որ ապրիլի 1-6-ին առաջնագծում տեղի ունեցած բախումներում Ադրբեջանի զինված ուժերը կորցրել են 93 զինծառայող:
Այս մասին հայտնում է «Artsakhpress.am»–ը՝ «azadliq.info» լրատվական կայքին հղումով։
Ըստ «Խազարի»` ոչնչացվածներից 52-ը զինվորներ են, 10-ը` պայմանագրային զինծառայողներ, 10-ը` ենթասպա, 21-ը` սպաներ: «Խազարին» հայտնի է դարձել ադրբեջանական կողմից 21 վիրավոր զինծառայող լինելու մասին եւս:
ԼՂՀ ՊԲ տվյալներով՝ ապրիլի 1-5-ին ԼՂՀ դեմ ռազմական սադրանքին հայկական կողմի ջախջախիչ հակահարվածի արդյունքում Ադրբեջանը կորցրել է 2 ուղղաթիռ, 24 տանկ, 3 հետեւակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 7 անօդաչու սարք, 1ՄՄ 21 ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա: Մարտական գործողութունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 500 կորուստ, մոտ 2000 վիրավոր:

«Хазар»: «ВС Азербайджана потеряли 93 военнослужащих»
Несмотря на то, что Азербайджан скрывает от собственных граждан официальные цифры потерь азербайджанской стороны во время 3-дневных апрельских боев, Институт военных исследований «Хазар», на основании сообщений в соцсетях, сообщает о 93 погибших военнослужащих с азербайджанской стороны во время апрельских боев. Об этом сообщает «Artsakhpress.am».
По данным «Хазар», среди убитых 52 человека – призывники, 10 – контрактники, 10 –младшие офицеры, 21 – офицеры. «Хазар» сообщает о 21 раненом.
Потери противника по данным МО НКР: техника 24 танкa, 3 БМП, 1 инженерная техника, 2 вертолета, 7 БПЛА, 1 боевая машина реактивной артиллерии ММ 21.
По оценкам руководства АО НКР, количество человеческих потерь противника составляет более 500. Количество раненых – до 2000 человек.